ببینید | تحلیل تکنیکال در بورس ایران جواب می‌دهد؟

عده‌ای از فعالان بورس بر این باورند که در بازارهای مالی ایران به دلیل شرایط خاصی که بر آن‌ها حاکم است، تحلیل تکنیکال کاربرد خاصی ندارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، «علیرضا کریمیان» تحلیلگر و مدرس بازار سرمایه درمورد این موضوع نظری متفاوت دارد. او در این مورد گفت: یک عقیده‌ای ایجاد شده در بازار سرمایه که تحلیل تکنیکال جواب نمی‌دهد. اکثر افرادی که جدیدا وارد بازار شده‌اند، غیر از ریزش اخیر، ریزش بزرگ دیگری ندیده‌ بودند. تجربه خاصی هم ندارند که در اصلاح‌ها چطور باید فعالیت کنند. خیلی از افراد اشتباه کار می‌کنند. یعنی مواردی که در چارت‌های قیمتی رسم می‌کنند اشتباه است. 
او ادامه داد: حالا طی این مدت چون بازار فاز صعودی داشته، اگر شما اشتباه هم نمودار را تحلیل می‌کردید می‌توانستید سود کنید. اما الان درصورتی که اشتباه کار کنید، نمی‌توانید سود کنید. نکته دیگر این است که افراد به اعتبار روندها و حمایت و مقاومت‌ها دقت نمی‌کنند. یعنی اگر روندی داشته باشید که اعتبار آن بالای یکی دو سال باشد، میزان خطای شما پایین می‌آید. ضمن اینکه این حمایت‌ها و مقاومت‌ها باید روزی شکسته شوند و قرار نیست تا ابد این نقش حمایتی یا مقاومتی ادامه داشته باشد.
مشکلی که تکنیکال‌کارها در ایران دارند این است که برخلاف بازارهای جهانی، حد ضرر و حد سود را در لحظه ورود به معامله، نمی‌توانند تنظیم کنند. یعنی یا نمی‌توانند در صف‌های خرید و فروش وارد بشوند یا اینکه نمی‌توانند با کمترین ضرر از بازار خارج شوند. امیدوارم مسئولان بورس در آینده نزدیک فکری به حال این موضوع بکنند.

263 262

کد خبر 1447443

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =