انتقادات صریح کرباسچی از مدیریت قالیباف بر مجلس:  از لعنت کردن روحانی رضایت داشتید؟ /آقای ذوالنور اطاعت از رهبری اما و اگر ندارد

واکنش های سیاسیون چپ و راست به تندروی ها از تریبون باز مجلس ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، تندروهای اخیر علیه رئیس جمهور و دولتمردان از تریبون باز مجلس درنهایت با نهی و گلایه صریح رهبر انقلاب روبرو شد. ایشان در بیاناتشان این قسم رفتارها را آمریکایی و غیرشرعی دانستند.

کرباسچی:راه پاسخگویی به رئیس جمهور، لعنت و اهانت از تریبون مجلس است؟

واکنش ها اما به تندروی های نمایندگان جدید همچنان ادامه دارد. آنچنان که غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی در روزنامه ایران نوشت: معلوم نیست این سناریوی تکراری قرار است چند بار دیگر تا پایان این دولت تکرار شود. رئیس جمهوری در یک سخنرانی عمومی یا در دولت تحلیلی سیاسی یا احیاناً مذهبی تاریخی را عنوان می کند و تلویحاً بر مبنای آن به مسائل اساسی کشور می پردازد و در ادامه حملات شدید و توهین‌ها و نطق‌های آتشین و تشنج آفرین شروع می‌شود. عده‌ای هم در مقابل از رئیس جمهور حمایت می‌کنند و به جنگ حیدری نعمتی معمول سیاسیون می‌پردازند و چند روزی خوراک رسانه‌های آن طرف آبی که منتظر کوچک‌ترین سوژه هستند تهیه می‌شود و چند تحلیلگر منتظر تریبون، همان حرف‌های تکراری و پیش بینی‌های کاهنانه روزهای آخر نظام و آشفتگی سیاسی را نشخوار می‌کنند و در این بین حادترین گرفتاری مردم و مسأله بیماری کرونا، تحریم، تورم، انسولین و کلی مسائل داخلی و خارجی که هر کدام برای آزار روحی و روانی یک جامعه سالم کافی است، تحت الشعاع قرار می گیرد تا بعد از همه اینها تذکری تکراری از ناحیه رهبری نظام و چند روزی سکوت مقطعی و انتظار برای سوژه بعدی طرفین.

راستی اگر قرار است در مورد مسأله سیاسی مثل صلح و ترک مخاصمه رئیس جمهور اتخاذ تصمیم کند راه حلش سخنرانی در دولت یا هر جمع دیگری است آنهم با تفسیر و تحلیل مسائل تاریخی و توسل به زندگی ائمه؟ یا تصمیم گیری از مسیرهای قانونی و اقناع مراکز تصمیم ساز کشور و احیاناً موافقت مقامات عالیه نظام؟

و در طرف مقابل اگر نمایندگان و سیاسیون کشور اشکالی در یک صحبت یا مصاحبه یا تحلیل رئیس جمهور می‌بینند راه پاسخگویی لعن و اهانت از تریبون مجلس و اهانت و توهین و برانگیختن احساسات مذهبی و تشنج آفرینی در کشور است؟ آنهم در شرایطی که همه اذعان داریم درگیر جنگی نابرابر در اقتصاد و فشارهای سیاست خارجی و محاصره روزافزون کشورهای معاند از هر طرف و این همه گرفتاری داخلی برای مردم هستیم؟

کسانی که خود را اصولگرا و پایبند به سیاست‌های کلی نظام و رهبری می‌دانند و خود را از همه بیشتر تابع ولایت معرفی می‌کنند، کمترین تردیدی دارند که اینگونه سخنان و این ادبیات در حرف زدن‌ها نه مصلحت کشور و نه خواست رهبری و نظام است؟ و بارها به این امر تصریح نشده است؟

وقتی در مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور کشور از ناحیه نماینده‌ای «لعنت» می‌شود، نمی‌شود انتظار داشت که لااقل مدیریت مجلس حداقل عکس‌العملی از خود نشان دهد و چهره رضایت تلویحی از مجلس به بیرون منتقل نشود؟ اگر این اهانت و هتک حرمت به تعبیر رهبری عمل حرام است که هست، کسانی که با شعار تعهد به اصول و خط مشی رهبری آرای مردم را کسب کردند و قطعاً بارها در این سال‌ها اظهارات صریح را در این زمینه به یاد دارند، نباید موضعی بگیرند؟

آقایان و خانم‌های محترم اگر بار سنگین نمایندگی مردم را که به هر صورتی فعلاً به دوش شما افتاده است می خواهید پاس بدارید و به دردهای جاری آنها بیاندیشید و فکری برای لااقل تخفیف این آلام بکنید راهش ارائه راهکارهای عملی و اقدامات غیر تبلیغاتی و سیاسی و همراهی و همدردی با آنهاست. کدام یک از موکلین شما دنبال راه انداختن نبرد سیاسی و بگو مگوهای بی‌حاصل در کشور و فراموشی مردم زیر دست و پای سخنرانان و ناطقان صحنه این پیکار است؟

آقای ذوالنوری! اطاعت از رهبری اما و اگر ندارد

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مردم رشت در مجلس دهم در رابطه با واکنش رهبری به توهین نمایندگان نسبت به دولت به برنا گفت: جایگاه رهبری طبق قانون اساسی فصل الخطاب است؛ امیدوارم برخی دوستان که در کرسی های مختلف سیاسی و اجتماعی هستند و تصور می کنند که به درجه اجتهاد رسیده اند، تبعیت از رهبری را سرلوحه کار خود قرار دهند. 

او در رابطه با صحبت های ذوالنوری مبنی بر اینکه اطاعت از رهبری از اوجب واجبات است اما پیگیر حقوق مردم خواهیم بود، گفت: اطاعت از رهبری اما اگر ندارد اطاعت، اطاعت است مخصوصا برای افرادی که نسبت به دیگران ادعای بیشتری دارند و به هرکس که شبیه آنها نباشد، تهمت ضد ولایت فقیه می زنند و خود را ولایت مدار می‌دانند.

جعفرزاده ایمن آبادی افزود: متاسفانه این فرهنگ وجود ندارد پس از صحبت های رهبری که پدرانه و بزرگ منشانه بود، آقایان در عوض عذرخواهی و اطاعت پذیری توییت می زدند؛ رهبری کاملا واضح صحبت کردند و این کار را اشتباه دانستند چه ایرادی دارد بگویید به اشتباهتان پی بردید و به توصیه رهبری، چشم بگویید؟ 

نماینده پیشین مجلس بیان کرد: رهبری درست فرمودند شرایط کشور، دشوار است. درست است که مردم گلایه هایی به دولت دارند اما در کوچه و خیابان از توهین به رییس جمهور ناراحت بودند و مدام گلایه می کردند.

وی خطاب به توهین کنندگان افزود: وقتی مردم و رهبری ناراضی هستند چه اشکالی دارد عذر خواهی کنید و بگویید تابع احساسات صحبت کردید. نماینده مجلس دهم در مجلس در پایان اظهار کرد: رهبری در پیام خود فرمودند از تقابل و تخریب و بداخلاقی پرهیز کنید و به سمتی بروید که کشور از این چالش، رها شود. امیدوار هستم بعد از این همه سال این فرمان رهبری را بشنوند و تفسیر دیگری نکنند.


 

توهین به رئیس جمهور مشکلات کشور را بیشتر می‌کند

یدالله طاهر نژاد عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی نیز با اشاره به این که توهین و تهدید از سوی هر شخصی که باشد مذموم است در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: حالا اگر این فرد نماینده مجلس باشد قطعا درجه مذمت  کارش بیشتر است تهدید رئیس جمهور مشکلی از کشور حل نمی‌کند بلکه بر مشکلات می‌افزاید و در واقع علامتی به دشمنان کشور است که چقدر تلاش‌های آنها برای ایجاد بحران موفق بوده است.

وی ادامه داد: کشور در حال حاضر درگیر تحریم‌های اقتصادی، کرونا، بیکاری، تورم و مشکلات معیشتی است و این جامعه به آرامش و امید نیاز دارد. نه این که با اظهارات نسنجیده بر حجم بحران‌ها بیفزایم و به دشمن علامت دهیم که چقدر در بحران ز ایی در کشور ما موفق بوده است من نمی‌دانم فردی با این جایگاه در مجلس چگونه است که این مسائل را درک نمی‌کند شاید تحت تاثیر القائات اطرافیان این اظهارات نسنجیده را مطرح می‌کند.

این فعال سیاسی با بیان این که ایجاد تنش بر شاخص‌های اقتصادی کشور تاثیر مستقیم دارد، تصریح کرد: در یک محیط ناآرام و پرتنش نمی‌شود که سرمایه گذاری داشت و به سمت جهش تولید حرکت کرد. جهش تولید به یک بستر آرام نیاز دارد. وقتی شرایط بحرانی و ناپایدار جلوه داده می‌شود فعالان اقتصادی و کارآفرینان به سمت تولید تشویق نمی‌شوند.

طاهر نژاد در پایان گفت: کشور برای افزایش تولید و ایجاد اشتغال به سرمایه  خارجی یا سرمایه گذاری داخلی نیاز دارد با کارشکنی‌های در اجرای برجام، جلوی سرمایه گذاری خارجی گرفته شد اگر در داخل هم بحران و تنش ایجاد شود سرمایه گذاری داخلی به سرمایه گذاری ترغیب نخواهد شد.

27219

کد خبر 1447609

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =