معرفی ۳۷ شهید دانش‌آموز در «جاودانه‌ها»

ایرنا نوشت: در آستانه روز بسیج دانش آموزی و سالروز شهادت شهید محمدحسین فهمیده ، شهیدی که به آن درجه از کمال و معنویت رسید که رهبر کبیر انقلاب، امام خمینی (ره) او را رهبر خویش خواند، مروری داریم بر کتاب «جاودانه‌ها» که به معرفی ۳۷ تن از شهدای دانش‌آموز می‌پردازد.

«جاودانه‌ها» عنوان کتابی است که به شهیدان دانش‌آموز می‌پردازد. این کتاب که حاصل برپایی کنگره ملی تجلیل از شهدای نوجوان است، شهیدان دانش‌آموزی را معرفی کرده است که خانواده‌های آنان در این کنگره تجلیل شدند. 

۳۷ شهید نوجوان دانش‌آموز از سراسر کشور به همراه تصویری از آن‌ها در کتاب جاودانه‌ها معرفی شده‌اند. در بخشی از مقدمه این کتاب به قلم مسعود زریبافان، می‌خوانیم: «ایثارگران ارجمند انقلاب و دفاع مقدس، شهدای بزرگوار، جانبازان عزیز، آزادگان سرافراز و خاندان معظمشان، نگارندگان کتاب قطور حماسه و ایمانند و ما را چه می‌شود که اکنون می‌خواهیم به نمایندگی از حدود ۲۱۰۰ شهید نوجوان ۳۷ نوجوان ۳۷ تن از این دریای خروشان و بی‌کران را در اولین کنگره بزرگداشت شهدای نوجوان با کلماتی نارسا و مراسمی چندساعته تعریف و تمجید نماییم!»

در این کتاب درباره شهید سهام خیام که نهم مهرماه ۱۳۵۹ در هویزه به شهادت رسید، می‌خوانیم: «سهام دخترکی کوچک بود که شاهد ددمنشی سربازان بعثی بود سهام دوازده ساله مانند مردان و زنان بزرگ و دلیر ایستادگی کرد و در برابر سربازان سراپا مسلح بعثی قدمی به عقب نگذاشت. فریادهای بلند و غروهای شیرزنانه‌اش روحیه بعثی‌ها را در هم می‌ریخت و قوت قلب معدود مدافعان شهر بود. او نه تنها از برابر سربازان پست عراقی فرار نکرد. بلکه به آن‌ها حمله کرد.»

نشر شاهد کتاب «جاودانه‌ها» را با شمارگان یک‌هزار و ۵۰۰ نسخه، قطع رقعی، ۱۸۴ صفحه منتشر کرده است. 

۲۴۱۲۴۱
کد خبر 1449656

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =