برگزاری جلسه توجیهی برای رهبران ارشد نظامی-امنیتی آمریکا از بیم انتقام‌جویی ایران

ایسنا نوشت:به گفته پنج منبع مطلع، دولت ترامپ جلسه توجیهی برای مقامات ارشد آمریکایی در پی خطر انتقام‌جویی ایران در پی ترور سردار سپهبد سلیمانی برگزار کرده است.

 به نقل از ان بی سی نیوز، پنج مقام ارشد مطلع آمریکایی گفته اند که در اواخر ماه گذشته در نشست توجیهی درباره تهدید علیه رهبران ارشد پنتاگون در خاک آمریکا شرکت کرده‌اند.
برخی از این مقامات اعلام کرده‌اند در این جلسه توجیهی احتمال داده شده که این تهدید - که همچنان به قوت خود باقی است - می‌تواند در پی ترور سردار قاسم سلیمانی باشد اما اطلاعات ارائه شده در جلسه ارتباط قطعی را حاصل نکرده است.
به گفته این مقامات، در جلسه توجیهی همچنین به اطلاعاتی اشاره شد که احتمال می‌داد هدف تهدیدات رهبران نظامی آمریکایی باشند که در تصمیم و عملیات ترور سردار سلیمانی دخیل بوده‌اند.
به گفته دو مقام ارشد آمریکایی این جلسه همچنین شامل اطلاعاتی بوده که اسامی مقاماتی که قرار است تحت هدف قرار بگیرند را فاش می‌کرده است.

مقامات مذکور همچنین گفته‌اند که جلسه توجیهی سازمان‌های FBI ،CIA و همچنین مقامات نظامی در خصوص این تهدید پس از واقعه‌ای در تاریخ ۲۲ سپتامبر که مرتبط با یک مقام ارشد وزارت دفاع بوده، رخ داده است‌.
بنا بر این گزارش، این مقام وزارت دفاع پس از ترک پنتاگون در یک خودروی شاسی‌بلند سیاه که توسط یکی از اعضای تیم حراستش رانده می‌شد، بلافاصله تحت تعقیب یک خودروی ناشناس قرار گرفته است‌. 
بنا بر ادعای مقاماتی که این گزارش پنتاگون را شنیده‌اند، یک راننده با پلاک ویرجینیا برای ۵ الی ۷ مایل به طور نزدیک شاسی‌بلند این مقام را دنبال می‌کرده و حتی گاهی اوقات به طرز هجومی رانندگی می‌کرده است‌.
به گفته همین مقامات، پنتاگون و FBI بر سر اینکه آیا این اقدام تلاشی جدی برای هدف قرار دادن این مقام وزارت دفاع بوده است اختلاف نظر داشتند و در این مسئله پنتاگون نگرانی بیشتری را از خود نشان داده است.
به گفته مقامات، تحقیقات FBI به این نتیجه رسیده بودند که این حادثه جزئی از هیچ‌گونه تهدید بزرگتری علیه مقامات نظامی ارشد نبوده و ارتباط مستقیمی با ایران نداشته است. مقامات آمریکایی نتوانستند توضیحی قابل قبول از اختلاف میان پنتاگون و FBI ارائه کنند.


ان بی سی نیوز نام مقام ارشد را به درخواست وزارت دفاع آمریکا فاش نکرده چراکه آنها می‌گویند به نگرانی‌های امنیتی منجر می‌شد. سه مقام آمریکایی که در جریان جلسه توجیهی بودند نام این رهبر را فاش کردند اما باقی این مقامات از فاش کردن نام وی سرباز زدند.

یک مقام ارشد دولت این واقعه را "نگران‌کننده" توصیف کرد. بنا بر گزارش مذکور، تیم امنیتی این رهبر وزارت دفاع که ماه گذشته از زمان خروج از پنتاگون تحت تعقیب قرار گرفته بودند در نهایت ماشین تعقیب‌کننده را جا گذاشتند و مسیرشان را تغییر دادند. پنتاگون در پی این واقعه هشداری برای جست‌وجو صادر کرده و اطلاعات را با نیروهای نظامی فدرال درمیان گذاشته است.
این هشدار شامل عکس‌هایی از راننده، ماشین و شماره پلاک این ماشین می‌شد.
به گفته دو مقام مطلع، این جلسه توجیهی‌ شامل اطلاعاتی در خصوص فیس‌بوک و اینستاگرام راننده می‌شد و عکس‌هایی از وی با دوستانش در ایران و افغانستان را نشان می‌داد.
مقامات نگفته‌اند که این شخص تحت بازجویی قرار گرفته یا دستگیر شده است.
جاناتان هوفمن، سخنگوی پنتاگون در اینباره گفت: وزارت دفاع، امنیت تمامی کارکنان را جدی می‌گیرد. ما نه درخصوص اطلاعات بر سر تهدیدات احتمالی علیه رهبران ارشد و نه در خصوص گستره توان اقدامات حفاظتی که در برابر اینگونه تهدیدات داریم، صحبت نمی‌کنیم.
هوفمن همچنین گفته است سفرهای بین‌المللی توسط مقامات وزارت دفاع "اقدامات امنیتی مورد به موردی با همکاری مقامات آمریکایی و مقامات امنیتی کشور میزبان به منظور حفاظت از میزبان‌ها، مقامات در حال سفر، عوامل حمایتی‌شان و رسانه‌های همراه‌شان اتخاذ می‌شود. ما به طور مداوم در حال ارزیابی محیط تهدید هستیم‌".
FBI و CIA از اظهارنظر در باره این گزارش خودداری کرده‌اند.

312 310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1449395

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =