حدود ۶۳درصد از فارغ التحصیلان این دانشگاه وارد عرصه کار شده اند

صالحی عمران گفت: استان سمنان ظرفیت گسترش کیفی و کمی آموزش های فنی و حرفه ای را دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور در حاشیه سفر دو روزه خود به استان سمنان در جمع خبرنگاران گفت با بیان اینکه استان سمنان ظرفیت گسترش کیفی و کمی آموزش های فنی و حرفه ای را دارد، گفت: نزدیکی به تهران و همچنین صنعتی بودن استان سمنان ویژگی های بسیار قابل توجه برای این استان هستند. 
وی ادامه داد جامعه به نیروی ماهر که در تولید نقش داشته باشند، نیاز دارد و  ارتباط دانشگاه فنی و حرفه ای با دانشگاه ارتباطی تنگاتنگ است و به همین منوال هم ما پیش بینی کرده ایم که از لحاظ کیفی و کمی شاهد توسعه خوبی در دانشگاه باشیم. 
با کمک ما و مسئولان استان سمنان امیدواریم که دانشگاه فنی و حرفه ای مورد توجه مسئولان و همچنین خانواده ها قرار گیرد تا در زمینه تحصیلات فرزندانشان نگاه ویژه به این دانشگاه داشته باشند همچنین نیاز است تا این دانشگاه تعامل و شناسایی بهتری به صنعتگران استان سمنان شود تا بتوانیم شاهد استفاده های خوبی از ظرفیت های علمی و مهارتی این دانشگاه باشیم. 
وی با بیان اینکه استان سمنان حدود چهار هزار دانشجو در دانشگاه فنی و حرفه ای دارد، گفت: چهار آموزشکده در این استان وجود دارد و با توجه به صنعتی بودن استان و نزدیکی به تهران پیش بینی می کنیم ظرفیت های بسیار خوبی توسط دانشگاه فنی و حرفه ای پوشش داده شود. 
صالحی عمران با بیان اینکه ۸۰ درصد دانشجویان جدید ثبت نامی در رشته‌های کاردانی و ۲۰ درصد در رشته‌های کارشناسی ناپیوسته ثبت نام شده‌اند، افزود: در رشته‌های کاردانی نسبت به سال گذشته شاهد رشد ۱۰ درصدی هستیم.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور با بیان اینکه این دانشگاه به عنوان یک دانشگاه مهارتی رسالت اصلی خود را تربیت نیروی دارای مهارت اشتغال و علم می‌داند، ابراز داشت: در این راستا ارتباط تنگاتنگی بین دانشگاه و هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش در سراسر کشور وجود دارد.
صالحی عمران با بیان اینکه دانشگاه فنی و حرفه‌ای به چهار صورت دانشجو می‌پذیرد، افزود: دانشجویان این دانشگاه در یکی از چهار شاخه اصلی شامل کاردانی ناپیوسته و پیوسته و همچنین کارشناسی ناپیوسته و پیوسته درس می‌خوانند که البته تاکید ما بر روی کاردانی ناپیوسته با ۹۰ رشته مختلف در سطح کشور است.
وی با بیان اینکه ۶۰ رشته کارشناسی در دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور وجود دارد، بیان کرد: ما دانش آموزان متوسطه و فنی حرفه‌ای را به سمت دانشگاه فنی و حرفه‌ای تشویق می‌کنیم چرا که اولویت در این دانشگاه یادگیری مهارت‌های مرتبط با بازار کار محسوب می‌شود که می‌تواند در آینده شغلی شأن بسیار مفید باشد.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور با بیان اینکه ۶۰ درصد دروس این دانشگاه به صورت آزمایشگاهی و کارگاهی برگزار می‌شود تا دانشجویان به صورت عملی کار را بیاموزند، تاکید کرد: سه هزار و ۶۰۰ کارگاه در سطح دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای کشور وجود دارد.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور: 
ارتقای مهارت برای کمک به اقتصاد کشور رسالت دانشگاه فنی و حرفه ای است 
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور با بیان اینکه هدف و رسالت عمده دانشگاه فنی و حرفه ای که یک دانشگاه ماموریت گرا است، ارتقای مهارت برای کمک به اقتصاد کشور است و لذا رابطه تنگاتنگی با بازار تولید و کار دارد، بیان کرد: آموزش در این دانشگاه هم به صورت حضوری و هم مجازی در سطح کشور امکان دارد که این روزها به دلیل شیوع کرونا آموزش ها به صورت مجازی هستند تا سلامتی دانشجویان و اساتید حفظ شود وی بیان کرد: در سال تحصیلی جدید ۸۰ درصد از دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه ای کشور در رشته های کاردانی و ۲۰ درصد در رشته ای کارشناسی مشغول به تحصیل خواهند شد، بیان کرد: این دانشگاه می تواند تاثیرات بسزایی در زمینه های مختلف اشتغال و اقتصاد از خود باقی بگذارد.
وی افزود: همانطور که دولت نیز به ان تاکید دارد امروز باید بجای توسعه رشته های نظری و کارشناسی و ... که بیش از اندازه در کشورمان وجود دارد، می بایست به تربیت مهارتی و اشتغال دانشجویان بپردازیم که به آن آموزش عالی مهارتی می گویند که خوشبختانه این امور مورد حمایت مسئولان دولت و مجلس قرار گرفته است. 
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور بیان کرد: در این ۱۸۶ دانشکده ما سعی داریم تا دانشجویانی را تربیت کنیم که بتوانند سرعتر وارد بازار کار شوند و در رشد اقتصادی کشور نقش داشته باشند همچنین دانشجویان بتوانند درآمدهایشان را ارتقا دهند. یکی از مشکلات و دغدغه های امروز موجود در سطح کشور، موضوع اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی بی کار است و اگر چنانچه رشته های مهارتی را بیشتر مورد توجه قرار می دادیم کمتر با این چالش روبرو بودیم. 
وی افزود: دانشگاه فنی و حرفه ای فعالانه در عرصه های اجتماعی و اقتصادی حضور داشته که نمونه آن را در سیل دو سال قبل شاهد بودیم همچنین در مقوله کرونا این دانشگاه در زمره نخستین دانشگاه هایی بود که برای تولید ماسک و گان و مواد ضدعفونی بلافاصله تجهیز شد و همکاران ما خیلی دقیق و خالصانه وارد عمل شدند. 
صالح عمران با اشاره به اینکه یکی از مهمترین نیاز های کشور توسعه آموزش های فنی و حرفه ای و مهارت زایی است، تاکید کرد: باید تلاش کنیم تا از لحاظ فرهنگی این دانشگاه در اذهان مردم و دانش آموزان نهادینه شود و این امر با کمک رسانه ها امکان پذیر است. 
وی با بیان اینکه دانشگاه فنی و حرفه ای دارای چهار دانشکده در استان سمنان است، گفت: دو دانشکده در سمنان، یک دانشکده در امیریه دامغان و یک دانشکده در شاهرود پذیرای چهار هزار دانشجو است که می تواند ظرفیت های بسزایی را در بخش تولید و اشتغال زایی داشته باشد. 
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور با بیان اینکه مجوز ۱۰ رشته جدید در دانشگاه فنی و حرفه ای سمنان داده شده است، تاکید کرد: توسعه رشته ها بر حسب نیاز به مهارت و اشتغال در همان استان تعیین می شود تا برتوانیم کاربردی ترین حالت آموزش ها را شاهد باشیم. 
صالح عمران با بیان اینکه بالغ بر یک میلیارد تومان اعتبارات برای ارتقای تجهیزات آموزشی به دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان اختصاص یافته است، گفت: یکی از دلایل سفر به سمنان حضور در دانشکده ها و احصا نیازها و شناسایی نقاط ضعف محسوب می شود که بتوانیم در بهترین حالت این مسائل را رفع کنیم. 
وی افزود: این دانشگاه از لحاظ شاخص های سرانه بودجه، از وضعیت خوبی برخوردار است زیرا سرانه دانشگاه متاثر از آموزش و پرورش و سازمان برنامه و بودجه بوده است و شاخص های آن بیشتر دانش آموزی بوده است سال گذشته این امر به آموزش و عالی منتسب شد و در حال رایزنی هستیم که شاخص های متعدد آن از جمله تغذیه و ... اصلاح شود تا مشکلات رفع شود همچنین باید گفت از لحاظ خوابگاه و تغذیه دارای مشکلاتی بودیم اما سعی کردیم که بتوانیم این مشکلات را تا حدودی رفع کنیم. از سوی دیگر در حال رایزنی هستیم تا با نهاد های بودجه ای بتوانیم مشکلات را کاهش دهیم که مقوله کرونا نیز البته به این امر دشواری هایی را افزوده است. 
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور گفت: فارغ التحصیلان این دانشگاه عمدتاً جذب خود اشتغالی می شوند و به صورت میانگین شاهد اشتغال ۶۳ درصد از دانشجویان در سراسر کشور بوده ایم که آمار اشتغال مناسبی در قیاس با دیگر دانشگاه ها محسوب می شود. 
بازدید از دانشگاه فنی و حرفه ای و آزمایشگاه و همچنین کارگاه های این دانشگاه در زمره بخش های سفر ابراهیم صالح عمران به استان سمنان است.

48

کد خبر 1447140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =