۰ نفر
۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۰
چشم‌انداز بازارهای داخلی

شدت یافتن شیوع ویروس کرونا در جهان و نامشخص بودن زمان تولید و توزیع واکسن آن، وضعیت نامعلومی را برای اقتصاد جهان رقم زده است. این در حالی است که علاوه بر افزایش شمار مبتلایان به بیماری کووید ۱۹، تحریم های بین المللینیز تلاطم اقتصاد ایران را افزایش داده است.

قیمت دلار و سکه در هفته منتهی به ۲۵ مهر ماه روند افزایشی از خود نشان دادند. این در حالی است که در هفته قبل از آن بهای این دو دارایی متلاطم بوده است. دلار در انتهای هفته با رشد ۷ درصدی به ۳۱ هزار ۷۵۰ تومان رسید. اعلام اخبار مربوط به تحریم ۱۸ بانک ایرانی از دلایل افزایش تقاضای ارز در هفته گذشته است.

حتی افزایش سقف خرید ۵۰۰ هزار دلاری بانک ها و صرافی ها در بازار متشکل ارزی و همچنین عرضه ۵۰ میلیون دلاری ارز توسط بانک مرکزی هم نتوانست جلوی رشد نرخ دلار را بگیرد. البته صرافی ها ملزم هستند که ارز خریداری شده از بازار متشکل ارزی را ظرف مدت سه روز به فروش برسانند و بنابراین احتمال می رود این افزایش سقف خرید و مهلت فروش سه روزه آن، باعث کاهش رشد قیمت دلار در روزهای آتی گردد. برخی تحلیل گران فضای نااطمینانی را تا مشخص شدن نتایج انتخابات آمریکا دلیلی بر افزایش قیمت دلار در هفته های پیش رو می دانند و حتی گمانه زنی ها از پیروزی ترامپ در انتخابات، انتظار ادامه تحریم‌ها و افزایش بدبینی ها و رشد نرخ ارز را به دنبال دارد. همچنین صحبت های رئیس بانک مرکزی مبنی بر سخت بودن شرایط کشور در هفته های آتی می تواند دلیل دیگری بر این مدعا باشد. مطابق معمول قیمت سکه نیز به تبعیت از دلار در کل هفته گذشته روند افزایشی به ثبت رساند و در انتهای هفته با رشد ۹.۵ درصدی به ۱۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید. تاثیر شدید تحریم های بین المللی بر درآمدهای ارزی و مسدود بودن بخش عمده ای از این درآمدها به دلیل تحریم ها، اقتصاد کشور به نتایج انتخابات آمریکا وابسته نموده و منجر به ایجاد فضای نااطمینانی گردیده است.

شاخص کل سهام در دو روز ابتدایی هفته منتهی به ۲۵ مهر ماه بیش از ۵۶ هزار واحد رشد داشته اما در ادامه هفته روند نزولی طی کرده و در انتهای هفته به بیش از ۱ میلیون و ۵۶۱ هزار واحد رسیده است. در مجموع شاخص سهام در هفته گذشته رشد ۱.۳ درصدی را به ثبت رساند که رشد ارزش دلار و در نتیجه تقویت نمادهای صادرات محور بورس از دلایل این افزایش قیمت می باشد. به اعتقاد برخی تحلیل گران بازار سهام در نیمه دوم سال دستخوش اخبار سیاسی و  به ویژه نتایج انتخابات آمریکا خواهد بود که این نااطمینانی ها روند نزولی شاخص سهام را در پی خواهد داشت. برخی دیگر نیز استدلال می کنند که با توجه به این که قیمت بیشتر سهام به اندازه کافی اصلاح شده است، احتمال ریزش سنگین شاخص در روزهای آتی اندک است.

بازار جهانی نفت در هفته منتهی به ۱۶ اکتبر با نوسان و البته در مجموع رشد منفی مواجه بود؛ این در حالی است که بهای انواع نفت در هفته قبل از آن رشد ۳ تا ۶ درصدی را به ثبت رسانده بود. همچنان عامل شیوع کرونا و شدت یافتن آن در بیشتر نقاط دنیا باعث کاهش تقاضا و در نتیجه افت قیمت نفت گردیده است. پیش بینی سازمان های بین المللی نیز کاهش تقاضای نفت در سال ۲۰۲۱ را به دلیل گسترش شدید بیماری کووید ۱۹ بیشتر از بررسی های قبلی اعلام کرده است.

در هفته گذشته قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی با نوسان روبرو بود که عامل اصلی آن، نوسان ارزش دلار بوده است. با گسترش شدید شمار مبتلایان به ویروس کرونا در سرتاسر دنیا و سخت گیری های اعمال شده، و همچنین تداوم سیاست های انبساطی پولی بانک های مرکزی، احتمال کاهش ارزش دلار و افزایش قیمت طلا قابل پیش بینی است. ارزش بیت کوین نیز در این هفته رشد ۶.۲ درصدی را به ثبت رساند و به بالاتر از ۱۱ هزار و ۵۰۰ دلار رسید. علاوه بر گسترش بیماری کووید ۱۹ و نامشخص بودن زمان توزیع واکسن آن، تنش های بین چین و آمریکا باعث افزایش سرمایه گذاری در بازارهای امنی مانند طلا و بیت کوین و افزایش ارزش آنها خواهد گردید. همچنین قیمت بیشتر فلزات پایه – به جز سنگ آهن و سرب- در هفته گذشته افزایش داشته است.

* رییس اتاق بازرگانی شیراز

223225

کد خبر 1444786

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =