۰ نفر
۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۶
مزایای استفاده از اینورتر

اینورتر یا همان مبدل برق، دستگاه الکترونیکی‌ است که جریان مستقیم را به جریان متناوب (تبدیل جریان DC به AC ) تبدیل می‌کند. وظیفه اصلی اینورتر بهینه سازی جریان اولیه موتور است.

در این قطعه مبدل متحرکی وجود ندارد. از نظر ورودی اینورترها به دو دسته تک فاز و ۳ فاز تقسیم می‌گردند. البته خروجی همه اینورتر ۳ فاز است.

اینورتر در بسیاری از وسایل خانگی هم‌چون کولر گازی، یخچال، ماشین لباس‌شویی و حتی آسانسورهای خانگی و صنعتی ( که در آن‌ها حرکت وجود دارد) استفاده می‌شود. عملکرد اینورترها خیلی ساده است. در واقع، اینورترها جریان شهری که جریان متناوب با ولتاژ ۲۲۰ ولت با فرکانس ۵ هرتز است را ابتدا به جریان مستقیم تبدیل می‌کند، سپس این جریان را به جریان متناوب با ولتاژ و فرکانس مورد نیاز و متناسب کارکرد برقی مصرف کنندگان تبدیل می‌کند. برای اینورترهای با توان بالای ۳ اسب بخار، فقط از ورودی ۳ فاز استفاده می‌گردد. هم‌چنین می‌توان فرکانس، ولتاژ و توان تولیدی اینورتر را به مقادیر دلخواه تنظیم کرد.

سرعت چرخش موتور رابطه مستقیمی با ولتاژ و فرکانس موتور دارد. مطمعنا هر چقدر که دور موتور افزایش پیدا کند، ولتاژ و فرکانس هم افزایش پیدا می‌کنند.

از این رو، از اینورتر می‌توان برای پایین آوردن ولتاز و فرکانس استفاده کرد. برای مثال، وقتی لباس کمتری در ماشین لباس شویی قرار بگیرد، ماشین ‌لباس ‌شویی با قدرت کمتری حرکت می‌کند یا وقتیکه افراد کمتری در آسانسور باشند، آسانسور حرکات آرام‌تری خواهد داشت.


استفاده از اینورتر مطعن مزایای بسیاری دارد و ضامن امنیت وسایل الکترونیکی شما خواهد بود. اینورتر ایزی درایو عملکرد و قابلیت‌های خیلی خوبی دارد که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایش عملکرد هوشمندش است. برخلاف اغلب اینورترها، اینورتر ایزی درایور میزان باری که به سوی موتور می‌رود را با دقت ارزیابی می‌کند و جریان متناسب را با توجه همان میزان بار، روانه می‌کند.

مزایای استفاده از اینورتر ایزی درایو:

صرفه جویی در مصرف برق و مطمعنا کاسته شدن از هزینه‌ها
بیشتر شدن عمر مفید موتور دستگاه الکترونیکی با کاهش جریان راه‌اندازی برق توسط اینورتر
اینورتر با کاستن از ضربه‌های مکانیکی، ضامن امنیت قطعات موتور است
اینورتر در برابر بار اضافه از دستگاه شما محافظت می‌کند و مانع از سوخته شدن موتور می‌شود
فراهم کردن امکان تغییر سرعت موتور
امکان تغییر جهات حرکت موتور
کار کردن موتور حتی با وجود ولتاژ ورودی متغیر
امکان کنترل از راه دور
برنامه‌ریزی حرکت
ایجاد سرعت بیشتر از سرعت نامی موتور

در خرید اینورتر باید چند نکته را در نظر بگیرید؛ اول اینکه، توان الکتروموتوری که می‌خواهید برایش اینورتر خریداری کنید را در نظر بگیرید. معمولا بهتر است توان اینورتر یک رنج بیشتر از توان موتور باشد. دومین نکته‌ایی که باید در نظر بگیرید، کاربردی است که از اینورتر انتظار دارید. کاربردهایی که به گشتاوتر راه‌اندازی بیشتری نیاز دارند، سطح تکنولوژی اینورتری بیشتری را نیازمندند.

قیمت اینورتر به موار ذیل بستگی دارد:

ولتاژ وردوی (تک فاز یا ۳ فاز)
توان اینورتر
سطح تکنولوژی و امکانات کنترلی
آپشن‌های ارتباطی با سایر کنترلرهای صنعتی

تعمیر اینورتر

با توجه به مشکلی که برای اینورتر رخ داده، تعمیر اینورترها هزینه‌ی متفاوتی را در برخواهد گرفت. در روند تعمیر اینورتر، توجه به اجزای تشکیل دهنده‌ی اینورتر بسیاری حائز اهمیت است.

۲۱۲۱

کد خبر 1450558