حق‌شناس:مجلس با پرداخت یارانه جدید دولت بعدی را گروگان می گیرد

نماینده اسبق مجلس با اشاره به طرح هدفمندی یارانه‌ها در سال ۸۹ گفت: اگر بنا باشد به ۷۵ درصد جمعیت یارانه نقدی تعلق گیرد با تغییر شرایط هم به دشواری می‌توان بخشی از این جمعیت را از لیست یارانه بگیران حذف کرد و طرح فوق اگر به تصویب برسد تا سالها دولت را در تامین منابع دچار مشکل خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،خبرها حاکی ازآن است که نمایندگان مجلس قصد تصویب طرحی را دارند که براساس آن به ۶۰میلیون نفر ازجمعیت ایران معادل ماهانه ۱۲۰هزار تومان یارانه نقدی تعلق بگیرد. این در شرایطی است که از اردیبهشت ماه ۹۷ و با خروج ایالات متحده از برجام و اعمال تحریم‌های یکجانبه دولت در عمل نمی‌تواند منابع خود را آن طور که باید و شاید تامین کند.

بیشتر بخوانید:علی قنبری:یارانه جدید نقدی فقرا را فقیرتر و ثروتمندان را ثروتمندتر می‌کند

بیشتر بخوانید:هشدار نسبت به عواقب پرداخت یارانه جدید به ۶۰ میلیون نفر

هادی حق شناس، نماینده اسبق مجلس و کارشناس اقتصادی در همین رابطه به خبرآنلاین گفت: به طور کلی اگر منابع کافی در کشور وجود داشته باشد، کمک به مردم و اقشار فرودست، چه به شکل نقدی و چه غیرنقدی، اقدامی معمول است و باید چنین اقدامی را در دستور قرار داد زیرا به افزایش سطح رفاه کشور منجر خواهد شد.

او ادامه داد: با این همه اکنون منابع دولت به اندازه مصارف روزمره هم نیست و همین حالا هم کسری بودجه قابل توجهی برای امسال وجود دارد. به عبارت ساده‌تر به دلیل فروش نرفتن نفت ایران و از سوی دیگر عدم تحقق تمام بخش‌های درآمدی بودجه به جز مالیات، دولت دچار مشکل جدی در سمت منابع است.

این استاد دانشگاه افزود: هنگامی که منابع محقق نمی‌شوند، چنانچه این مصوبه الزام آور شود، دولت مجبور است کارهای دیگری کند. مثلا به استقراض از بانک مرکزی دست بزند یا سیاستهایی دیگر را در پیش گیر که در عمل به افزایش چشمگیر نرخ تورم می‌انجامد. هرگاه تورم افزایشی شود مانند این است که از فرودستان مالیات منفی گرفته شود که به کاهش سطح رفاه همان اقشار منجر می‌شود.

حق شناس تصریح کرد: نکته دیگری که در این میان اهمیت دارد این است دولت اگر بنا باشد به اقشاری کمک کند، باید اقشاری را انتخاب کند که در شرایط اضطراری قرار دارند. با این همه در طرح فوق ۶۰ میلیون نفر که ۷۵ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند بناست کمک بگیرند. این جمعیت نیازمند کمک نیستند حال آنکه خانوارهایی که هیچ کارکنی ندارند یا تحت پوشش نهادهای خاص هستند باید مدنظر باشند و در واقع جامعه هدف چنین طرح‌هایی باشند.

وی تصریح کرد: چنانچه این طرح به همین شکل مصوب شود اتفاقی مانند هدفمندی یارانه‌ها در سال ۸۹ خواهد افتاد. به این معنی که وقتی به همه جمعیت یارانه نقدی ۴۵ هزار تومانی تعلق گرفت، دولت دیگر نتوانست با هیچ مکانیسمی ثروتمندان را از آن حذف کند و اکنون بعد از گذشت یک دهه تقریبا تمام جمعیت کشور یارانه نقدی دریافت می‌کنند.

حق شناس با اشاره به احتمالات آینده کشور خاطر نشان ساخت: وضعیت امروز کشور دیر یا زود تغییر خواهد کرد و پس از آن اگر طرح مجلس به تصویب برسد حذف کردن بخشی از این جمعیت به کاری سخت دشوار تبدیل خواهد شد و این یارانه‌ها دولت بعدی را نیز به گروگان خواهد گرفت، به این ترتیب نهایتا اگر مجلسی‌ها اصرار دارند این طرح را هم تصویب کنند حداقل بهتر است جمعیت هدف آن را کاهش دهند.

۲۲۳۲۲۸

کد خبر 1449807

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =