چگونه نتیجه انتخابات آمریکا می تواند خاورمیانه را تغییر دهد؟

یک روزنامه آلمانی در تحلیلی معتقد است که بایدن تاحدودی می تواند قدرت آمریکایی ها را به خاورمیانه بازگرداند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، روزنامه اشپیگل در تحلیلی با عنوان «چگونه نتیجه انتخابات آمریکا می تواند خاورمیانه را تغییر دهد» نوشت:

 جو بایدن تردیدی باقی نگذاشته که در صورت پیروزی در انتخابات، برخی مسائل در سیاست خاورمیانه آمریکا تغییر خواهد کرد. چند حوزه وجود دارد که نتیجه انتخابات می تواند تغییرات بزرگی در آنها ایجاد کند.

ترامپ مدت هاست که از خط مشی "فشار حداکثری" برای به زانو درآوردن حکومت ایران پیروی می کند. در صورت پیروزی بایدن، وی قصد دارد اگر تهران به نقض تعهدات خود پایان دهد، به توافق هسته ای بازگرداند. او اصرار دارد که بهتر است جمهوری اسلامی در روابط بین المللی درگیر باشد تا این حکومت قابل پیش بینی شود. البته پایان دادن به مواضع سختگیرانه آمریکا برای بایدن بدون خطر سیاسی نخواهد بود، زیرا باعث نارضایتی تندروها و متحدان آمریکایی مانند اسرائیل و عربستان سعودی خواهد شد.

از سوی دیگر، ترامپ همانند پدر سخاوتمندی در قبال دولت راستگرای اسرائیل برخورد می کند. اما فلسطینی ها روزی را که ترامپ به کاخ سفید نقل مکان کرد، یکی از تاریک ترین روزهای تاریخ می دانند. جای تعجب نیست که آنها چشم امید خود را به بایدن دوخته و انتظار دارند همانند باراک اوباما رفتار بهتری داشته باشد. اما بایدن به سختی قادر خواهد بود اقدامات ترامپ را تغییر دهد.


یکی از مهمترین سوالات دوستان و مخالفان آمریکا در مورد خاورمیانه این است که آیا پس از پیروزی احتمالی بایدن، خروج آمریکا از منطقه ادامه خواهد یافت یا خیر. ترامپ به رأی دهندگان خود قول داده که سربازان آمریکایی را از کشورهایی مانند سوریه و افغانستان بیرون بکشد. منتقدان او را به ایجاد خلایی متهم می کنند که می تواند توسط بازیگرانی مانند روسیه، ترکیه یا چین پر شده و در طولانی مدت به آمریکا و شرکای آن در منطقه صدمه زند. به گفته موافقان تغییر روند، سیاست فعال تر آمریکا در سوریه، لیبی یا در درگیری بین ترکیه و همسایگان مدیترانه ای آن در صورت پیروزی بایدن می تواند به عقب راندن نفوذ روسیه و ایجاد ثبات بیشتر در کل منطقه کمک کند.

همچنین ماکوفسکی، متخصص سابق خاورمیانه در وزارت امور خارجه آمریکا معتقد است این کشور باید حقوق بشر را در مرکز سیاست خاورمیانه خود قرار دهد. ترامپ طی چند سال گذشته چندین بار ثابت کرده که موضوعات دیگر برای او از اهمیت بیشتری برخوردار است. بایدن می خواهد پس از پیروزی در انتخابات این وضعیت را تغییر دهد. وی به عنوان رئیس جمهور کیفیت روابط با عربستان را خواهد آزمود و همچنین می خواهد محموله های تسلیحاتی آمریکا را برای جنگ در یمن متوقف کند.

310 310

کد خبر 1447307

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =