ترامپ خطرناک تر از آن است که فکر می کنید!

ایرنا نوشت: دوره چهار ساله ریاست جمهوری ترامپ ترسناک تر از حد تصور بود؛ جدا کردن فرزندان مهاجر از والدین آن ها، ترویج نژادپرستی، دامن زدن به نظریه های توطئه و راست افراطی، سوء استفاده از جایگاه قدرت برای ثروتمندتر کردن خود و خانواده اش، بی کفایتی در مدیریت بحران شیوع کرونا، کاخ سفید را همچون ارثیه پدری پنداشتن و ... از جمله سیاست هایی بود که او با اجرایی کردن آن ها شوک و حیرت را در میان مردم کشورش و جهان برانگیخت.

خش فرانسه روزنامه آمریکایی هافینگتن پست در مقاله ای نوشت هنگامی که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۵ نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد؛ با پایین رفتن از پله برقی طلایی رنگ لابی برج «ترامپ» و استفاده از رسانه ها برای تبلیغ برند و ساختمان خود؛ کارزار انتخاباتی خود را کلید زد. در آن زمان او دروغ ها و اظهارات نژادپرستانه را ترویج و در مورد ازدحام جمعیتی که برای شنیدن نطق انتخاباتی او آمده بودند؛ اغراق کرد. به عبارت دیگر، او دقیقاً نشان داد که چه رئیس جمهوری خواهد بود. در حقیقت مبارزات انتخاباتی او در ادامه مسیر، انعکاسی از تصویر اول نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری بود؛ به عبارتی او همچنان به دامن زدن به تنش های نژادی، ارعاب و تحقیر ادامه داد.

این نشریه آمریکایی تصریح کرد: در آن زمان، برخی از دموکرات ها نمی توانستند باور کنند او آن قدر که به نظر می رسد؛ ناکارآمد و فاقد صلاحیت نیست و در عرصه قدرت بدون شک تغییر خواهد کرد و آن ها قادر خواهند بود در مشایعت او به اداره امور بپردازند؛ اما «جان لوئیس» سناتور ایالت جورجیا و مبارز حقوق مدنی، از جمله دموکرات هایی بود که در همان زمان رئیس جمهوری ترامپ را به چالش کشید و از او انتقاد شدید کرد و به صراحت اعلام کرد که او هیچ گونه مشروعیتی ندارد.

شمار زیادی از دموکرات در مصاحبه با هافینگتن پست عنوان کردند که او در واقع بدتر از حد انتظار بود؛ «باب کیسی» سناتور پنسیلوانیا در این رابطه بیان کرد: من فکر کردم که او زیرساخت های کشور را بهبود می بخشد و از فرصتی که به او اعطا شده برای بازسازی کشور استفاده خواهد کرد؛ او این فرصت را از دست داد. با این حال، من هرگز تصور نمی کردم که او اینگونه از جایگاه خود سوء استفاده کند.

در آن زمان، هنگامی که رهبران اصلی حزب جمهوری خواه پیرامون دروغ های فراوان دونالد ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی خود مورد سوال قرار می گرفتند؛ آن ها ادعا می کردند که او به محض تصاحب قدرت، بار سنگین مسئولیت را بر دوش خود احساس کرده و به همراهی تیمی متشکل از کارشناسان و مشاوران خبره،  تار و پود کاخ سفید بار دیگر رنگ و نقش دوره های پیشین ریاست جمهوری ایالات متحده را خواهد داشت.

اخیرا و در آستانه انتخابات آمریکا، یکی از دیوارهای شهر نیویورک، تبدیل به تابلویی ازهزاران دروغ دونالدترامپ در دوره چهار ساله ریاست جمهوری اش شده است.

به نوشته این نشریه آمریکایی، «جنیفر پیروتی» بنیانگذار انجمن جمهوری خواهان «زنان به سوی پیشرفت» که در آن زمان از نامزدی هیلاری کلینتون حمایت می کرد؛ اذعان داشت که بسیاری از جمهوری خواهان با تصور اینکه نمایندگان و سناتورهای مجرب و خبره، دونالد ترامپ را در دوران ریاست جمهوری خود یاری می کنند و نقشه راه امور اداره کشور را برای او مهیا می سازند؛ به ترامپ در انتخابات پیشین ریاست جمهوری آمریکا رای دادند؛ اما آن ها به جای خدمت در مسیر منافع کشور، در جهت منافع ترامپ خدمت کردند.

هافینگتن پست افزود: دونالد ترامپ دقیقاً همان کسی بود که در طول مبارزات انتخاباتی خود نشان داد؛ و حتی بدتر از آن. او بیشتر وعده های پوپولیستی خود را عمل نکرد؛ او سخنان نژادپرستانه را رواج داد و سیاست های تبعیض نژادی را تشدید کرد و از موقعیت خود برای ثروتمند کردن خود و خانواده اش سوء استفاده کرد.

این روزنامه آمریکایی ادامه داد: دونالد ترامپ در همان نخستین روز ریاست جمهوری خود، درمورد تعدادی افرادی که برای شرکت در مراسم تحلیف او آمده بودند؛ دروغ گفت. دروغی که سخنگوی او نیز کمی بعد، همان روز آن را تکرار کرد؛ بدین ترتیب همان روز زنگ دروغگویی های بی شمار او در طی چهار سال آتی ریاست جمهوری خود به صدا درآمد؛ او تا به امروز، ده ها هزار ادعای دروغین نشر داده است که اکثر آن ها دروغ های آشکاری بودند.

هافینگتن پست به نقل از «ایان سامس» مدیر پیشین روابط عمومی کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری هیلاری کلینتون تاکید کرد: در طول مبارزات انتخاباتی ۲۰۱۶، ما بارها و بارها به مردم در مورد عدم صداقت ترامپ هشدار دادیم؛ اما هشدار کافی نیست؛ ما باید صدمه ای که او به آن ها وارد کرده را نشان دهیم؛ چهار سال گذشته و به خصوص مدیریت همه گیری کرونا، چهره واقعی دونالد ترامپ را به وضوح نشان داده است. اکثر آمریکایی ها فهمیدند که رئیس جمهور آن ها که همه مشکلات را، به قول خودش، حل خواهد کرد، در نهایت فقط بی کفایتی خود را به اثبات رسانده است.

این روزنامه آمریکایی یادآور شد: او از جهات بسیاری، بدتر از آن بود که مردم از آن هراس داشتند. او فرزندان مهاجر را از والدین خود جدا کرد، تبعیض نژادی را رواج داد؛ به تملق دیکتاتورها را می پرداخت و کاخ سفید را آنگونه اداره می کرد که گویی به خود او تعلق دارد.

«تیم کین» سناتور ویرجینیا و نامزد رسمی معاونت ریاست جمهوری ۲۰۱۶ افزود: من اغلب می گویم که او ما را بسیار شوکه کرد اما هرگز غافلگیر نکرد.  

هافینگتن پست نوشت: بی کفایتی او عواقب مهلکی در پی داشت. شاید او نمی دانست که روزی ویروس کرونا ظهور و شیوع پیدا خواهد کرد، اما می توانست آمادگی بهتری داشته باشد. ناتوانی یا خودداری او از مدیریت بحران شیوع کرونا، فاجعه بارتر از آن است که برخی از آن می ترسیدند. بر اساس آمارهای رسمی ارائه شده، همه گیری کووید ۱۹ تاکنون جان بیش از ۲۳۵ هزار نفر را در ایالات متحده گرفته است.

جدا کردن فرزندان مهاجر از والدین آن ها و پایان بخشیدن به مهاجرت قانونی

دونالد ترامپ کارزار خود را با موضوع سیاست های ضد مهاجرتی آغاز کرد؛ «گریسا مارتینز» مدیر شاخه سیاسی انجمن حمایت از مهاجرت قانونی بیان کرد: ما می دانستیم او کیست؛ ما همیشه می دانستیم که او در مورد سیاست های ضد مهاجرتی خود جدی است و یک سیاست تبعیض نژادی را اعمال خواهد گرفت.

او اندکی پس از روی کار آمدن، ورود شهروندان چندین کشور عمدتا مسلمان را ممنوع کرد و باعث ایجاد هرج و مرج در فرودگاه های ایالات متحده شد؛ چرا که بسیاری از افراد قادر نبودند به خانواده های خود ملحق شوند.

هافینگتن پست ادامه داد: او برنامه پذیرش پناهندگان را محدود کرد و به نظام مهاجرت قانونی پایان داد؛ مهاجران غیرقانونی را در معرض تهدید اخراج فوری قرار داد؛ و از بودجه پنتاگون برای تأمین اعتبار ساخت دیوار در مرز با مکزیک برای جلوگیری از ورود مهاجران استفاده کرد.

مهاجرانی که در مرز بازداشت شده بودند به خصوص خردسالان، متحمل سنگین ترین هزینه تصمیمات سخیف او شدند؛ بر اساس گزارش اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا/ l’American Civil Liberties Union، دولت ایالات متحده بیش از چهار هزار و ۲۰۰ کودک را از پدر و مادر خود جدا کرد؛ بدون اینکه در نظر داشته باشد بعدا آن ها را به خانواده های خود بازگرداند و همچنین آن ها را در بازداشتگاه هایی شبیه قفس نگهداری می کرد.

  تا به امروز، صدها کودک هنوز به خانواده خود ملحق نشده اند. دولت همچنین حق پناهندگی و سایر اهرم های قانونی را ملغی اعلام کرده و برنامه "در مکزیک بمانید" را اجرا می کند که بر اساس آن، پناهجویان ملزم هستند تا بررسی پرونده مهاجرتی آن ها در آن سوی مرز یعنی در مکزیک بمانند؛ او همچنین از بحران شیوع کرونا بهره برداری کرده و تا حد ممکن مهاجران را به سوی مزهای خود  بازگردانده است. او همچنین برنامه های دیگری همچون پایان دادن به قانون خاک یعنی اعطای خود به خود تابعیت آمریکایی به نوزادان متولد شده در سرزمین ایالات متحده؛ کاهش تعداد ویزاهای صادر شده به منظور جلوگیری از مهاجرت زنجیره ای داشت.

«گریسا مارتینز» مدیر شاخه سیاسی انجمن حمایت از مهاجرت قانونی در این باره افزود: سیاست های تعیض نژادی دونالد ترامپ، با شناختی که از او داشتیم، ما را غافلگیر نکرد؛ بلکه ناکارآمدی نظام دموکراسی ایالات متحده برای مقابله با تصمیمات ترامپ ما را حیرت زده کرد.

فاسد کردن نظام قضایی

هافینگتن پست در ادامه نوشت: نظام قضایی ایالات متحده از همان ابتدای کارزار انتخاباتی ترامپ، وقتی او به مردم اجازه می داد تا علیه هیلاری کلینتون فریاد " به زندان بیاندازید" سر دهند؛ لکه ننگین سیاست های بی عدالتی دولت ترامپ را به خود گرفت؛ او همیشه از وزارت دادگستری این کشور به عنوان ابزاری برای حفظ منافع خود و مجازات دشمنان سیاسی خود بهره جسته است.

او وزیر دادگستری وقت را مجبور به استعفا کرد؛ چراکه «ویلیام بار» جانشین او، با تحریف یافته های تحقیقات «رابرت مولر» دادستان ویژه در مورد آنچه تبانی مسکو و کاخ سفید در انتخابات ۲۰۱۶ خوانده می شود، از منافع رئیس جمهور در این رابطه محافظت کرد.

بنا بر گزارش ارائه شده؛ رئیس جمهور بر بازپرس ها و شاهدان پرونده فشار وارد کرده است؛ اما بیانیه منتشر شده وزارت دادگستری سپر بلای اتهام مانع تراشی او شد؛ چرا که در این بیانیه آمده بود متهم کردن رئیس جمهور در دوره تصدی ریاست جمهوری خلاف قانون اساسی است؛ و نمی توان بدون متهم ساختن رسمی او، حکم به ارتکاب جرم داد.

برخی از جمهوری خواهان امیدوار بودند که گزارش مولر و همچنین روند استیضاح برای تحت فشار قرار دادن یک کشور خارجی برای آغاز تحقیقات در مورد «جو بایدن» معاون رئیس جمهور سابق و رقیب سیاسی خود، به دونالد ترامپ درس عبرت بدهد؛ با این حال، چند هفته مانده به انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، او علناً از وزارت دادگستری درخواست کرد که فوراً تحقیق درباره نامزد حزب دموکرات را آغاز کند.

ترامپ سه شنبه هفته گذشته در این رابطه بیان کرد: وزیر دادگستری باید سریعا وارد عمل شود؛ این یک پرونده مهم فساد است و مردم باید قبل از انتخابات در مورد آن مطلع شوند.

دامن زدن به نظریه های توطئه و راست افراطی

به نوشته هافینگتن پست، در ماه جاری، ترامپ در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: جو بایدن و باراک اوباما "اعضای تیم عملیات ویژه سیل ۶ / l’unité d’attaque Seal Team ۶” (از دسته نیروهای ویژه نیروی دریایی آمریکاست که در کشتن اسامه بن لادن نقش داشتند) را به قتل رسانده اند؛ و بن لادن هنوز زنده است. . یک پیوند در این پست ادعا می کند شخصی که در حمله نیروهای ویژه ایالات متحده در ۲ مه ۲۰۱۱ مورد هدف قرار گرفته است، رهبر القاعده نبود بلکه بدل آن بوده است.

وقتی رئیس جمهور چنین تئوری توطئه مضحکی را رواج می دهد؛ در صدر اخبار اقصی نقاط کشور و جهان قرار خواهد گرفت؛ هر چند که او در تمام دوران تصدی مسئولیت خود، همواره از اخبار جعلی حاوی تملق و چاپلوسی خود و یا تخریب چهره رقبای خود استقبال کرده است.

ترویج اطلاعات و اخبار جعلی از همان ابتدا جزء سیاست های او محسوب می شد؛ او در جریان مبارزات انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ ادعا می کرد که اوباما شهروند آمریکا نیست؛ با اینکه ادعای کذب او ثابت شد اما او همچنان به ادعاهای دروغین خود ادامه داده و در حال حاضر درمورد «کامالا هریس» نامزد رسمی دموکرات معاونت ریاست جمهوری آمریکا شایعاتی نادرست منتشر می کند.

روزنامه آمریکایی هافینگتن پست اضافه کرد: فهرست تئوری های توطئه های بی اساس یا مردود او حیرت آور است؛ او همیشه آب در آسیاب نظریه پردازان توطئه و راست افراط گرایان ریخته است.

در اوایل ماه اکتبر، اف بی آی اعضای یک گروه شبه نظامی (عمدتاً طرفداران ترامپ) را متهم به قصد ربودن «گرچن ویتمر» فرماندار دموکرات میشیگان کرد؛ ترامپ در توئیتر خود نوشت: میشیگان را آزاد کنید/ LIBÉREZ LE MICHIGAN تنها چند روز پس از خنثی شدن این توطئه، او همچنان به نفرت پراکنی ادامه داد و به هواداران خود اجازه داد تا شعار "در زندان" را در گردهمایی انتخاباتی در آن ایالت سر دهند.

اما خشونت های راست افراطی در دوره ریاست جمهوری او در سراسر کشور طغیان کرد؛ تروریسم داخلی تعداد زیادی قربانی گرفته و احیای راست افراطی اکنون یکی از اصلی ترین تهدیدات امنیت ملی است. اقدامات تروریستی ملی گرایان افراطی سفید پوست که بسیاری از آن ها از دونالد ترامپ حمایت می کنند؛ گروه هایی همچون مسلمانان، مهاجران و روزنامه نگاران را مورد هدف قرار می دهند، وقتی او باید این خشونت ها را محکوم کند، بلافاصله عقب نشینی می کند و دوباره هیزم به آتش می اندازد.

هافینگتن پست تصریح کرد: راست افراط گرایان و برتری طلبان سفید پوست، او را برای ترویج اعتقادات انحرافی خود مناسب یافته و به سوی او چرخش سیاسی پیدا کرده اند.  حمایت تلویحی دونالد ترامپ از ایده های برتری طلبانه سفید پوست و راست افراطی، او را به نمادی برای افراط گرایان در سراسر جهان تبدیل کرده است؛ یکی از طرفداران دونالد ترامپ، کسی نیست جز رئیس یک شبکه راست افراطی آلمان که باهدف کشتن سیاستمداران حامی پناهندگان، اسلحه در خانه خود ذخیره می کند.

کاخ سفید را همچون ارثیه خود پنداشتن

روزنامه آمریکایی هافینگتن پست گزارش داد: دروغ های دونالد ترامپ به ثروتمند شدن هر چه بیشتر او انجامید؛ او از جایگاه وموقعیت خود برای هدایت میلیون ها دلار مالیات و اعانه های مالی به سوی جیب خود بهره برد؛ او همچنین متهم به دریافت درآمد از امپراطوری هتلداری خود است؛ مقادیر دقیق مشخص نیست زیرا کاخ سفید از ارائه اطلاعات امتناع می ورزد، اما صحبت از مبالغ نجومی درمیان است.

این نشریه آمریکایی افزود: بر اساس اسناد کمیسیون انتخابات فدرال / la Federal Election Commission، او ۸ میلیون دلار از بودجه مبارزات انتخاباتی خود را برای تزریق به شرکت های خود، از زمان تصاحب قدرت، اختلاس کرده است.

«رابرت ویسمن» مدیر انجمن حمایت از مصرف کنندگان موسوم به Public Citizen بیان کرد: انتظار فساد ترامپ، پس از انتخاب او می رفت؛ با این حال تصور شدت و فراگیر بودن فساد این دولت دشوار بود؛ پیش بینی اینکه رئیس جمهور و کابینه او حتی برای سرپوش گذاشتن فساد خود مشکلی نداشته باشند نیز دشوار بود.

هافینگتن پست بیان کرد: همچنین در هم تنیدگی میان پست ریاست جمهوری و منافع شخصی دونالد ترامپ، تابستان سال جاری و در جریان کنوانسیون جمهوری خواهان، زمانی که او تصمیم بی سابقه ای برای ایراد سخنرانی معارفه خود در کاخ سفید گرفت، به وضوح نمود پیدا کرد؛ چرا که اصولا روسای جمهور جلسات سیاسی را از فعالیت های رسمی دولت جدا می کنند.

بی کفایتی خطرناک

روزنامه آمریکایی هافینگتن پست در ادامه مقاله خود نوشت: ویروس کرونا، عدم صلاحیت رئیس جمهور را برملا کرد؛ او آمادگی مقابله با یک بیماری همه گیر که جان صدها هزار آمریکایی را گرفت و همچنان رو به وخامت است؛ نداشت. او باز هم به تاکتیک های همیشگی خود متوسل می شد؛ به عبارتی تقصیر را به گردن دشمنان خود می انداخت و این ویروس را با نام های دیگری خطاب می کرد؛ اما نه تنها نتیجه ای دربر نداشت که این بار عواقب کشنده ای در پی داشت.

این نشریه آمریکایی ادامه داد: از همان روزهای نخست، او می دانست که این ویروس چقدر خطرناک است؛ ۷ فوریه، او در مصاحبه با  «باب وودوارد / Bob Woodward‌» یک خبرنگار اهل ایالات متحده آمریکا اذعان داشت که این ویروس "کشنده" است.  در مقابل، او با دستکم گرفتن خطر ویروس کرونا، آن را به آنفولانزا تشبیه کرده و پیش بینی کرد که همه گیری کووید ۱۹ در ماه آوریل (فروردین/ اردیبهشت) به خودی خود از بین خواهد رفت؛ وی همچنین درمان های موهوم مانند مصرف هیدروکسی کلروکین یا تزریق مواد سفید کننده را مطرح کرد که پزشکان آن را بی اثر یا حتی خطرناک اعلام کردند.

او همچنین زدن ماسک را در مبارزه با شیوع ویروس کرونا انکار می کرد و جامعه علمی را به دلیل هشدارهای مکرر پیرامون حاد و بحرانی بودن خطر این ویروس تخطئه می کرد؛ در واقع حتی ابتلای خود او به این بیماری چیزی را تغییر نداد؛ پس از ماه ها تردد بدون ماسک و میزبانی از مراسم هایی که شخصاً در آن شرکت می کرد؛ در اول اکتبر اعلام کرد که او و همسرش ملانیا ترامپ و همچنین ۳۵ نفر دیگر از اطرافیان او به ویروس کرونا مبتلا شده اند.  

هافینگتن پست نوشت: او در حالی که هنوز در بیمارستان بود، از به خطر انداختن جان مأموران سرویس مخفی و هر کسی که با او در ارتباط بود یا ترک اتاق خود برای استقبال از طرفدارانش از داخل خودرو، ابایی نداشت. او در حالی که هنوز بیمار و ناقل محسوب می شد، تصمیم گرفت به کاخ سفید برگردد و به سرعت ماسک خود را برداشت تا از بالکن از او عکس بگیرند.  از آن زمان، کاخ سفید تصمیم گرفته است در حالی که سعی در محافظت از افراد مسن و آسیب پذیر دارد؛ مانع از شیوع ویروس کرونا نشود؛ اما دانشمندان می گویند این استراتژی خطرناک است و برخلاف تصور دولت، تحقق "مصونیت جمعی" امری به دور از ذهن است.

312 310

کد خبر 1450546

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
    2 1
    مزخرفات گلوباليستى!