چه کسی آقای گل فوتبال جهان می شود؟

در حال حاضر کریستیانو رونالدو ستاره تیم ملی پرتغال شانس بالایی برای شکستن رکورد بهترین گلزن تاریخ فوتبال دارد که سال ها در اختیار علی دایی بود. در واقع می توان گفت اگر اتفاق عجیبی رخ ندهد رونالدو به زودی لقب "آقای گل فوتبال جهان" را کسب می کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ زمانی که خبری از کریستیانو رونالدو نبود یا اینکه او  در رده ملی به اندازه تیم های باشگاهی اش گلزنی نمی کرد کسی به رکورد ارزشمند علی دایی توجهی نمی کرد و گویی لقب "آقای گل فوتبال جهان" چندان دهان پرکن نبود اما حالا همه چیز تغییر کرده است. متعصب ترین هواداران رونالدو هم در ایران آرزو دارند که او تا پایان دوره حضورش در تیم ملی پرتغال نتواند هشت گل دیگر به ثمر برساند؛ اتفاقی که به نظر نمی رسد مانعی برای آن وجود داشته باشد و شواهد حاکی از آن است که رونالدو از رکورد ارزشمند علی دایی عبور می کند.

در حال حاضر نزدیک ترین بازیکن فعال فوتبال به رکورد علی دایی، کریستیانو رونالدو است. رونالدو تا 35 سالگی در 167 بازی ملی، 101 گل زده و میانگین 0.6 گل زده در هربازی را به نام خود ثبت کرده در حالی که دایی 109 گل خود را در 149 بازی ثبت کرد و میانگین 0.7 را در اختیار دارد که از این حیث از رونالدو بالاتر است.

رونالدو از سال 2003 گلزنی خود را آغاز کرد و در سال 2014 به 50 گل ملی رسید در حالی که علی دایی از سال 1993 تا 2006 توانست 109 گل بزند و درسال 2000 به رکورد 50 گل رسید.

بعد از رونالدو بهترین گلزن فعال فوتبال جهان سونیل چتری از هند است که در 115 بازی ملی 72 گل به ثمر رسانده اما به نظر نمی رسد بتواند تهدیدی برای دایی و رونالدو باشد. لیونل مسی که در 140 بازی 71 گل زده قطعا می تواند جایگاه خود را در رده بهترین گلزنان بالا ببرد اما با توجه به اینکه در سن 33 سالگی قرار دارد بعید به نظر می رسد بتواند به مانند همتای پرتغالی به 100 گل ملی برسد. مگر اینکه مسی دوباره اوج بگیرد و در ادامه بازی های تیمش در مقدماتی جام جهانی و در صورت صعود در جام گلزنی های پرشماری داشته باشد.

نیمار با 28 سال سن بعد از پله دومین گلزن تاریخ برزیل است و در 103 بازی توانسته 64 گل را بزند. او شانس رسیدن به رکورد رونالدو و دایی را دارد اما این بازیکن هنوز عملکرد خوبش در سائوپائولو و البته در زمان شکل گرفتن مثلث رویایی MSN در بارسلونا را تکرار نکرده است. با توجه به قدرت برزیل و البته آمار خوب نیمار در بازی های ملی او اگر بتوان تا پایان دوره بازیگری خود آمادگی اش را حفظ کند می تواند مدعی گلزنی بیش از 100 برای فوتبال برزیل باشد.

به غیر از رونالدو، مسی و نیمار یکی از گزینه هایی که به عنوان مدعی آقای گلی فوتبال جهان معرفی می شود؛ کیلیان امباپه فرانسوی است. او تا سن بیست و یک سالگی در 38 بازی 16 گل برای فرانسه به ثمر رسانده است. میانگین گلزنی او نسبت به دیگر بازیکنان بالا نیست و در هر بازی میانگین 0.4 را ثبت کرده است. ضمن اینکه امباپه هنوز نتوانسته مطابق انتظارها در تیم ملی فرانسه بدرخشد اما روند رو به رشد این مهاجم فرانسوی می تواند تیم ملی این کشور را به داشتن یک مدعی آقای گلی جهان امیدوار نگه دارد.

یکی از نکات جالب در مقایسه گلزنی های علی دایی، کریستیانو رونالدو، لیونل مسی و نیمار تعداد گل های زده این بازیکنان در بازی های مهم و سرنوشت ساز است. نیمار با وجود عملکرد خوب خود اما 42 گل ملی اش را در بازی های دوستانه به ثمر رسانده و 6 گل در جام جهانی و 3 گل هم در کوپا زده است. مسی هم به مانند نیمار بیشترین گل خود را در بازی های دوستانه زده؛ او 34 گل را در دیدارهای تدارکاتی آرژانتین به ثمر رسانده است. رونالدو 17 و دایی 27 گل را در بازی های دوستانه زده اند. رونالدو بیشترین گل خود (31 گل) در مقدماتی یورو به ثمر رسانده است.

یکی از نکات مهمی که درخصوص نیمار و مسی باید مورد توجه قرار داد حضور تیم های قدرتمند در گروه بندی های جام جهانی و کم بودن تیم های ضعیف در آمریکای جنوبی است. در واقع رقبای تیم های ملی برزیل و آرژانتین به مراتب قدرتمندتر از تیم های درجه دو و سه آسیا و اروپا هستند که از قضا رونالدو و دایی گل های پرشماری را به آن ها زده اند.

برای مثال از حیث گلزنی به تیم های قدرتمند لیونل مسی عملکرد بهتری را نسبت به سه بازیکن دیگر دارد. مسی بیشترین گل های خود را به برزیل، اکوادور، پاراگوئه و اروگوئه زده است. نیمار بیشترین گل هایش را به ژاپن، آمریکا، کلمبیا و پرو؛ رونالدو بیشترین گل هایش را به لیتوانی، سوئد، آندورا؛ ارمنستان، لتونی و لوکزامبورگ زده است. علی دایی هم بیشترین گل هایش را برابر تیم های ملی مالدیو، لائوس و لبنان به ثمر رسانده است.

نکته قابل توجه این است که رونالدو 50 گل خود (به علاوه بیشترین گل به یک تیم) را برابر 10 تیم اروپایی به ثمر رسانده که در جام جهانی گذشته حاضر نبودند!

با توجه به شرایط تیم های آرژانتین و برزیل در قاره خود کمی سخت و البته بعید به نظر می رسد که مسی و نیمار به راحتی بتوانند به رکورد 100 گل ملی نزدیک شوند اما با توجه به سن و سال، مهاجم شماره 10 برزیل شانس بالاتری دارد. در آن سو کیلیان امباپه هنوز مسیر زیادی را برای طی کردن و تبدیل شدن به یک مهاجم مدعی دارد اما او با توجه به اینکه فقط 21 سال دارد و البته در تیم مدعی چون فرانسه توپ می زند می تواند به رکورد بالای 100 گل ملی برسد.

اما به غیر از این اسامی بازیکنانی نظیر سونیل چتری از هند (72 گل در 115 بازی و رده 10) علی مبخوت از امارات (63 گل در 83 بازی و رده 24 )، روبرت لواندوفسکی از لهستان (63 گل در 114 بازی و رده 24)، لوئیس سوارس از اروگوئه (62 گل در 115 بازی و رده 26)، زلاتان ایبراهیموویچ از سوئد (62 گل در 116 بازی و رده 26)، ادین ژکو از بوسنی (59 گل در 112 بازی و رده 30)، بدر المتاوی از کویت (56 گل در 178 بازی و رده 38)، روملو لوکاکو از بلژیک (55 گل در 87 بازی و رده 40)، علی اشفق از مالدیو (53 گل در 80 بازی و رده 46)، خاویر هرناندس از مکزیک (52 گل در 109 بازی و رده 49)، آساموآ جیان از غنا (51 گل در 109 بازی و رده 54)،ادینسون کاوانی از اروگوئه (50 گل در 116 بازی و رده 59) و شینجی اوکاساکی از ژاپن (50 گل در 1199 بازی و رده 595)از جمله بازیکنان هستند که بیش از 50 گل ملی به ثمر رساندند و هنوز هم در تیم های ملی خود عضویت دارند اما برخی نام ها چون لواندوفسکی، سوارس، زلاتان، کاوانی و هرناندس با توجه به شرایط سنی خود شانسی برای رسیدن به رکورد بالای 100 گل ملی ندارند و فقط می توانند جایگاه خود را در میان بهترین گلزنان تاریخ فوتبال ارتقا بدهند.

شش گلزن برتر تاریخ فوتبال جهان:

1- علی دایی از ایران: 109 گل در 149 بازی

2- کریستیانو رونالدو از پرتغال؛ 101 گل در 167 بازی

3- فرانس پوشکاش از مجارستان؛ 84 گل در 85 بازی

4- گادفری چیتالو از زیمباوه؛ 79 گل در 111 بازی

5- حسین سعید از عراق؛ 78 گل در 137 بازی

6- پله از برزیل؛ 77 گل در 92 بازی

(مسی و نیمار هم به ترتیب در رده های یازدهم و بیست و سوم قرار گرفتند و شانس بالا بردن جایگاه خود را دارند )


253 2251بیشتر بخوانید:جدایی شجاعی و کریمی جنجالی‌تر از کریس رونالدو!

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1445748

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۳
  6 0
  شما با خود دایی صحبت کردین که الان کابوس داره؟؟ سالها آقای گل جهان بوده، الان یک نفر دیگه قراره بشه. بعد از رونالدو هم یکی پیدا میشه که رکورد رونالدو را بزنه.. این طبیعی هست. کسی هم کابوس نداره
 • IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۳
  1 5
  بعد این رو هم بفرمایید که رونالدو به چه تیم هایی گل زده و علی دایی خودمون به چه تیم هایی
 • زاگرس IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۳
  2 1
  واقعا خنده داره! گل‌های دایی به چه تیم‌هایی بوده وگلهای رونالدو بدبخت به چه تیم‌هایی! حساب کنید مثلاً اگه به جای تیم ایران پرتقال با این تیمهاکه دایی بهشون گل زده بازی میکرد ،احتمالا تعداد گل‌های رونالدو به پانصد تا می‌رسید!!!
 • JP ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۳
  2 4
  به عنوان یک استقلالی می‌خوام هر چه زودتر این رکورد شکسته بشه که دیگر در اختیار لنگ نباشه
 • IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۳
  0 3
  و باز اینجا هم مسی بهترین شد