مدارس نباید از والدین برای آموزش مجازی هیچ پولی بگیرند

ایرنا نوشت: برخی از خانواده‌ها درحالی از متحمل شدن هزینه برای آموزش دانش‌آموزان ابراز ناراحتی می‌کنند که مدیرکل ارزیابی، عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش می‌گوید اخذ هزینه از والدین برای حضور دانش‌آموزان در فضای مجازی توسط مدارس ممنوع است.

هرچند که دانش‌آموزان و معلمان در سه ماه پایان سال تحصیلی گذشته تجربه آموزش مجازی را پشت سر گذاشته‌اند اما امسال با آغاز سال تحصیلی هنوز هم این موضوع با چالش‌هایی همراه است. از برخی مشکلات فنی در شبکه شاد گرفته تا ضدعفونی مدارس برای آموزش حضوری از عمده‌ چالش‌هایی است که خانواده‌ها با آن مواجه شده‌اند.

در حال حاضر پس از گذشت بیش از یک ماه از زمان آغاز سال تحصیلی اما برخی از والدین از متحمل شدن هزینه حتی در مدارس دولتی برای آموزش مجازی دانش‌آموزان در شبکه‌های اجتماعی به غیر از شاد گلایه می‌کنند.

این خانواده‌ها در تماس‌های مکرر با ایرنا اعلام کرده‌اند که برخی از مدارس دولتی به بهانه ایرادهای فنی در شبکه شاد قصد کوچ به سایر شبکه‌های اجتماعی برای تداوم آموزش را دارند و به این منظور و همچنین تهیه مواد ضدعفونی برای آموزش حضور، دانش‌آموزان را برای تهیه تجهیزات لازم ملزم به متحمل شدن هزینه‌ کرده‌اند.

اما این موضوع در حالی اتفاق افتاده است که در روزهای اخیر خبر رایگان شدن فعالیت در فضای شبکه شاد به منظور به حداقل رساندن هزینه‌های آموزش‌ و همچنین واریز سرانه برای ضدعفونی مدارس در رسانه منتشر شده است.

محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در این خصوص اعلام کرده است: با دستور رییس جمهوری استفاده از شبکه شاد برای عموم دانش آموزان و معلمان رایگان شده و هماهنگی‌ها با وزارت ارتباطات در این زمینه صورت گرفته است.

وی در ادامه در خصوص فعالیت های آموزشی مدارس نیز تاکید کرد که هیچ مدرسه‌ای حق ندارد دانش‌آموز را مجبور به حضور در مدرسه کند و انتخاب حضوری یا غیرحضوری بودن آموزش‌ها برعهده ولی دانش‌آموز است و هردو نوع آموزش باید ارائه شود.

حاجی میرزایی همچنین درباره درخواست هزینه‌های ضدعفونی مدارس از خانواده‌ها، گفت: سرانه‌ای به این موضوع اختصاص داده شده و همه هزینه‌ها برعهده وزارت آموزش و پرورش است.

اخذ هزینه از خانواده‌ها ممنوع

زهرا مظفر مدیرکل ارزیابی، عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش نیز امروز درباره اخذ هزینه از والدین برای آموزش در شبکه‌های اجتماعی توسط مدارس اظهار داشت: مدارس نباید از والدین برای آموزش مجازی هزینه‌ای دریافت کنند، وزارت آموزش و پرورش شبکه شاد را طراحی کرده است تا دانش‌آموزان در فضایی رایگان فعالیت آموزشی خود را ادامه دهند.

وی افزود: بیش از ۸۰ درصد از نقایص فنی شبکه شاد تا کنون رفع شده، پهنای این فضا به ۲۷۰ گیگابایت رسیده و همچنین همراه اول و مسوولان سامانه شاد قول برطرف شدن تمام نقایص تا پایان مهرماه را داده اند، از این رو اعلام کردیم که مدرسه بابت فعالیت در شبکه اجتماعی دیگری نمی تواند از خانواده‌ها هزینه‌ای اخذ کند.

مدیرکل ارزیابی، عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد: اگر مدرسه‌ای تاکنون از خانواده‌ها برای آموزش مجازی هزینه‌ای دریافت کرده، تخلف محسوب می‌شود و خانواده‌ها می‌توانند شکایت خود را در سامانه shekayat.medu.ir اقدام کرده و شکایت خود را ثبت کنند، شکایات ثبت ‌شده در لینک ۷ تا ۱۰ روزه پاسخ داده می‌شود.

مظفر ادامه داد: خانواده‌ها با ثبت شکایت در سامانه اعلام شده می‌توانند تا زمان دریافت پاسخ از سوی وزارت آموزش و پرورش از روند پیگیری کار خود مطلع شوند.

سرانه ضدعفونی مدارس واریز شده است

وی در ادامه درباره اخذ هزینه مدارس از والدین برای تهیه اقلام بهداشتی و مواد ضدعفونی گفت: مدارس به هیچ عنوان نمی‌توانند از خانواده‌ها هزینه‌ای به منظور ضدعفونی مکان دریافت کنند، چراکه وزارت آموزش و پرورش در دو مرحله تا کنون سرانه بهداشتی برای تهیه اقلام بهداشتی را به استان‌ها واریز کرده که آنها هم با توجه به تعداد دانش آموزان این سرانه را به مدارس منتقل ‌می‌کنند.

مدیرکل ارزیابی، عملکرد و پاسخگویی به شکایت وزارت آموزش و پرورش یادآورشد: همچنین در چند روز گذشته معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع وزارتخانه اعلام کرده که به زودی سرانه‌ای مختص به ضدعفونی مدارس به استان‌ها واریز می‌شود تا مدارس در زمان آموزش حضوری بتوانند این اقلام بهداشتی را تهیه کنند.

مظفر خاطرنشان کرد: تهیه ماسک و بطری آب در آموزش حضوری برعهده دانش آموز است اما مدارس موظف به ضدعفونی فضای کلاس هستند و اخذ هزینه از این جهت ممنوع است مگر اینکه اولیایی بخواهد به صورت اختیاری و خیری برای سرانه بهداشتی، آموزش و مسائل تربیتی به مدرسه کمک کند.

مشکلات ورود به شاد حل می‌شود

مدیرکل ارزیابی، عملکرد و پاسخگویی به شکایت وزارت آموزش و پرورش درباره مشکلات ورود برخی از معلمان و دانش‌آموزان به سامانه شاد توضیح داد: این موضوع به این دلیل است که برخی از دانش‌آموزان دیر در سامانه سناد و مدارس ثبت نام شده اند و پس از به روز رسانی سناد این مشکل رفع می‌شود.

مظفر ادامه داد: همچنین یکی دیگر از دلایل فعالیت نداشتن دانش‌آموزان در شبکه شاد به این برمی‌گردد که شماره تلفن همراهی که در مدارس ثبت شده، تغییر کرده است.

وی افزود: امکان فعالیت نداشتن برخی از معلمان در سامانه شاد هم به این موضوع بازمی‌گردد که ساماندهی آنها با تاخیر انجام شده، بطور مثال معلمی از یک کلاس و مدرسه با مدرسه‌ای دیگر منتقل شده و این موضوع نیاز به یک بازنگری در سامانه‌های ثبت اطلاعات دارد که به گفته مسوولان مرتبط تا پایان مهرماه این موضوع حل می‌شود.

مدیرکل ارزیابی، عملکرد و پاسخگویی به شکایت وزارت آموزش همچنین به دانش‌آموزان توصیه کرد که که در فضای امن شبکه شاد که آموزش و پرورش طراحی کرده، فعالیت‌های آموزشی خود را ادامه دهند، چراکه اطلاعات دانش آموزان به صورت محرمانه ثبت و ضبط می شود، اطلاعات آنها قابل رصد است و همچنین امکان تبادل وجود دارد.

47231
کد خبر 1445391

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =