انتقاد داریوش کاردان از فیلم‌هایی که سر و ته ندارند

ایرنا نوشت: داریوش کاردان بازیگر سریال «نربام آسمان»، با بیان اینکه سریال تاریخی باب مطالعه را نمی‌بندد، تاکید کرد که ساخت سریال تاریخی معمولا با هدف عبرت آموزی از گذشتگان و نقشه راه برای آیندگان است.

داریوش کاردان از مجریان و بازیگران سینما و تلویزیون به تازگی در دو سریال جشن سربرون و ۸۷ متر به ایفای نقش پرداخته است. او که پیش در سریال های تاریخی از جمله کلاه پهلوی، معمای شاه به ایفای نقش پرداخته است درباره نقش‌اش در سریال جشن سربرون، گفت: در سریال جشن سربرون نقش «قوام» کلانتر فارس را بازی می کنم، کلانتر فارس مردی بسیار قدرتمند، سیاس و بسیار مدیر و مدبر است که در واقعیت چنین فردی وجود داشته و ما به ازای بیرونی دارد و زاییده ذهن نویسنده نبوده است که فردی قدرتمند و سیاس است.

«قوام» شخصیت قدرتمند و سیاس

بازیگر سریال نربام آسمان درباره چگونگی نزدیک شدن به نقش «قوام» گفت: این که «قوام» مابه‌ازای بیرونی داشته است اطمینان کامل دارم اما مانند شخصیت «هویدا» این قدر معروف نبوده که از او فیلم و عکس در اختیار داشته باشم تا بتوانم نوع رفتار و گفتارم را به آن شخصیت نزدیک کنم. من به شخصه در زمان دانشجویی امیرعباس هویدا را از نزدیک دیدم و با فیلم هایی که در اختیار داشتم سعی کردم رفتار، منش، گفتار و نوع آکسان گذاری لحنم را نیز به او نزدیک کنم اما درباره قوام چون مدارک تصویری در اختیار نیست من به فیلمنامه و راهنمایی کارگردان اتکا کردم.

بازیگر سریال «سال‌های مشروطه» درباره لزوم ساخت سریال‌های تاریخی توضیح داد: ساخت سریال تاریخی معمولا با هدف عبرت آموزی از گذشتگان و نقشه راه برای آیندگان است. نسل جوان به خوبی با گذشتگان و رفتار و منش آن‌ها آشنا بشنوند و در زندگی خود از تجربیات آن‌ها استفاده کنند همچنین جنبه سرگرمی هم در این نوع آثار لحاظ می‌شود اما این که چقدر سریال با تاریخ مطابقت دارد یا ندارد قابل مطالعه است. سریال‌های تاریخی ادعای این را ندارند که مطابق با تاریخ ساخته شده‌اند، مخاطب می‌تواند درباره سریال مطالعه کند و راه تحقیق و مطالعه بسته نشده است. مخصوصا امروز که با جست‌وجویی کوتاه می‌توانند بسیاری از وقایع تاریخی را مطالعه کنند و نظرات خود را با دیگران به اشتراک بگذارند و درباره سریال گفت‌وگو و نقد کنند.

 با شرایط شیوع کرونا همچنان گروه با جان و دل کار می‌کنند

کاردان درباره تولید در شرایط شیوع کرونا گفت: عوامل پشت صحنه همگی امکان استفاده از ماسک را دارند اما تنها بازیگرها مجبور به عدم استفاده از ماسک سر صحنه هستند و در واقع در مقابل بیماری بی‌دفاع هستند البته بسیاری از مسائل بهداشتی رعایت می‌شود و همه عزیزان هم با دل و جان کار می کنند. 

وی درباره تولید آثار روز و لزوم تولید آن برای تلویزیون گفت: معتقدم سریال های روز، سریال های سرگرم کننده و تاریخی هیچ یک بر دیگری ارجحیت ندارند و همه لازمه  تلویزیون است و هر کدام جای خود را دارد. در این آشفته بازار هنر کشور که امروز گرفتارش هستیم، شاهد ساخت فیلم‌های سینمایی با مضامین  روز جامعه هستیم که سر و ته ندارند و این نوع فیلمسازی رایج شده و ما را گرفتار کرده که برای مخاطب سودی ندارد.

کاردان درباره میزان باقی مانده از ایفای نقش در سریال «جشن سربرون» گفت: تقریبا نیمی از کار من باقی مانده که لوکیشن مربوطه باید آماده شود و امیدواریم بعد از اتمام کار دوستان در امامزاده داود بخش‌های مربوطه آماده شود و جلوی دوربین بروم.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1448440

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =