چرا برای قرارداد ترکمنچای مارک ویلموتس دستوری صادر نشد؟

خبرورزشی نوشت: رییس سابق کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال با انتقاد از صدور دستور موقت محرومیت برای سعید آذری گفت: نقد باعث سازندگی و از بین برنده ضعف‌هاست.

عبدالرحمن شاه‌حسینی درباره محرومیت سعید آذری از سوی کمیته اخلاق گفت: باید ابتدا بحث صلاحیت و قانونی بودن هیئت رییسه فدراسیون فوتبال را بررسی کنیم که خیلی مهم است، اصلا این هیئت رییسه که از اردیبهشت سال ۹۲ فعالیت می‌کند، مدت فعالیتش تمام شده است. هیچ اما و اگر و بند و تبصره‌ای ندارد و الان شک‌ نکنید فعالیت هیئت رییسه غیر قانونی است. طبق ماده ۳۳ هییت رییسه فقط برای ۴ سال باید فعالیت کند و بعد از آن باید انتخابات برگزار شود.

وی که در برنامه ورزش ایران رادیو ایران گفت‌وگو می‌کرد افزود: شما تحقیق کنید بین حقوق‌دانان ورزشی، مدت فعالیت هیئت رییسه ۴ سال است و هیچ اما و اگری ندارد. قبل از اتمام  ۴ سال باید انتخابات برگزار می‌شد و تیم ‌جدید کار را ادامه می‌داد. شک نکنید این فعالیت خلاف آیین‌نامه است.

شاه حسینی با اشاره به نحوه انتخاب رؤسای ارکان قضایی فدراسیون فوتبال اشاره کرد: طبق اساسنامه ما رییس فدراسیون رییس کمیته های قضایی را به هیئت رییسه پیشنهاد می‌دهد و بعد از تایید هیئت رییسه، رییس فدراسیون حکم را صادر می‌کند ولی در مقررات روز دنیا سال‌هاست که برای ارکان‌قضایی کاندیدایی حاضر می‌شوند و مجمع به آنها رای می‌دهد. در آیین ‌نامه کنونی فدراسیون رابطه رییس و مرئوسی بین رییس فدراسیون و ارکان‌ قضایی این شائبه را به وجود می‌آورد که در دادرسی استقلال وجود ندارد. رییس پیشین کمیته اخلاق با اشاره به صدور رای کمیته اخلاق برای محرومیت موقت سعید آذری اضافه کرد: همه رسانه‌ها باید این‌ سوال را بپرسند که کمیته اخلاق چرا در خصوص پرونده ویلموتس برای رییس وقت فدراسیون و اعضای هیئت رییسه که در این قرارداد ترکمچای نقش داشتند و باعث ضرر مالی و معنوی به فوتبال کشور شدند، دستور موقت صادر نکرد؟

وی درباره اینکه حکم آذری طبق مواد ۲۳ و ۶۵ آیین نامه کمیته اخلاق صادر شده است، گفت: این مواد فقط در خصوص صلاحیت کمیته اخلاق است که این کمیته اختیار دارد دستور موقت برای ٢ روز صادر کند، ولی مهم علت محرومیت است. دستور موقت در علم حقوق یک‌امر فوری است که اصلا رای نیست، اینکه می‌گویند برای آذری رای صادر شده، اشتباه است. این فقط یک تصمیم فوری است ولی الان سوال من این است در محرومیت آذری فوریت مساله چه بوده است که دستور موقت برای آن صادر شده است؟ شاه حسینی اشاره کرد: آقای آذری به خاطر مصاحبه‌هایش باید در ارکان قضایی جواب می‌داده و دیگر نیازی به دستور موقت نبوده است، چون خسارتی به جایی وارد نشده است و فوریتی وجود نداشته است. می‌توانستند برای ایشان‌ (آذری) جلسه بگذارند و دفاعیات مطرح و بعد رسیدگی می‌شد و بعد از آن رای صادر می‌شد. حالا بعد از این روال یا آذری تبرئه می‌شد یا محکوم ‌که البته اگر محکوم هم می‌شد بازهم فرصت تجدید نظر وجود داشت.‌ پس به هیچ‌وجه در این قضیه فورتی وجود نداشته است.

وی با بیان اینکه «دستور موقت خطراتی را به همراه دارد» عنوان کرد: الان‌ همه جامعه فوتبال درباره محرومیت سعید آذری حرف می‌زنند ولی اگر او بعدا در ماهیت و محکمه فوتبال از خودش دفاع کرد و ثابت کرد که نقدش شامل توهین و تهمت و فحاشی نبوده، آن وقت خسارت این موضوع قرار است چگونه پرداخت شود؟ نقد باعث سازندگی و از بین برنده ضعف‌هاست.

رییس پیشین کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال اشاره کرد: چون در دستور موقت اصلا علت مشخص نشده است بنابریان از لحاظ حقوقی جراحی حقوقی‌ این پرونده در این‌ مرحله امکان‌پذیر نیست ولی در این‌ پرنده باید بگویم هیچ‌ فوریتی وجود نداشته است.

شاه حسینی درباره اینکه سعید آذری از چه مرجعی می‌تواند دادخواهی کند، تصریح کرد: طبق مقررات کمیته اخلاق ظرف یک هفته می‌تواند اعتراض کند. کمیته استیناف هم وجود دارد ولی این برای زمانی است که رای در ماهیت داده شده باشد.

وی تاکید کرد: اگر برای نقد و انتقاد سازنده افرادی را موقت محروم‌ کنند الان باید ۹۸ درصد از اهالی فوتبال الان‌ محروم‌ باشند، چون الان تعداد منتقدین وضعیت فوتبال بیشتر از هر زمان دیگری است. اینکه برای نقد محرومیت صادر شود یک‌ کار غلط وخطرناک است. البته هیچ نقدی نباید توام با توهین و افترا باشد ولی اگر نقد از طرف جامعه حذف شود، مشکل به وجود می‌آید و ما نباید باب نقد را ببندیم. مخصوصا اینکه ما در قانون اساسی‌مان بحث آزادی بیان را داریم.

وی با اشاره به شخصیت سعید آذری ابراز داشت: شاید بیشتر از ۱۰ سال که ایشان را ندیده‌ام ولی خارج از محتویات این پرونده شهادت می‌دهم من که سال‌ها در ارکان مختلف قضایی فدراسیون بوده‌ام‌، این‌ مرد را همیشه به خوشنامی و حسن‌ مدیریت می‌شناسم. گواهی می‌دهم هیچ وقت در ارکان تحت تصدی ما آذری را نخواستیم ولی الان‌ چه کار در این فوتبال کرده‌ایم و چه مدیریتی داشته‌ایم که حالا حتی صدای کریم باقری هم در آمده است؟  شاه حسینی در خاتمه گفت: مطمئن باشید آذری و امثال آذری حرفهای‌شان از سر دلسوزی است و هیچ وقت اقدامات انتحاری انجام‌نمی‌دهند. آقایان تاب مقاوت خودشان را در برابر انتقادات زیاد کنند نه اینکه بخواهند منتقد را تنبیه کنند.

258 41

کد خبر 1449360

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • NL ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
    0 0
    آنهایی که قراداد ده ها میلیاردی با برانکو چهارکوویچ بستند . آنهایی که بعد از فسخ قراداد این کمک مربی ! با چمدانهای پر از یورو به درب منزلش در کرواسی رفتند ولی باز جوابشان کرد و برنگشت و جلویشان ایستاد و تا سنت آخر پول قراردادش را گرفت . همانها که جلوی برگشتن و کار کردن استراماچونی را گرفتند . کسی که نمی خواست در خانه بنشیند و پول مفت بگیرد بابت کار انجام نداده . اگر مرد هستید برای همانها دستور صادر کنید .