کیهان: تا کجا عقب‌نشینی کردید که اینستکس را دوباره فاکتور می‌کنید؟!

روزنامه کیهان نوشت: یک روزنامه زنجیره‌ای در ادامه آرزواندیشی‌ها و تحریف‌گری‌های طیف متبوعش ابراز امیدواری کرد، در صورت پیروزی بایدن، کانال اینستکس میان اروپا و ایران فعال شود.

آرمان به نقل از سفیر اسبق ایران در سوئیس می‌نویسد: «بزرگ‌ترین مانع پیش‌روی ایران در این روزها که سبب شده است اقتصاد ایران با سختی‌هایی مواجه شود، تحریم‌های ثانویه‌ای است که ترامپ در ابتدای دوران ریاست‌جمهوری‌اش وضع کرد. این تحریم‌های ثانویه در تمامی شرکت‌های خصوصی ترسی ایجاد کرده که وضعیت به این نقطه رسیده است. این تحریم‌ها قطعا تا ژانویه ادامه دارد، مگر اینکه اتفاق دیگری در انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده رقم بخورد. رای آوردن ترامپ در این انتخابات کار را سخت‌تر خواهد کرد و شاید این شرایط برای مدت زمان طولانی‌تری باقی بماند. در این میان، صحبت‌های نماینده آمریکا در امور ایران نیز که گفته هر شخصی که رئیس‌جمهور آمریکا شود، فشار حداکثری علیه ایران را ادامه می‌دهد نمی‌تواند صحیح باشد زیرا تعریف فشار در میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان متفاوت است.

فشار آمریکا ادامه خواهد داشت اما شاید با کنار رفتن ترامپ به شکل دیگری و کمتر باشد. بایدن قول داده که به برجام باز خواهد گشت. شاید جملات آبرامز در کوتاه‌مدت صحت داشته باشد اما بایدن پس از بازگشت به برجام کارگروه‌هایی را تشکیل خواهد داد تا این مسائل بررسی شود.در این میان یک احتمال نیز وجود دارد که پس از روی کار آمدن بایدن، اینستکس در حوزه غذا و دارو فعال شود و این یکی از تفاوت‌هایی است که میان ریاست‌جمهوری ترامپ و بایدن خواهد بود که نشان می‌دهد فشارها افزایش نخواهد یافت. پس از روی کار آمدن جو بایدن آنچه اهمیت دارد این است که مسیر گفت‌وگو هموارتر خواهد بود و شاید بعد روانی این اتفاق به ایران کمک بیشتری کند و حتی اروپا با دستانی بازتر از طریق اینستکس در حوزه غذا و دارو با ایران همکاری کند و حتی کانال سوئیس نیز بیش از گذشته فعال شود.»
این یادداشت در حالی منتشر می‌شود که اولا پایه‌گذار تحریم‌های حداکثری، دموکرات‌ها در دولت اوباما بوده‌اند و قریب به اتفاق تحریم‌هایی که اکنون توسط ترامپ اعمال می‌شود، برآمده از تحریم‌های کاتسا و آیسا می‌باشد. ضمناً تصویب تحریم‌ها با اجماع دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در کنگره آمریکا تصویب شده و نمایندگان و سناتورها درباره فشارهای تحریمی اتفاق نظر دارند.
ثانیا برخلاف ادعای نویسنده بایدن نمی‌خواهد به برجام برگردد و حال آنکه برجام، تعهد غیرقابل انکار دولت آمریکاست که بلاشرط باید اجرا شود.
ثالثا تعهدات اروپا در برجام، به تصریح آقای ظریف 11 بند را در حوزه لغو تحریم‌های مالی و بانکی و نفتی شامل می‌شود و عجیب است که روزنامه زنجیره‌ای، تمام این تعهدات را به کانال هیچ و پوچ موسوم به اینستکس (مبادله غذا و دارو با پول نفت فروخته شده ایران به دیگر کشورها!) منحصر و محدود می‌کند. خنده‌دارتر اینکه نشریات زنجیره‌ای ظرف 2 سال و نیم گذشته مدعی بوده‌اند کانال اینستکس راه‌اندازی شد، اما اکنون همان را برای بایدن فاکتور می‌کنند! تلخ‌تر از همه اینکه عراق در دوره تحریم و بدون همراهی در توافقی شبیه برجام، از تحریم‌های مربوط به مبادلات غذا و دارو با درآمد نفتی معاف بود!!

2323

کد خبر 1447578

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =