هشدار وزیرخارجه عراق به تهدید به بستن سفارت آمریکا در بغداد

ایسنا نوشت: فواد حسین، وزیر خارجه عراق هشدار داده است که اگر آمریکا تهدید خود مبنی بر بستن سفارتخانه‌اش در بغداد را عملی کند، برای عراق تبعات سیاسی و امنیتی به دنبال خواهد داشت.

 فواد حسین این موضوع را در یک مصاحبه اختصاصی با بی‌بی‌سی در لندن عنوان کرد اما دقیقا نگفت که به چه عواقبی اشاره دارد.

وزیر خارجه عراق اخیرا بعد از انتشار گزارش‌هایی دایر بر تهدید آمریکا به خارج کردن نیروها و دیپلمات‌هایش از عراق گفته بود خروج آمریکا می‌تواند باعث شود کشورهای دیگر عضو ائتلاف تحت رهبری آمریکا، که با تروریست‌ها می‌جنگند، نیروهایشان را از عراق خارج کنند که می‌تواند "خطرناک باشد چون گروه داعش نه فقط عراق بلکه کل منطقه را تهدید می‌کند."

فواد حسین همراه با مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق و یک هیات سیاسی در روزهای اخیر به فرانسه و آلمان سفر کردند و پنجشنبه هم در لندن با بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا دیدار کردند.

واشنگتن تهدید کرده است که اگر دولت عراق نتواند حملات شبه نظامیان را به تاسیساتش در عراق متوقف کند، سفارت خود در بغداد را تعطیل خواهد کرد.

اما تحلیلگران می‌گویند که خروج دیپلماتیک آمریکا از بغداد از نفوذ این کشور در عراق کم خواهد کرد و اقدامی در جهت منافع ایران خواهد بود.

وزیر خارجه عراق گفت که دولت کنونی این کشور در تلاش است تا همه شبه‌نظامیان را تحت فرمان خود درآورد.

او در عین حال تاکید کرد که برنامه دولت برای حل معضل گروه‌های مسلح یافتن یک راه‌حل سیاسی از طریق مذاکره است.

بعد از به قدرت رسیدن مصطفی الکاظمی، نخست وزیر جدید عراق، گزارش‌هایی از اختلاف میان او و بعضی از شبه‌نظامیان منتشر شده است.

312 310

کد خبر 1446644

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =