مصاحبه جنجالی فائوچی،رشته‌های ترامپ را پنبه کرد/کاخ سفید خشمگین شد

ایسنا نوشت: کاخ سفید از آنتونی فاوچی، به خاطر سخنانش درباره رویکرد دونالد ترامپ به مدیریت همه گیری ویروس کرونا به شدت انتقاد کرد. رئیس مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا، آینده‌ای ترسناک ترسیم کرد و هشدار داد که این کشور در نبرد با همه‌گیری، نمی‌تواند در موقعیت ضعیف‌تری قرار گیرد.

دکتر آنتونی فائوچی در مصاحبه‌ای تعجب‌آور درباره کووید ۱۹ با واشنگتن‌پست گفت: ما کاملاً آسیب دیده‌ایم. اصلاً وضعیت خوبی نیست. با ورود به فصول پاییز و زمستان و همزمان با جمع شدن مردم در خانه، همه‌چیز دست به دست هم می‌دهد که بدترین‌ها رقم بخورد. نمی‌توانیم در موقعیت ضعیف‌تری نسبت به حال حاضر قرار گیریم.

فائوچی ضمن تحسین جو بایدن، نامزد ریاست جمهوری دموکرات به خاطر جدی گرفتن کووید ۱۹ در چشم‌انداز سلامت عمومی، اظهار کرد: در عوض دونالد ترامپ بر اقتصاد و بازگشایی کسب و کارها متمرکز شده است.

وی از دولت خواستار تغییر ناگهانی در مقابله با خطر شد. وی هشدار داد که موارد کووید ۱۹ در آمریکا می‌تواند روزانه به ۱۰۰ هزار برسد- چنان چه ایالات متحده روز شنبه با چنین رکوردی مواجه شد.

این هشدارهای ترس‌آور، در تضاد شدیدی با ادعاهای مکرر ترامپ مبنی بر آن بود که کشور همه‌گیری را شکست داده و کووید ۱۹ "خواهد رفت".

ترامپ مدعی شده که تمرکز اخبار جعلی بر "مبتلایان، مبتلایان، مبتلایان"، نقشه‌ای برای تزریق ترس به منظور آسیب به کارزار انتخاباتی او است و گزارش‌دهی در مورد کووید ۱۹ بعد از روز انتخابات متوقف خواهد شد. در واقعیت، حدود یک چهارم یک میلیون آمریکایی از کووید ۱۹ تلف شده‌اند و این روند بدون مداخله گسترده، احتمالاً ادامه پیدا خواهد کرد.

فائوچی این شکایت را مطرح کرد که "جنبه سلامت عمومی" کارگروه ویروس کرونای کاخ سفید به شدت افت کرده است.

وی همچنین از "اسکات اطلس"، مشاور سلامت جدید ترامپ که حامی شیوع ویروس کرونا در میان افراد جوان و سالم است، انتقاد کرد.

وی اظهار کرد: واقعاً با این فرد مشکل دارم. او درباره چیزهایی صحبت می‌کند که به عقیده من هیچ‌گونه آگاهی، دانش یا تجربه واقعی در آن‌ها ندارد. او به صحبت درباره چیزهایی ادامه می‌دهد که معنی نمی‌دهند.

جاد دییر، سخنگوی کاخ سفید ضمن ابراز عصبانیت در پاسخ به مصاحبه فائوچی با واشنگتن‌پست، تأکید کرد که فائوچی می‌داند خطرات ویروس کرونا در حال حاضر نسبت به آنچه چند ماه پیش بود، بسیار کمتر است. وی افزود که رئیس جمهور همواره سلامت مردم آمریکا را در اولویت قرار می‌دهد. او سخنان فاوچی را غیرقابل قبول و هنجارشکنانه خواند.

دکتر فائوچی همچنین به سوال واشنگتن پست درباره تفاوت رویکرد دونالد ترامپ، رییس جمهوری با جو بایدن، رقیب دموکراتش گفت: جو بایدن مقابله با همه گیری ویروس کرونا را "از منظر بهداشت عمومی جدی گرفته است. ترامپ به این بحران از منظر دیگری نگاه می کند که شامل راه اندختن اقتصاد و بازگشایی کشور است.

دییر گفت:‌ "به عنوان عضوی از کارگروه ویروس کرونا، وظیفه دکتر فائوچی بیان نگرانی هایش و تلاش برای تغییر استراتژی دولت است. اما او این کار را انجام نداده بلکه تصمیم گرفته از رییس جمهوری در رسانه ها انتقاد کند و رویکرد سیاسی خود را از طریق تقدیر از رقیب رییس جمهوری نشان داده است.

312 310

کد خبر 1450490

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =