سنگ قبرهای آرامگاه رویان به حالت اول بازگشت/ توضیحات یکی از اعضای هیأت امنای آرامگاه: بازماندگان باید به فکر آخرت درگذشتگان باشند

ایرنا نوشت: سنگ قبرهای مخدوش شده در آرامگاه رویان که با نظر هیأت امنا تصویر بانوان با رنگ از روی آن‌ها پاک شده بود توسط شهرداری رویان به حالت اولیه برگردانده شد.

به گزارش ایرنا، پس از انتشار گزارش اعتراض شهروندان به حذف تصویر بانوان از سنگ مزار در آرامگاه رویان توسط هیأت امنای مسجد جامع رویان و بازتاب گسترده آن در سایر رسانه‌ها، صبح امروز شهرداری رویان نسبت به بازگرداندن سنگ قبرها به حالت اولیه اقدام کرد.

شهردار رویان ظهر امروز و پس از برگزاری جلسه مشترک با اعضای شورای شهر، مدیر اوقاف شهرستان نور و اعضای هیأت امنای مسجد و آرامگاه رویان، از اصلاح شدن سنگ قبرهای مخدوش شده خبر داد و گفت: در جلسه امروز مشخص شد که این اقدام یک تصمیم شخصی توسط یکی از اعضای هیأت امنا بود که بدون هماهنگی انجام شد.

جعفر حسین‌زاده اظهار کرد: امروز صبح طی هماهنگی با اداره اوقاف شهرستان رنگ از روی تصاویر حکاکی شده پاک شد و سنگ قبرها به حالت اولیه بازگشت.

وی درباره برنامه‌ریزی برای پیشگیری از این اقدام با نظر شخصی در آینده نیز خاطرنشان کرد: برای ما اولویت نخست این بود که با برگرداندن سنگ قبرها به حالت اولیه در اولین فرصت از خانواده‌ها دلجویی و عذرخواهی کنیم که خوشبختانه این کار انجام شد. برای پیشگیری از این اتفاق یا حک شدن و نشدن تصویر بانوان روی سنگ قبرها در این آرامگاه باید در آینده با نظر اداره اوقاف و بر اساس مقررات شرعی و عرفی پروتکل یا اساسنامه‌ای تبیین شود تا شاهد تکرار این اتفاق نباشیم.

شهردار رویان افزود: با توجه به وجود یک بقعه متبرکه در محوطه آرامگاه، تولیت محدوده با اداره اوقاف شهرستان است و تصمیم‌گیری در مورد این آرامگاه باید با نظر اوقاف انجام شود.

اجازه گرفتیم

با این که شهروندان رویان و برخی از اعضای خانواده‌های متوفیانی که تصویر سنگ قبر درگذشتگان‌ آن‌ها با رنگ پوشانده شده بود می‌گویند این اقدام بدون اطلاع به آن‌ها انجام شده، اما یکی از اعضای هیأت امنای مسجد جامع و آرامگاه رویان تأکید می‌کند که پیش از این اقدام به خانواده‌ها اطلاع داده شده است.

جعفر رستگار با بیان این که باید در هر اقدامی مسائل شرعی را مد نظر داشته باشیم، گفت: این عکس‌ها بدون هماهنگی با هیأت امنا روی سنگ قبر حک شده بود. با این حال هیأت امنا برای پاک کردن آن‌ها از خانواده‌ها اجازه گرفت. حتی در نماز جماعت اعلام شده بود که قرار است این کار انجام شود.

وی افزود: ما معتقدیم که کار خلاف شرع انجام ندادیم، اما به فرض هم اگر اشتباهی انجام شده باشد نباید این اشتباه را به نام دین و انقلاب تمام کرد. اگر اشتباه است باید به پای فردی که انجام داد نوشته شود. این که چنین تنشی ایجاد شود به صلاح کشور و دین نیست.

عضو هیأت امنای آرامگاه و مسجد جامع رویان با اشاره به بازگرداندن سنگ قبرها به حالت اولیه خاطرنشان کرد: هدف ما در نظر گرفتن برخی مسائل شرعی و پیشگیری از بعضی از ناهنجاری‌ها در آینده است. درست است که این تصاویر مشکل شرعی نداشتند، اما اگر حک کردن تصاویر بانوان باب شود و در آینده عکس درگذشتگان جوان بدون رعایت مسائل شرعی و حجاب اسلامی روی سنگ قبر حک شود اشکال دارد.

رستگار افزود: شاید بعضی افراد نگاه درستی به تصویر این درگذشتگان نداشته باشند. این موضوع برای میت هم گناه است. بازماندگان باید به فکر کارهایی برای اموات‌شان باشند که به کار آخرت درگذشتگان باشد. این مسائل ظواهری هستند که هیچ اهمیتی ندارند. در دین ما تأکید شده که برای درگذشتگان خود نماز بخوانید، روزه بگیرید، صدقه بدهید و خیرات کنید. این مسائل هستند که باید روی آن‌ها حساس باشیم.

اشتباه شخصی

با وجود رفع اثر اقدام انجام شده در آرامگاه رویان، برخی شهروندان معتقدند که ممکن است این اقدام باز هم تکرار شود. اما فرماندار شهرستان نور از تذکر به فردی که چنینی تصمیمی را اجرایی کرد خبر داد و گفت: این موضوع یک خطای فردی بود که به شخص مورد نظر نیز تذکر داده شد. با توجه به این که در محوطه بقعه امامزاده دارد و زمین‌ آرامگاه نیز وقفی است، تولیت محدوده بر عهده اداره اوقاف است. بنابراین تصمیم‌ها نیز باید با نظر اوقاف گرفته شود و یک شخص نمی‌تواند نظر سلیقه‌ای خودش را اعمال کند.

علی شادمان با اشاره به رفع اثر از روی سنگ قبرها اظهار کرد: هیچ دستوری مبنی بر اجرای این کار صادر نشده بود و نباید این اقدام را به پای دین یا نظام نوشت. کما این که می‌بینیم در هیچ آرامگاهی تا کنون شاهد این اتفاق نبودیم.

وی با اشاره به واکنش رسانه‌های فارسی‌زبان خارجی به این موضوع و پوشش گسترده موضوع در رسانه‌های خارجی خاطرنشان کرد: مسائل بسیار مهم‌تر و بزرگتری برای پرداختن در این رسانه‌ها وجود دارد. چرا نقض حقوق بشر در کشورهای خودشان یا بداخلاقی‌های سیاسی و فرهنگی دولتمردان خود را برجسته نمی‌کنند؟ این که یک موضوع ناشی از خطای فردی را به این شکل بزرگنمایی می‌کنند نشان دهنده این است که به دنبال آسیب زدن به نظام هستند.

نماینده عالی دولت در نور تصریح کرد: امیدواریم این مسائل جزئی که گاهی در جامعه پیش می‌آیند به واسطه تقویت ارتباط بین فعالان رسانه‌ای و مردم با مدیران، پیش از برجسته شدن و هزینه ایجاد کردن برای نظام حل و فصل شوند.

4747

کد خبر 1447813

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 29
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  444 6
  عکس مرده هم شما رو مهیییج میکنه تخته سر بشوردشون
 • IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  418 5
  شما بفکر اخرت خود باش!..
  • IR ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
   136 9
   مسئولینی که توی کاخ های اشرافی زندگی می کنند وفرزندانشان در خارج عیش و نوش می کنند باید به فکر آخرت باشند شماها لازم نکرده به مردم درس آخرت بدهید
 • IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  54 2
  عجب
 • US ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  251 2
  من اگر جایت بودم به خاطر این بی حرمتی که به سنگه ای قبر مردم کرده بودم استعفا میدادم
 • نادر IR ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  241 2
  چرا بعضي ها در همه امور مردم دخالت ميكنند
 • IR ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  182 2
  ببینید کار به کجا رسیده... بس کنید خواهشا.
 • IR ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  143 2
  تاسف داره
 • IR ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  144 2
  این چه طرز تفکریه اخه
 • IR ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  178 2
  متاسفانه یک تفکر بیمار یکسری افراد پیدا کردند کلا زن یعنی مسائل بیمارگونه جنسی
 • شهلا IR ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  124 1
  شما به فکر اخرت همه هستید جز خودتان لطفا راه راست پیشه کنید
 • IR ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  113 2
  تحجر تا کجا؟؟؟
 • IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  234 3
  ..... اگر اجازه گرفته بودید چرا به کسی که این کار رو کرده بود تذکر دادید؟ شما هیئت امنای مجسد هستید و بهتر از بقیه می دانید که دروغگویی زشت است.
 • بی نام GB ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  196 0
  اولا” که عکس این خانم‌ها همه با حجاب است ، درثانی این طرز تفکر هیچ ربطی به دین ندارد ، مگر نمی گویند نگاه کردن فیلم های خارجی که هنرپیشگان زن بی حجاب هستند ایرادی ندارد ، پس چطور است که دیدن عکس کسی که از دنیا رفته آنهم باحجاب ایراد دارد؟ بجای اینکه به فکر آخرت درگذشتگان باشید به فکر اصلاح اعمال خودتان باشید.
 • FR ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  155 1
  تاسف آوره
 • FR ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  213 5
  جالبه که نگرانن مبادا از دیدن عکس مرده به گناه بیفتن اما وقتی در مقابل شکایت مردم قرار گرفتن چاره ای ندارن جز دروغ گویی! خیلی راحت دروغ میگن که ما اطلاع داده بودیم بر فرض محال تو نماز جماعت اطلاع داده بودین مگه چن نفر تو اون نماز جماعت شرکت داشتن؟. خودمو جای اهالی رویان میزارم و فکر میکنم اگه این اتفاق برای نزدیکان من افتاده بود از شدت عصبانیت به مرز جنون میرسیدم
  • IR ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
   0 0
   اطلاع داده بودن!!!!!! باید اجازه میگرفتن
 • IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  119 0
  تاسف
 • IR ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  142 8
  اسم اینها هم ممکن است اشکال ایجاد کند . لذا هییئت امنا ترتیبی اتخاذ کند که مثلا اسم متوفی را ننویسند . مثلا بنویسند ننه حسن . یا اگر بچه نداشت بنویسند متعلقه ممداقا .یا اگر مجرد بود بنویسند دختر جواد . نکنه یه وقت کسی اسم میت را بخونه...
 • IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  46 0
  تاسف
 • IR ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  83 0
  تا وقتی ما توسری خور باشیم این تندروهای متحجر به تنگ تر کردن زندگیمون ادامه میدن،،،از ماست که بر ماست،،،
 • IR ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  75 0
  شما نگران اموات ما هم هستی ؟ بفکر زنده ها باش
 • SC ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  84 0
  مغز های بیمار...
 • IR ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  0 1
  به نظرمن نه عکس مردهارا بزنید نه عکسها زنان را خانوادها وفامیلشان که می دانند چه لزومی دارد دیگران ببینند همه یکی یکی می میریم ایا کسی هست که پادراینراه نگذاشته باشد از پادشاه تاندار از مخترع تا بیسواد
 • IR ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  0 0
  اینجاست که بعضی ها توهم میزنن که وحی بهشون نازل شده و احساس رسالت میکنن میخوان مردم رو به بهشت بفرستن حتی اموات رو البته زنده رو با زور
 • IR ۲۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  0 0
  اگر انقلاب می خواست به نامش نوشته نشود، خودش مدعی می شد، یا لااقل حالا طرف را بیاورد و محاکمه کند
 • IR ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  0 0
  عین روز روشن است که این کار عامدانه صورت گرفته است.
 • JP ۰۵:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  0 0
  حتی خبر هم داده باشند! حق ندارند!حتی اگر جوان باشد و ....! یعنی یه عده آدم هستند که میرن قرستون که تهییج بشن؟ بهتره این بیماران درمان بشن!
 • رضا AE ۰۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  8 0
  مغزهای کوچک زنگ‌زده