درخواست علی رهبری از هنرمندان ایرانی برای پس دادن نشان شوالیه دولت فرانسه

مهر نوشت: رهبر پیشین ارکستر سمفونیک تهران در واکنش به حمایت رییس‌جمهور فرانسه از اهانت به ساحت گرامی پیامبر(ص)، از هنرمندانی که نشان شوالیه این کشور را دریافت کرده‌اند، خواست تا این نشان را بازگردانند.

علی رهبری، مدیر هنری و رهبر پیشین ارکستر سمفونیک تهران که طی سال‌های اخیر فعالیت‌های متعددی را در کشورهای مختلف اروپایی به عنوان مدیری هنری یا رهبر ارکستر انجام داده است، ضمن انتقاد از حمایت اخیر امانوئل ماکرون، رییس جمهور فرانسه از اقدامات ضد اسلامی و توهین به ساحت گرامی حضرت محمد (ص) در نشریه شارلی ابدو گفت: «من به این دلیل درباره اتفاقات کشور فرانسه حرف می‌زنم چون اولاً در آنجا توانسته‌ام به عنوان یکی از هنرمندان شرکت‌کننده در رویدادهای موسیقایی نفر برگزیده باشم، کما اینکه در همین راستا این شرایط را داشته‌ام که در بسیاری از ارکسترهای این کشور به عنوان رهبر حضور داشتم و چندین سال هم در این کشور زندگی کرده‌ام. من به خوبی مردم فرانسه را می‌شناسم پس وقتی درباره این شرایط صحبت می‌کنم، از روی هوا و برخی حرف‌های احساسی نیست.»

وی افزود: «امروز می‌توانم بگویم که به شدت از این اقدام آقای ماکرون تعجب می‌کنم، زیرا هیچ سیاستمداری کاری که او انجام داد را نمی‌کند. من مردم فرانسه را می‌شناسم و اطمینان دارم «مردم معمولی» فرانسه آن‌طوری که آقای ماکرون فکر می‌کند، فکر نمی‌کنند. چون آن‌ها می‌دانند اقدامات و تفکرات این چنینی جان خیلی‌ها را به خطر انداخته و همزمان به شخصیت طیف وسیعی از مردم دنیا توهین می‌شود. به هر حال در همین کشور فرانسه تعداد مسلمانان زیاد است و این درست نیست که به نام آزادی، دیگران را اذیت کنند.»

این رهبر ارکستر باسابقه کشورمان بیان کرد: «من شخصاً عقیده دارم که آقای ماکرون بدون فکر این کار را انجام داده، زیرا هیچ سیاستمداری درباره یک اتفاقی که منجر به خدشه‌دار شدن باور و ایمان مسلمانان شده، این چنین واکنش نشان نمی‌دهد. اصلاً من کاری به شرایط انسانی ماجرا ندارم که چقدر می‌تواند پیامدهای منفی داشته باشد ولی از نظر سیاسی کاری که رییس جمهور فرانسه انجام داد، لطمه اقتصادی فراوانی هم به دولت فرانسه می‌زند. به هر ترتیب وقتی شما در شهرهایی چون لیون، پاریس نگاه کلی داشته باشید می‌بینید که در هر کوچه و محله‌ای حداقل چند عرب زبان و مسلمان هم وجود دارند پس این اقدام می‌تواند تبعات منفی فراوانی به بار داشته باشد.»

رهبری درباره اقدامات و واکنش هنرمندان در پی اعلام مواضع رییس‌جمهور فرانسه گفت: «به نظر من هنرمندان باید دست به دست به هم دهند و به آقای رییس‌جمهور فرانسه تاکید کنند که چنین اظهارات و واکنش‌هایی اصلاً درست نبود و این لج بازی به هیچ عنوان به کسی کمکی نمی‌کند. قطعاً این موضوع روشنی است که وقتی فردی چون آقای ماکرون این چنین در برابر توهین‌هایی که به حضرت محمد (ص) شده است واکنش نشان می‌دهد، از فرآیند یک خشم می‌آید. در عین حال واکنش‌هایی چون کشتن و قتل هم در تلافی چنین مواضعی درست نیست و من فکر می‌کنم سیاستمداران کشور ایران هم خواهان این نیستند که با چنین اقداماتی چنین اظهاراتی را محکوم کنند.»

وی افزود: «من بر اساس آشنایی که با مردمان فرانسه دارم می‌دانم همیشه برای مسلمانانی که در کشورشان زندگی می‌کنند، احترام خاصی قائل بودند و هستند و اکنون متعجبم که چرا در چنین شرایطی چنین بی احترامی اتفاق افتاده است. البته من یک خوشحالی هم دارم از اینکه مدتی قبل آقای حسین علیزاده از دوستان نزدیک من در عرصه موسیقی به دلیل عقاید خود و بعد از نگارش آن نامه سرگشاده نشان «شوالیه» کشور فرانسه را قبول نکرد و شاید الان زمانی باشد که دیگر مسلمانانی هم که این نشان به آن‌ها اهدا شده به نشانه اعتراض این نشان را به کشور فرانسه پس بدهند. به اعتقاد من این اقدام از سوی هنرمندان ایرانی می‌تواند یکی از موثرترین اقدامات اعتراضی و هنرمندانه به حساب آید. به طور حتم اگر دوستان هنرمندم چنین کاری را انجام دهند گویی یک بمب خبری ترکیده خواهد شد.»

۵۷۵۷

کد خبر 1449853

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۳
  1 0
  چه ربطی داره. حرف بی ربط زدنم حدی داره.
 • IR ۰۶:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۳
  1 0
  تو اگه خودت این نشان رو داشتی آنوقت خودت میتونستی پس بدی. ولی در مورد دیگران نباید نظر بدی. آخه به توچه مربوط؟ چقدر دلش نشان میخواسته و بهش ندادند
 • US ۰۷:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۳
  1 0
  ایشون احتمالا دنبال یه پست و مقام حکومتی هستن
 • US ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۳
  1 0
  به خودش ندادن شوالیه، حسودی میکنه