۰ نفر
۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۰

خبرنیوز در یادداشتی به قلم هما حاصلی نوشت:محال است 5 اسفند روز تولد «خواجه نصیرالدین طوسی» نابغه ، فیلسوف و معمار ایرانی بشود و گروههای واتساپی سرریز از پیام های تبریک روز مهندس نشود!

همه به هم تبریک می گویند و وفور و ظهور این همه دکتر و مهندس یک شبه در فامیل و دوست و آشنا و سونامی تبریک به همسر و فرزند و دوستانی بامدارک نامرتبط به جایی می رسد که حتی تن خواجه نصیر هم در گور می لرزاند!

علاقه عجیب ما ایرانی به تعارف و القاب بستن به یکدیگر از چاپلوسی در دربار حاکمان مستبد ریشه گرفته و کماکان در گذر زمان به روز شده است. در قدیم افراد بنا به پست و مناصب حکومتی شان «دوله» و «سلطنه» و «میرزا » خوانده می شدند و امروزه نیز با عنوان های شغلی شان، اما به شکلی اغراق شده، آن قدر که دور و برمان تا چشم کار می کند دکتر می بینیم و مهندس . دکتر و مهندسانی که حوزه فعالیت آنها از طبابت و امور فنی و عمرانی گرفته تا بیکار و دانشجو ومدیران جعلی و خواستگارهای قلابی و کلاهبردارهای حرفه ای گسترده شده است!
در ملل دیگر عناوین علمی امضایی پای پژوهش ها و تاییدی در محافل علمی است اما ما ایرانی ها چه محفل علمی باشد چه غیر علمی ، همدیگر را با القاب دکتر و مهندس صدا می کنیم. حالا این وسط یکی نیست بگوید در صف نانوایی ، سوپر مارکت ، بنگاه املاک ، مهمانی منزل باجناق و سیزده بدر عنوان علمی فرد به چه کار می آید؟
ظاهرا ما این القاب را برای شان و منزلت دادن به یکدیگر به کار می بریم ، اما متاسفانه استفاده اغراق آمیز و نابجا از آنها زمینه را برای اعتباربخشی به برخی افراد جاعل فراهم کرده است. کم نیستند افرادی که به صرف اعتماد به چنین عناوینی در دام کلاهبرداران گرفتار شده اند. به علاوه برخی هم در پشت نقاب چنین عناوینی و با ارائه مدارک جعلی بر پست های مدیریتی تکیه زده و آسیب های بسیاری به جامعه وارد کرده اند.
به هر تقدیر سرانجام دولت به فکر راه و چاره ای برای ساماندهی این القاب افتاده است . طرحی که با اجرای آن به زودی با ریزش شدید دکترنما ها و مهندس نماها مواجه خواهیم شد. تعجب نکنید ؛ طبق اعلام وزیر ارتباطات قرار است لقب جعلی دکتر و مهندس ازاسامی خیل عظیمی برچیده شده و هر شهروندی بتواند مدرک افراد را با یک کلیک ساده اصالت سنجی کند.
در این خصوص آذری جهرمی گفته :« به دستور رئیس جمهوری با معاونت حقوقی درحال بررسی هستیم تا احتمالا اطلاعات مدارک تحصیلی شهروندان ایرانی با حذف بخش‌هایی از حریم خصوصی، بصورت عمومی در اختیار همه قرار دهیم تا همه بتوانند چک کنند مدرک تحصیلی بنده چیست و در چه سالی فارغ‌التحصیل شده‌ام تا من که مهندس هستم نگویند دکتر و کسی هم بیخود خودش را دکتر معرفی نکند.»
این حرکت امیدوار کننده گرچه تمهیدی برای جلوگیری از استفاده غیر قانونی عناوین علمی است اما شاید وقت آن باشد که با این قضیه ریشه ای تر برخورد کنیم و با اصلاح زیرساخت های فرهنگی و آموزشی جایگاه و شان از دست رفته افراد و مشاغل را احیا کرده و نسل تازه مان را به جای مدرک گرایی به مهارت گرایی ، کسب تجربه و تخصص تشویق کنیم آن قدر که با نهادینه کردن فضایل و ارزش های انسانی به آنها بیاموزیم که معیارمنزلت اجتماعی افراد تخصص و دانش است نه مدرک و لقب.

1717

کد خبر 1445786

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =