ابتلای خانوادگی در اغلب مبتلایان کرونا/ هیچ بیماری از خدمات اورژانس محروم نماند

فارس نوشت: رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: طی ماه‌های گذشته هیچ بیماری از خدمات اورژانس محروم نماند.

پیرحسین کولیوند در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: وظیفه ما شناسایی و پایش انواع مخاطرات و تهدیدهای نظام سلامت است و برای پایداری و مصون سازی منابع و افزایش قدرت بازدارندگی و تقویت و ارتقای آستانه نظام سلامت در سطوح مختلف وزارت بهداشت برنامه ریزی می کنیم. همچنین فرهنگسازی و آموزش تخصصی را در دستور کار داریم.

وی ادامه داد: تهدیدها شکل های جدیدی به خود گرفته است و موارد مختلفی را به وجود می آورد. تهدیدهای زیستی، هسته ای، شیمیایی و پرتوی و اغتشاشات در قالب نظام های مختلف پیش می آید و گاهی به دنبال حوادث غیر مترقبه هم تهدیدهایی به وجود می آید. ما برای تمام این موارد در پدافند غیر عامل وزارت بهداشت اقداماتی انجام داده ایم و کمیته های بهداشت، درمان، خون و فرآورده های خونی، آزمایشگاه و تجهیزات پزشکی و فناوری اطلاعات را تشکیل دادیم و تهدیدها را پایش می کنیم و سطح آمادگی خود را برای پاسخگویی به تهدیدها به ویژه در حوزه سایبری بالا می بریم.

کولیوند با بیان اینکه در بحث شناسایی و ارزیابی جامع تهدیدها اقدامات خوبی در وزارت بهداشت انجام شده است، گفت: سامانه و نقشه خطرپذیری کشور را آماده کرده ‌ایم و می ‌توانیم برآوردهای لازم را انجام داده و سناریوهای مختلف را تعریف کنیم. سیستم نوین و یکپارچه رصد و پایش را در وزارت بهداشت ایجاد کرده‌ ایم و تقویت وضعیت مدیریت یکپارچه را در قالب ستاد مدیریت عملیات و بحران اورژانس انجام می‌دهیم.

رئیس پدافند غیرعامل وزارت بهداشت گفت: دوره‌ های آموزش عمومی، تخصصی، مهارتی و مدیریتی برای سطوح مختلف دانشگاه‌ها برگزار می ‌شود. اکنون در زمینه کرونا آموزش ‌ها به صورت ویدئو کنفرانس در اختیار همکاران قرار می گیرد. یکی از اقدامات پدافند غیرعامل مستندسازی درس آموخته‌های زلزله، سیل، طوفان و حوادث تروریستی است و مستندسازی درس آموخته‌ ها انجام می شود. بر این اساس اصلاح رویه‌ های مهم را به ویژه مدیریتی و کاری در دستور کار قرار داده ‌ایم. در عین حال ساخت بیمارستان‌ ها نیز باید با نظر پدافند غیر عامل باشد و نکات پدافندی را در ساخت و زیرساخت مراکز درمانی و بیمارستان‌ ها می ‌بینیم تا چند منظوره باشند تا بتوانیم در شرایط بحران از آنها استفاده کنیم. در حوزه سایبری و تهدیدات در این حوزه پیشرفت‌ های خوبی داشته ‌ایم. چراکه اکنون مراکز بهداشتی و درمانی وابسته به فناوری اطلاعات هستند و بر همین اساس به صورت جدی در این مراکز اقدام می‌ کنیم.

وی گفت: دیپلماسی سلامت در بین  کشورهای همسایه و در سطح جهانی بسیار مهم است تا بتوانیم چالش های ملی و بین المللی را از طریق دیپلماسی سلامت پیگیری و رفع کنیم. در بحث آزمایشگاه ها در سطوح مختلف تشخیصی نیز اقدامات خوبی انجام شده است.

کولیوند افزود: اقدام خوبی که در تهران و با همکاری شهرداری تهران در حال انجام است، این است که رمپ ‌هایی از مترو به مراکز ترومای ما داده می ‌شود و می ‌توانیم از شبکه ریلی زیرزمینی برای انتقال حجم زیادی از مصدومان انجام دهیم. در زمینه مدیریت مسمومیت ها به ویژه مسمومیت های شیمیایی و الکل اقدامات خوبی انجام شده است و اسناد علمی خوبی آماده شده و در اختیار هموطنان قرار گرفته است.

کولیوند در پاسخ به سوالی درباره وضعیت شلوغی اورژانس ۱۱۵ با توجه به افزایش ابتلا به کرونا، گفت: متاسفانه در حال حاضر وضعیت شیوع کرونا در کشور خوب نیست. اکنون اورژانس ما شلوغ است و تعداد تماس ‌ها بسیار بیشتر شده است، اما از آنجایی که همکاران ما به صورت جهادی و بی منت دارند کار می کنند، حدود ۹ ماه است که به مرخصی نرفتند. ۴۳۰۰ نفر از همکاران ما در اورژانس مبتلا شدند و چهار نفر از همکاران نیز به شهادت رسیدند. همکاران اورژانس به صورت جهانی همچنان کار می کنند و تا به امروز هم بیمار کرونایی نداشتیم که نتوانستیم او را به بیمارستان اعزام کنیم. هرکجا نیازی بوده و با  ۱۱۵ تماس گرفته شده، پاسخگو بوده و با تمام قدرت این خدمت رسانی را ادامه می‌ دهیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره پیش ‌بینی موج ‌های ثانویه و سنگین کرونا از ابتدا، گفت: از همان ابتدا قبل از اینکه کرونا وارد کشور شود، ما برنامه ‌ریزی کرده بودیم و حتی نیازها به تجهیزات حفاظت فردی را اعلام کرده بودیم. بالاخره برنامه‌ریزی‌ها به همان صورت پیش رفته است. از فروردین و اردیبهشت که شرایط مقداری آرام شد، به طور مرتب از زبان وزیر بهداشت و سایر مسئولان می‌شنیدید که ما در پاییز با موج سخت‌تری مواجه خواهیم بود و شرایط سخت‌ تری را خواهیم داشت. به همین دلیل است که اکنون بیمارستان‌ ها و مراکز درمانی با این شدت و به صورت واقعا جهادی کار می ‌کنند و بیماران زیادی را هم نجات می ‌دهند.

کولیوند افزود: آنچه که در حال حاضر مورد نیاز است، کمک همه جانبه همه دستگاه‌ها را می ‌طلبد تا فقط وزارت بهداشت تک و تنها نماند. در عین حال رعایت مباحث بهداشتی از نظر استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و عدم مسافرت باید مورد توجه قرار گیرند. گرچه وقتی وضعیت کشورمان را با سایر کشورها مقایسه می‌ کنیم، می ‌بینیم که کشورهای دیگر هم همین موج شدید کرونا را دارند، اما با تمام این شرایط به نظر من وزارت بهداشت تلاش خود را انجام می دهد. مقام معظم رهبری نیز از جهادگران حوزه سلامت تشکر کرده ‌اند. با تمام این شرایط همه دستگاه‌ ها و مردم باید دست به دست هم دهند تا بتوانیم بر این بیماری غلبه کنیم.

وی ادامه داد: خود سازمان اوژانس کشور را علیرغم این تحریم‌ های ظالمانه روزبه روز تقویت می ‌کنیم. علیرغم اینکه حتی قطعات آمبولانس و بسیاری از تجهیزات مورد نیاز را به ما نمی ‌دهند و با سختی باید آنها را تهیه کنیم، اما کار هیچ بیماری زمین نمانده و نشده که بیماری با ۱۱۵ ما تماس بگیرد، اما نتوانیم پاسخگو باشیم. تاکنون رضایتمندی از اورژانس ۱۱۵ بسیار عالی و مورد قبول مردم بوده است. در حوزه فوریت‌های پزشکی رتبه ما بسیار عالی است.

کولیوند در پاسخ به سوالی درباره حضور نیروهای داوطلب و جهادگر در اورژانس و آموزش ‌های پدافندی نیز گفت: نیروهای جهادی همه جا می‌ توانند حضور داشته باشند و ما از کمک همه نیروهای جهادی استقبال می ‌کنیم. انصافا هرکجا که نیروهای جهادی وارد کمک و مرحله عملیات شدند، ما موفق بودیم. باید قدر این نظام و رهبر عزیزمان را بدانیم که مبدع این فعالیت‌ ها هستند. در بحث ‌های آموزشی هم از طریق فضای مجازی، هم از طریق رسانه ملی و هم از طریق سامانه ۱۱۵ اورژانس، آموزش‌ های مختلف از نظر پدافند زیستی، فوریت‌های پزشکی و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی ارائه می ‌شود. همچنین هماهنگی با آموزش و پرورش داریم تا بتوانیم در قالب شاد آموزش‌ها را انجام دهیم.

وی تاکید کرد: مشکلی که در حال حاضر وجود دارد، این است که غالب بیمارانی که به کووید ۱۹ مبتلا شدند، به صورت خانوادگی هستند و گاهی می ‌بینیم که یک خانواده در بیمارستان بستری شده‌ اند. بنابراین باید رعایت پروتکل ‌ها جدی ‌تر باشد و مردم و سایر دستگاه‌ ها بیش از پیش کمک کنند.

رئیس سازمان اورژانس کشور درباره اقدامات پدافند زیستی در حوزه تهدیدات زیستی مانند کرونا، گفت: در حوزه پدافند زیستی آنچه برای ما مهم است، اصل شناسایی، پایش، تشخیص و هشدار نسبت به انواع مخاطرات و تهدیدات زیستی است تا بتوانیم سلامت پایداری را ایجاد کرده و منابع ‌مان را مصون ‌سازی کنیم. همچنین بعد از آن افزایش قدرت بازدارندگی است که بتوانیم پیشگیری کرده و بتوانیم آستانه تحمل نظام سلامت را از سطح محلی، استانی و ملی ارتقا دهیم. در حال حاضر که شرایط سخت است، هم توانستیم آستانه تحمل حوزه سلامت را به گونه ‌ای نگه داریم که مشکلات حادی ایجاد نشود و در زمینه بازتوانی نظام سلامت نیز برنامه داریم. از همه مهمتر در این زمینه فرهنگسازی، آموزش عمومی و مدیریت یکپارچه است که در سطوح مختلف دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام می‌شود تا بر اساس آن یک ارتقاء فرهنگ پدافند غیرعامل زیستی شکل بگیرد تا بتوانند غلبه پیدا کنند.

وی افزود: البته در حال حاضر هجمه زیادی از مبتلایان به ویروس کرونا وجود دارد که با این شرایط با توجه به برنامه ریزی ‌ها و خدمات جهادی در نظام سلامت کار در حال انجام است. به طوریکه تا به امروز بیماری پشت در بیمارستان نمانده و یا اینکه هیچ بیماری به دلیل عدم وجود امکانات، دارو و تجهیزات آسیب ندیده است. تمام تلاش وزارت بهداشت کمک کردن به بیماران کووید ۱۹ است. البته ما بیماران اورژانسی دیگری نیز داریم و از آنها غافل نشدیم. حتی در حوزه توسعه منابع هم کم نگذاشتیم. در همین سازمان اورژانس انواع و اقسام پروژه‌ های مربوط به فوریت ‌های پزشکی افتتاح شده و به ظرفیت خدمات رسانی اضافه شده است. افزایش تخت ‌های اورژانس، بستری، آی سی یو و دیالیز نیز انجام شده است.

کولیوند در پایان درخصوص سرانجام ایجاد بیمارستان صحرایی در پادگان قلعه مرغی و استفاده از رمپ پرواز آن برای انتقال هوایی مصدومان در تهران، تصریح کرد: در این زمینه خوشبختانه در حال حاضر بیس بالگردهای ما در آنجا مستقر شدند. در حال پیگیر هستیم تا اگر بتوانیم، کمک بگیریم و سنگرها و ساختارهای زیرزمینی را تحویل گرفته و آنها را به بیمارستان صحرایی برای مواقع بحران بدل کنیم. البته این موضوع همچنان در حال پیگیری است و هنوز به توافق خاصی نرسیده ‌ایم. اولین توافقی که انجام شد، بحث استقرار بیس اورژانس هوایی تهران بود که با حمایت شهرداری و نیروهای انتظامی در حال انجام است. قرارگاه ثارالله و فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح نیز در این زمینه به ما کمک کردند.

۲۳۵۲۳۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1450183

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =