مادر رومینا، تحت فشار شوهرش برای بخشش از خونخواهی دختر

شرق نوشت: مادر رومینا اشرفی، دختر نوجوان تالشی که به‌دست پدرش به قتل رسیده بود، به رأی صادرشده برای متهم اعتراض کرد و خواستار مجازات شدیدتری شد.

  مادر رومینا از سوی شوهرش تحت فشار قرار گرفته بود که اعلام گذشت کند، اما او تا به حال رضایت نداده است.
رعنا دشتی، مادر رومینا، پیش از این گفته بود اگر پدر رومینا آزاد شود، امنیت ندارد و دیگر نمی‌تواند راحت زندگی کند. این در حالی است که به‌گفته مادر رومینا، خانواده شوهر او برای گرفتن فرزند دیگرش قصد دارند اقدام قضائی بکنند.

دکتر ابراهیم نیکدل‌مقدم، وکیل مادر رومینا، پیش‌تر گفته بود رأی صادرشده ازسوی دادگاه می‌توانست شدیدتر باشد و پدر رومینا با توجه به قتل وحشتناکی که انجام داده است، باید به مجازات تکمیلی تبعید نیز محکوم می‌شد.
او در واکنش به حکم دادگاه برای متهم مبنی‌بر 9 سال حبس و پرداخت دیه به مادر رومینا گفته بود: ما حدس می‌زدیم چنین حکمی صادر شود؛ چراکه براساس قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۹۲، حداکثر مجازات برای ولی که مرتکب قتل فرزند شود، ۱۰ سال حبس و پرداخت دیه است که در این پرونده نیز ۹ سال حبس و پرداخت دیه صادر شده است، اما می‌شد با توجه به خطرناک‌بودن متهم، مجازات تکمیلی هم صادر شود و قضات می‌توانستند مجازات تکمیلی و اقامت اجباری یا همان تبعید را هم برای پدر رومینا در نظر بگیرند که متأسفانه مجازات تکمیلی داده نشد و ما به این موضوع اعتراض خواهیم کرد؛ چون این مرد واقعا خطرناک است.
او گفت: مجازات باید متناسب با عمل فرد باشد. قطع‌کردن سر یک دختربچه ۱۳‌ساله با داس، عمل بسیار خشنی است و باید مجازاتی سنگین‌تر برای مرتکب در نظر گرفته می‌شد. قانون باید مجازات قابل پیشگیری‌تری داشته باشد و به مجازات فقهی در این‌گونه موارد بسنده نشود.
این وکیل دادگستری گفت: از نظر من به‌عنوان وکیل مادر رومینا، این پرونده نقص تحقیقاتی دارد. بعد از اینکه رومینا با بهمن فرار کرد، ازطریق یک واسطه به بهمن گفته شد مراسم عقد را برگزار کنید، پدر رومینا را هم می‌آوریم. از این طریق محل اختفای بهمن و رومینا را متوجه شدند و بعد هم پدر رومینا با مأموران به محل رفته و دختربچه را به خانه برگرداند. او بعد از اینکه رومینا را تحویل گرفت و به خانه برد، براساس گفته‌های موکلم، به رومینا گفته قرص بخور و خودت را بکش. رومینا که از پدرش می‌ترسیده فقط به او گفته است چشم.

این وکیل دادگستری ادامه داد: بعد از این ماجرا، پدر رومینا به مادر این بچه گفت دیگر با او کاری نداشته باش، بچه است و یک غلطی کرده؛ حتی برای او هدیه هم خریده است. بعد از مدتی وقتی پدر رومینا بیرون رفته و برگشته، انگار همه‌چیز تغییر کرده و بعد با داس سر رومینا را قطع کرده است.
نیکدل‌مقدم گفت: براساس شنیده‌ها و برخی مستندات، پدر رومینا ازسوی افرادی از نزدیکانش تحریک شده است. آنها به پدر رومینا گفته‌اند اگر تو این دختر را نکشی، ما این کار را می‌کنیم. نیکدل‌مقدم در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود پدر رومینا قبل از قتل درباره مجازات فرزندکشی تحقیق کرده، گفت: متأسفانه این گفته درست است.
او ادامه داد: یکی از آشنایان این خانواده که آن زمان دانشجوی حقوق بود، بدون اینکه از نیت پدر رومینا باخبر باشد یا حتی بداند چه اتفاقی برای رومینا افتاده، به سؤال پدر رومینا پاسخ داده است. تماسی که با او گرفته شده نیز یکی از ادله ما برای این است که پدر رومینا از طرف یکی از نزدیکانش تحریک شده است؛ چراکه پدر رومینا با تلفن همان فردی که گفته بود اگر تو رومینا را نکشی، من این کار را می‌کنم، با این دانشجوی حقوق تماس گرفته بود. این نشان می‌دهد آنها کنار هم بودند و درباره قتل رومینا با هم صحبت و مشورت کرده‌اند.
براساس گزارش‌های رسیده به خبرنگار «شرق» دکتر ابراهیم نیکدل‌مقدم و مادر رومینا به رأی صادرشده اعتراض کرده‌اند و خواستار مجازات سنگین‌تری برای پدر رومینا هستند. این اعتراض ثبت و به دیوان عالی کشور فرستاده شده است. درصورتی‌که دیوان اعتراض را قبول کند، دادگاه کیفری یک‌بار دیگر به این پرونده رسیدگی خواهد کرد.
بنا بر این گزارش، بهمن خاوری نیز در این پرونده به دو سال حبس محکوم شده است.

17302

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1446876

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بینام IR ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  آخه این چه قانونیه که یک پدر براحتی میتونه بچه شو بکشه وبعد هم با یک حبس کوتاه مدت برگرده به اون خانواده، هیچ کجای دنیا اینطور نیست توروخدا بداد اون مادر برسید.
 • محمد IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  این میخواد ازاد بشه چیکار کنه؟ واسه کی دلسوزی کنه؟ واسه کی پدری کنه؟ میخواد ازاد بشه بره سر خاک دخترش؟ عجب موجودیه عجب
 • IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  این مرد کثیف بگم داعش باید اعدام شود حقش فقط اعدام . باید مردم عبرت بگیرن
 • IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  اون کسی که تهدید کرده اگر تو نکشی من می کشم ، نقشی نداره تو این جنایت؟؟ اون بوده که پدر رو تحریک کرده و در واقع باعث این موضوع شده..چرا از اون هیچ اسمی در میان نیست؟؟
 • IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  خوب ، حال شما دنبال این هستید که یک نفر دیگه را زیر خاک کنید!!! چرا اینقدر به دنبال تیترهای زرد هستید؟
  • SG ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
   10 3
   چرا دنبال مجازات عادلانه قاتل نیستی؟ ریشه یابی کردی که به این نتیجه رسیدی
 • US ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  مگر مجازات قتل حداکثر 15 سال نیست بعدش فوه قضاییه باید از این مادر حمایت کنه
 • IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  در اینکه پدر این دختر جنایت کرده شکی نیست ولی اگر این خانم وظیفه مادری خود را به درستی انجام می داد و با دخترش مهربانی می کرد و به او نزدیک می شد آن دختر بیچاره با یک مرد 29 ساله دوست نمی شد و این جنایت پیش نمی آمد. گناه این خانم بیشتر از شوهرش نباشد کمتر نیست که الان قیافه حق به جانب گرفته.
 • IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  خب به ما چه؟ هرکس مشکل خودش رو داره
 • یک انسان IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  لطفا عدالت انجام شود . عدالت فقط اعدام آن به اصطلاح پدر بی رحم هست و تمام .تمام دختران و زنان ایران زمین عدالت را می خواهند که اعدام اون پدر آدم کش و بی رحم هست لطفا لطفا انجام عدالت
 • یک انسان IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  اون پدر جلاد رو اعدام کنید . و بهمن هم باید مجازات سنگین داشته با شد تا دیگه دختران مردم رو گول نزنه و درس عبرتی برای سایرین بشه دو سال زندان درس عبرتی برای این کار نیست . لطفا رسیدگی درست تری انجام دهید این حکم ها اصلا منصفانه نیست
 • کامیار RO ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  این حکم فقهی بدوی کافی نیست. طبق قوانین منطقی تر این پدر را مجارات کنید. اون شخص تحریک کننده هم باید مجارات شه. خاک بر ملتی ک چنین بی فرهنگی در ان موج میرند.
 • IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  همین تربیتهاست که بچه هجده ساله میتونه سر یک انسان با وحشی گری تمام ببرد
 • IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  قتل عمد است از کجا مطمئن هستید این رانی آزادشود دیگری را نمی کشد حبس ابد با اعمال شاقه
 • شهلا IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  بخشش یعنی ای ادمهای تهی مغز عصبانی راحت باشید اگر رفتار فرزندتان را نمی پسندید او را بکشید و خیال خودتان راحت کنید
 • ممد IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  واقعا نمیخواین رومینا رو ول کنین روزانه این همه پسر دارن میمیرن سر همچین موضوعاتی ولی کسی حتی کبکشم نمیگزه
 • حسین IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  باید تمام افرادی که باعث شستسوی مغزی این پدر شدن تا فرزند خود را به طرز فجیح به قتل برساند مجازات شوند اینکه راحت جای خدا بشینند و قضاوت بکنند خودش یه مرتد به حساب میاد
 • arezoo RO ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  پدر روبینا باید اعدام شود
 • IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  تاسف
 • IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  81 28
  عجب
 • IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  تاسف داره
 • IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  17 39
  من هم جای باباش بودم این لکه ننگین رو پاک میکردم
 • امیر IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  22 22
  پدرش باید اعدام بشه ما در دنیا فقط به پدر و مادر اطمینان راحت داریم وقتی پدری بچه اش را بکشد ما به کی پناه ببریم در دنیا لطفا اعدام شود پدرش
 • زیستن IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  38 11
  اعداااااام اعدامش کنید این قاتل معتاد روانی را