۱۱ نفر
۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۸
دومین استان خسارت‌دیده از جنگ تحمیلی درگیر معضل بیکاری

لرستان سرزمینی کوهستانی، پرآب و دارای مراتع سرسبز است. تاریخ سکونت اقوام آریایی در لرستان به بیش از ۱۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد.

پرفسور میرجلال الدین کزازی که به فردوسی زمان مشهور است لران را یکی از ایرانی‌ترین ایرانیان می‌داند. استان لرستان مهد دلاوری و غیرتمندی زنان و مردانی است که در صفحات تاریخ گمنام مانده‌اند. این استان در دوران دفاع مقدس بیش از شش هزار و ۲۰۰ شهید را تقدیم انقلاب و آرمان‌های نظام کرده است.

این استان دومین استان خسارت‌دیده از جنگ تحمیلی به شمار می‌آید. لرستان در محورهای توسعه یکی از استان‌های برخوردار در کشور بوده و دارای ظرفیت‌های مناسبی است؛ اما همواره در شاخص‌های توسعه در انتهای جدول قرار دارد و باید برای برون‌رفت مشکلات با برنامه‌ریزی‌های لازم اقدامات مؤثر انجام داد.

باوجود منابع و ظرفیت‌های مختلف در لرستان در حال حاضر مردم استان از نرخ بسیار بالای بیکاری در سایه بی‌توجهی مسئولان قرار دارد. در حال حاضر نرخ بیکاری در لرستان دو برابر نرخ بیکاری کشور است که این امر به دلیل عدم سرمایه‌گذاری کافی در استان و بی‌توجهی مسئولان به این استان است.

 مردم لرستان ضمن دغدغه بیکاری فرزندانشان از تورم، گرانی مسکن و عدم رونق کسب‌وکار رنج می‌برند. متأسفانه سفر وزرا به استان لرستان در مقایسه با سایر استان‌ها کمتر انجام می‌گیرد. امید و افق برای استانی که دارای آب فراوان، خاک حاصلخیز، معادن نفت، پتروشیمی و گیاهان دارویی و همچنین دارای سه درصد سنگ‌های تزئینی دنیا و ۲۸ درصد سنگ‌های تزئینی کشور دارد بسیار روشن است و اما چرا این استان دچار اقتصاد ضعیف، نرخ بیکاری بالا و مشکلات عدیده در اثر عدم توجه مسئولین شده است؟

متأسفانه پربازده‌ترین روش جلب آراء مردمی همان شعارهای محقق نشدنی و وعده‌های پوچ است که حتی فرصت انتخاب اصلح را به‌راحتی از مردم می‌رباید.

سو استفاده از مشکل اشتغال جوانان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی لرستان و شرایط اقتصادی استان دستاویزی برای برخی داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی در این استان شده است تا با سردادن شعارهای واهی آراء مردم را به نفع خود مصادره کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که کاندیداهای نمایندگی مجلس ایجاد اشتغال در شهر و دیارشان و رونق کسب‌وکار را یکی از شعارهای اصلی تبلیغاتی اعلام می‌دارند. ولی پس از رسیدن به صندلی‌های مسئولیت بار مجلس متأسفانه تمام آن وعده‌ها به فراموشی سپرده می‌شود یا لااقل کار برجسته‌ای که تغییری شاخص ایجاد کند انجام نمی‌شود.

در حال حاضر تنها بر طبل شعارهایی کوبیده می‌شود که مردم از این شعارها خاطرات خوشی ندارند. بی‌انصافی است اگر بگوییم نمایندگان منتخب لرستان هیچ کاری برای استان خود انجام نداده‌اند اما به نظر می‌رسد اقدامات صورت گرفته به‌هیچ‌عنوان در مقیاس با استان‌های به نسبت توسعه‌یافته کافی و نتیجه‌بخش نبوده لااقل خروجی اقداماتی که این استان را در ردیف استان‌های محروم و بیکار قرار داده است به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند قابل‌اعتنا باشد.

در این رهگذر نیاز جدی به توجه مسئولان کشور به‌خصوص مطالبه گری منتخبان مردم این خطه از کشور در رفع محرومیت و ایجاد اشتغال جهت جوانان غیرتمند این استان احساس می‌شود به نظر می‌رسد می‌توان با تلاش در گسترش ظرفیت اقتصادی – اجتماعی برای برآوردن نیازهای محسوس استان. هدف‌های فرایند توسعه در همه حال بر اساس تأمین نیازهایی قرار داده شوند که برای کلیه آحاد استان، محسوس و ملموس باشند.

گرچه حقایق و آمارهای موجود نشان می‌دهند که استان لرستان با توجه به شاخص‌های توسعه، دستخوش توسعه‌نیافتگی هست اما این توسعه‌نیافتگی را نباید یک بلا یا تقدیر آسمانی دانست بلکه زاییده عملکرد انسان‌ها، نادرستی سیاست‌ها و ناتوانی مدیریت‌هاست.

متأسفانه نگرش تبعیض در نزد مردم این استان وجود دارد و این نگرش کاملاً به‌حق است و با توجه به امکانات ظرفیت‌های بالقوه در این استان همیشه یک علامت سؤال بزرگ در بین مردم استان وجود دارد که چرا به این استان کمتر توجه می‌شود؟ اشکال کار کجاست؟ آیا نباید تدبیری اساسی جهت ایجاد امکانات کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت جهت این خطه در نظر گرفته شود؟

جا دارد به گوشه‌ای از سخنان مقام معظم رهبری در خصوص اشتغال و جوانان اشاره نمود ایشان فرمودند:

"مسئله‌ی اشتغال، که وابسته‌ی به همین مسئله‌ی تولید داخلی و مانند این‌ها است، خیلی مهم است. همین‌طور مدام همه‌ی ما میگوییم؛ دولتی می‌گوید، مجلسی می‌گوید، اقتصاددانِ آزادِ روزنامه‌ای می‌گوید، که فلان درصد از کارخانه‌ها تعطیل‌اند یا مثلاً کمتر از نصف ظرفیّت کار می‌کنند. خب بالاخره چه می‌شود؟ بالاخره باید این‌ها راه بیفتد، باید کار بکند؛ اگر کارکرد، اشتغال به وجود خواهد آمد.

این خجلت و شرمندگی از بیکاری جوان، از خجلت خود آن جوان در داخل خانه بیشتر است؛ این را شما بدانید. بنده خودم وقتی‌که به فکر این جوان بیکار می‌افتم [شرمنده می‌شوم]. در بعضی از شهرستان‌ها بیکاری بالا است. البتّه ما نرخ یا به‌اصطلاح درصد بیکاری را یک مقداری معیّن می‌کنیم؛ حالا دوازده درصد یا ده درصد -همین‌که حالا گفته می‌شود- لکن این میانگین است. وقتی انسان این را می‌بیند شرمنده می‌شود؛ یعنی شرمندگی بنده‌ی حقیر از ملاحظه‌ی این آمار و مطالعه‌ی این حقیقت، از شرمندگی آن جوانی که بیکار می‌رود خانه و دستش چیزی نیست، کمتر نیست، بلکه بیشتر است؛ این را باید برطرف بکنیم."

امیدواریم تبعیض هر چه زودتر از کشور ما رخت بربندد و باوجود تحریم‌های ناجوانمردانه امکانات کشور به‌صورت مساوی در بین استان‌ها تقسیم شود.

درزمینهٔ لزوم برخورد با تبعیض در جمهوری اسلامی ایران در بند ۹ اصل سوم قانون اساسی به رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه درزمینهٔ­های مادی و معنوی تصریح‌شده است.

انتظار می‌رود دولت تدبیر وامید که مردم از روی کار آمدن آن به آن امید بستند و متأسفانه پس از گذشت هفت سال و اندی اقدامی عاجل و مؤثر در حوزه اشتغال در این استان انجام نشده ونیز از مجلس یازدهم که همواره وعده‌های آن امیدبخش بوده است انتظار می‌رود اقدامات اساسی و نتیجه‌بخش را سرلوحه قرار داده و توجهی ویژه به این استان داشته باشد و بازهم تأکید می‌شود منتخبان و راه‌یافتگان به مجلس مردم لرستان به نمایندگی از این مردم صبور اقدامی عاجلانه و در خور شان و منزلت این استان انجام دهند مردم این خطه همواره پیشرو در خط مقدم ناملایمات کشور بوده و هستند و ایجاد اشتغال و داشتن رفاه که حداقل نیاز ذکرشده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران حق مسلم آن‌ها است.

۴۷۲۳۱

کد خبر 1445384

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =