واکنش حماس و جهاد اسلامی به توافق سودان و اسرائیل

ایرنا نوشت: جنبش جهاد اسلامی فلسطین و حماس توافق عادی سازی سودان با رژیم صهیونیستی را محکوم کردند.

به گزارش پایگاه خبری "فلسطین الیوم"، در بیانیه این جنبش فلسطینی آمده است که دولت سودان با این کار کشورش را در زیر لوای اسرائیل قرار داده است و یک هدیه رایگان به تل‌آویو تقدیم کرده است و از اموال فقرای سودانی مبلغ گزافی را برای رضایت آمریکا هزینه کرده است.

در این بیانیه آمده است: جنبش جهاد اسلامی اطمینان کامل دارد که ملت سودان و احزاب ملی‌گرای این کشور به همراه نیروهای آزادی و تغییر هرگز این خیانت را نخواهد پذیرفت.

جهاد اسلامی اعلام کرد: سودان کشوری بزرگ است و برای مسأله فلسطین جانفشانی‌های زیادی را انجام داده است و مردم این کشور نیز نسبت به طرح صهیونیستی - آمریکایی که هدف از آن پاره پاره کردن اجتماع کشورهای عربی و محاصره کشورهای اسلامی هوشیارترین ملت هستند.

به گزارش المیادین، جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) هم  با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد: اعلام عادی سازی روابط میان سودان و رژیم اشغالگر، مسئله‌ای دردناک است و با پیشینه سودان که حامی  فلسطین بود، همخوانی ندارد.

محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز در واکنش به این اقدام سودان که به فهرست خائنان به مسأله فلسطین پیوسته است ، ضمن محکوم کردن این اقدام دولت خارطوم اعلام کرد که مردم فلسطین این اقدام سودان برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل که با میانجی‌گری آمریکا صورت گرفته را محکوم می‌کند.

عباس تصریح کرد:هیچ کشوری حق ندارد به جای مردم فلسطین و آرمان آن سخن بگوید.

«واصل ابویوسف» عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین گفت:پیوستن سودان به جمع کشورهای سازشگر با رژیم اشغالگر اسرائیل، خنجر جدیدی به پشت ملت فلسطین و زیر پا گذاشتن طرح صلح عربی است.

 رییس جمهوری آمریکا روز جمعه در کاخ سفید بطور رسمی اعلام کرد که عادی سازی روابط میان اسرائیل و سودان آغاز شده است.

311311

کد خبر 1446857

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =