۸۰۰ میلیون شماره حساب بانکی در کشور گردش مالی دارند

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۸۰۰ میلیون شماره حساب بانکی در کشور گردش مالی دارند، از وجود فرار مالیاتی گسترده در کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین در یزد؛ محمدرضا پورابراهیمی در نشست بررسی مشکلات صنعتگران و تولیدکنندگان استان یزد که با حضور، رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس و رئیس سازمان امور مالیاتی کشور برگزار شد اظهار داشت: امروز لنگر تصمیمات اقتصادی کشور مباحث ارزی شده و همه به ویژه فعالان اقتصادی به صورت ویژه با این موضوع درگیر شده اند.
وی تصریح کرد: چه تحریم باشیم و چه نباشیم، وقتی مشکلات فعلی در کشور وجود داشته باشد، پیامد آن کاهش ارزش پول ملی، افزایش تحریم و به تبع آن ایجاد مشکلات متعدد در حوزه های اقتصادی است.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در کشور با حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری مواجه هستیم خاطرنشان کرد: به دلیل عدم اجرای کامل طرح نظام جامع مالیاتی در کشور، شاهد حجم گسترده فرار مالیاتی در نظرام اقتصادی کشور هستیم.
پورابراهیمی تصریح کرد: در ارتباط با فرار مالیاتی تمام تلاش خود را انجام می دهیم که بتوانیم برای اجرای طرح نظام جامع مالیاتی کشور اقدامات لازم را انجام دهیم و جلوی این فرارهای مالیاتی گرفته شود.
وی ادامه داد: ۸۰۰ میلیون شماره حساب بانکی در کشور داریم که با آنها گردش مالی صورت می گیرد؛ بخشی از اینها برای پوشش دادن نقل و انتقال است و بر اساس گزارش ها، یک میلیون و ۴۰۰ هزار بنگاه اقتصادی ثبت شده در کشور داریم ولی کل افرادی که اظهار نامه مالیاتی در کشور پر می کنند ۳۰۰ هزار نفر هستند.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مابقی این شرکت ها یا سوری هستند و یا اینکه در حال فرار مالیاتی هستند.
پورابراهیمی تصریح کرد: ممیزمحوری آغاز فساد در نظام اقتصادی کشور است و برای رفع این موضوع باید پایانه های فروشگاهی که سال گذشته به تصویب رسید اجرایی شود.
وی افزود: موضوع پایه های جدید مالیاتی را در یک ماه گذشته نهایی کرده و به صحن مجلس می آوریم تا انشاالله بتوانیم آن را به بودجه سال آینده برسانیم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: دولت در طول چندسال اخیر چندین بخش نامه در ارتباط با تغییرات در عدد و نحوه شناسایی و موارد مختلف دیگر صادر کرده؛ اگر قرار باشد بخش نامه ها مدام بخش نامه های قبلی را نقض کنند هیچ کاری نمی توان انجام داد.
پورابراهیمی تصریح کرد: باید در این شرایط سخت اقتصادی که همه فعالان این عرصه با مشکل زیادی روبرو هستند، سعی کنیم مشکلات را برطرف کنیم نه اینکه سنگ جلوی پای آنها بیاندازیم.
وی با بیان اینکه تحریم و کرونا چیزی نیستند که بتوانند اقتصاد کشور ما را متوقف کنند گفت: البته وضعیت تراز تجاری ما در شش ماهه اول امسال خوب نیست و برای اولین بار با تراز منفی روبرو بودیم و حتما باید نسبت به این موضوع تصمیم مناسبی اتخاذ کنیم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: هفته آینده و پس از ایام پایانی ماه صفر، نشست مشترک مجلس با تیم اقتصادی دولت با محوریت موضوع بانک مرکزی و بررسی سیاست های ارزی کشور و اتخاذ تصمیم در موضوعات ارزی برگزار می شود تا بخشی از التهاباتی که در جامعه پیش آمده را مدیریت کنیم.
پورابراهیمی افزود: واقعیت قضیه این است که اعداد و ارقام مطرح شده و عملیاتی شده در خصوص ارز هیچ تناسبی با واقعیت ندارد و بخشی از آن در حوزه تقاضای سفته بازی، تقاضای پاسخ داده نشده و وضعیت تراز تجاری است که به این وضعیت منجر شده است.
وی با بیان اینکه چند اقدام اساسی در این زمینه در دستور کار داریم گفت:  در ارتباط با ارزهای دیجیتال که می تواند یک مبنای تصمیم باشد هم بررسی های لازم در حال انجام است و مزرعه های ماینر الان ظرفیت خوبی هستند و حتما کمک خوبی می کنند.

48

کد خبر 1443560

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =