۰ نفر
۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۲
بارقه های جهش تولید در مزارع کرج

مدیر جهاد کشاورزی کرج از برداشت ذرت در مزرعه آموزشی پژوهشی پردیس کشاورزی این شهرستان خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود بیش از ۳۰۰۰۰ تن محصول از این اراضی برداشت شود.

به گزارش خبرآنلاین از البرز؛  «اسماعیل صارمی» گفت: ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان تحت کشت ذرت است که عملیات برداشت از آنها از اوایل مهرماه آغاز شده است. سهم این مزرعه آموزشی پژوهشی در کشت ذرت ۱۰۰ هکتار است و میانگین تولید آن در این قطعه ۲۰ هکتاری که امروز برداشت شده است،  ۶۵ تن در هکتار است که با توجه به میانگین ۶۲ تنی شهرستان و میانگین ۵۷ تنی استان افزایش تولید نشان می دهد.

 وی با بیان اینکه عملکرد کشت ذرت در کشور در هر هکتار ۵۰ تن است، افزود: مکانیزه بودن مراحل کاشت و برداشت، تناسب این محصول با اقلیم این شهرستان و سوددهی بالا از مهمترین عوامل گرایش کشاورزان به کشت این محصول در تناوب با گندم و جو است.

اسماعیل صارمی افزود: از نقاط قوت مدیریت کشت و کار در این مزرعه آموزشی پژوهشی، کاهش آب مصرفی و کاهش مصرف سموم و کودهای شیمیایی است. برداشت ذرت علوفه‌ای در شهرستان کرج از اوایل مهر تا اواخر مهر ادامه دارد و کشت ذرت علوفه‌ای در مزارع این شهرستان عمدتا در راستای زنجیره تولید و ارزش غذایی است که جهت مصرف علوفه در واحدهای دامداری صنعتی و نیمه صنعتی انجام شده است.

صارمی افزود: سالانه بیش از ۱۷۰۰ تن گوشت قرمز و بیش از ۷۹۰۰۰ تن شیر خام در این شهرستان تولید و روانه بازار مصرف و واحدهای فرآوری و مراکز جمع آوری شیر می شود.

در پایان مدیر جهاد کشاورزی کرج امروز ۲۳ مهر مصادف با ۱۵ اکتبر، روز جهانی زنان روستایی را تبریک گفت و عنوان کرد این زنان یک چهارم جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند و در ایران حدود ۱۱ میلیون زن روستایی زندگی می کنند که نقش پررنگی در سرپرستی خانواده‌های خود و نیز تولیدات کشاورزی، باغی و صنایع وابسته دارند. این فعالیت ها با اینکه در ریشه‌کنی فقر روستایی و بهبود امنیت غذایی نقش دارند اما اغلب نادیده گرفته شده‌اند. با توجه به تعداد قابل توجه این زنان در کشور لازم است در برنامه ریزی‌های کلان به نقش قابل توجه آنها در چرخ اقتصاد کشور بیشتر توجه و رسیدگی شود.

48 

کد خبر 1443520

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =