املاک گرانتر از 75 میلیارد ریال مشمول مالیات می‌شوند

فارس نوشت: براساس مصوبه کمیسیون اقتصاد دولت درباره لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، مجموع ارزش املاک بالای 75 میلیارد ریال مشمول مالیات خواهد شد. وزارت اقتصاد پیشنهاد داده بود که این مبلغ 50 میلیارد ریال باشد.

پیش نویس لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم بهمن ماه 98 از سوی وزارت اقتصاد به هیئت دولت ارسال شد و پس از بررسی و تصویب در کمیسیون اقتصاد دولت، اکنون در حال رسیدگی و تصویب نهایی در جلسات هیئت دولت قرار دارد.

براساس جزئیات مصوبه کمیسیون اقتصاد دولت، کلیه مالکین (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) نسبت به جمع ارزش روز املاک مسکونی (اعم از خانه یا آپارتمان و زمین با کاربری مسکونی) خود و فرزندان کمتر از 18 سال و محجور تحت تکفل خود که در پایان هر سال مجموع ارزش آنها بیش از 75 میلیارد ریال باشد، به شرح زیر مشمول مالیات سالانه املاک می‌باشند.

- تا مبلغ 100 میلیارد ریال نسبت به مازاد 75 میلیارد ریال یک در هزار

- تا مبلغ 200 میلیارد ریال نسبت به مازاد 100 میلیارد ریال سه در هزار

- تا مبلغ 350 میلیارد ریال نسبت به مازاد 200 میلیارد ریال چهار در هزار

- نسبت به مازاد 350 میلیارد ریال پنج در هزار

تبصره 1- منظور از ارزش روز موضوع این ماده، ارزش املاک مسکونی بر اساس معادل ضرایبی از ارزش معاملاتی موضوع ماده 64 قانون مالیات های مستقیم است که توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی قبل از لازم الاجرا شدن این ماده در سال اول و از سالهای بعد تا پایان د یماه هر سال برای اجرا در همان سال تعیین و پس از تصویب هیات وزیران اعلام می‌شود.

تبصره 2- املاک در حال ساخت (از زمان صدور پروانه ساخت تا زمان نصب کنتور برق) مشمول مالیات این ماده نخواهند بود.

تبصره 3- حکم این ماده نسبت به املاک اشخاص موضوع ماده 2 این قانون و نیز خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی، جاری نخواهد شد.

پیش از این در پیش نویس وزارت اقتصاد درباره این لایحه، قرار بود از املاک مسکونی با ارزش بیش از 50 میلیارد ریال مالیات اخذ شود. همچنین بالاترین پله مالیاتی برای املاک با ارزش مازاد بر 40 میلیارد ریال بود و قرار بود از این املاک شش در هزار مالیات اخذ شود.


۲۲۳۲۲۹

کد خبر 1445571

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  8 3
  باید مالیات به معامله خانه ببندن نه مالیات به تملک
  • FR ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
   10 1
   مالیات به خونه های خالی قرار بود بذارن الان میخوان به کل خونه ها بذارن! بعد ارزش خونه ها از وقتی که این قانون شروع شده تا الان چند صددرصد بالا رفته و اصلاحیه نمیخوره بهش که خونه تو یک سال دو تا ۳ برابر افزایش قیمت داشته! ما الان خونه مون ۱۵۰ متر هست و نزدیک ۴ میلیارد هست تو شهرهای اطراف تهران هستیم، در حالی که واقعا تو خرج خودمون موندیم!
 • IR ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  15 0
  طرف تو یک خانه نشسته الکی قیمت ملک رفته بالا طرف پول ایزوگام خانه اش رو نداره باید مالیات هم بده ???? حالا اگر خرید و فروشی بشه باز یه مفهمومی داره وگرنه از خانه شخصی هم می خواهند مالیات بگیرند