آیا افغان‌ها حقابه ایران را می‌دهند؟

ایلنا نوشت: معاون وزیر نیرو درباره عدم تخصیص آب در زمان نیاز و بازگشایی دریچه‌ها در زمان بارندگی در ایران که که منجر به سیلاب در سیستان می‌شود، توضیح داد: در سال‌های اخیر زمان بازگشایی دریچه با اطلاع و هماهنگی ما انجام می‌شود، تا آمادگی داشته باشیم و آبگیری بدرستی انجام شود.

قاسم تقی‌زاده‌ خامسی، درباره آخرین وضعیت تعیین حقابه هیرمند از افغانستان اظهار داشت: در مورد هیرمند یک کمیساریای عالی وجود دارد که بزودی در افغانستان تشکیل خواهد شد. طی دو سال گذشته با طرف افغان مذاکراتی داشتیم و نتیجه این بود که روی نقاط مشترک مثل مطالعات حوضه‌های آبریز که تاکنون هیچ کاری انجام نشده، توافق کردیم و بحث و بررسی می‌کنیم.  

وی افزود: در حال حاضر نسبت به گذشته در مذاکرات پیشرفت کردیم و امیدوار هستیم که حقابه ایران داده شود. 

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا تصریح کرد: وضعیت بارندگی حوضه هم امسال بد نیست. ولی نیازمند مطالعه وسیعی است که بصورت مشترک با هم انجام می‌دهیم، کار نقشه‌برداری هم درحال انجام بوده و در کل از وضعیت و روند کار راضی هستیم.

وی درباره عدم تخصیص آب در زمان نیاز و بازگشایی دریچه‌ها در زمان بارندگی در ایران که که منجر به سیلاب در سیستان می‌شود، توضیح داد: در سال‌های اخیر زمان بازگشایی دریچه با اطلاع و هماهنگی ما انجام می‌شود، تا آمادگی داشته باشیم و آبگیری بدرستی انجام شود. 

رضا اردکانیان 289 مهرماه پس از دیدارو مذاکره با رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان درباره حل موضوع آبهای مرزی دو کشور ایران-افغانستان گفت: موضوع آب در حوزه آبریز مشترک فقط با همکاری کشورهای مستقر در حوزه آبریز به نتیجه می‌رسد.

وی تاکید کرد: فارغ از اینکه کشوری بالادست و یا پایین دست باشد براساس نقشه راه مشترک می‌توانند هم منافع و هم هزینه‌ها را منصفانه تقسیم کنند.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: تصور ما این است که بین ایران و افغانستان زمینه همکاری متنوع و وسیع است و در این مسیر مسائل آب و محیط زیست جایگاه خود را دارد.

وی یادآور شد: با توجه به توسعه یافتگی مدیریتی هر دو کشور، این مسائل از شکل چالش خارج و به راه‌حل‌هایی که در بر گیرنده منافع دو کشور است، خواهد رسید.

اخیرا معاون راهبری و نظارت بهره‌برداری آب و فاضلاب کشور در پاسخ به سوال ایلنا درباره این که اگر حقابه ایران از افغانستان تامین شود مشکل آب استان سیستان و بلوچستان حل خواهد شد یا خیر؟ گفت: قطعا اگر حقابه لازم تخصیص یابد چاه نیمه‌ها وضعیت بهتری خواهند داشت اما به شرط این که سامانه‌ها تکمیل شده باشد.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1447289

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =