۰ نفر
۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۷
اینترسپت: ترامپ رئیس‌جمهور جنگ است

فارس نوشت: یک وبگاه تحلیلی آمریکایی در یادداشتی، رئیس‌جمهور این کشور را «رئیس‌جمهور جنگ» نامیده و به جنایت‌های مرگباری که وی در یمن مرتکب شده اشاره کرده است.

وبگاه تحلیلی «اینترسپت» در یادداشتی به قلم «مرتضی حسین»، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا را رئیس‌جمهور جنگ نامیده و به جنایت‌های مرگباری که وی در یمن مرتکب شده اشاره کرده است.

مرتضی حسین در این یادداشت با استناد به گزارشی نوشته ترامپ در دوره چهار ساله ریاست‌جمهوری خود شماری از کشته‌شدگان غیرنظامی در یمن را بر جا گذاشته است و این گزارش ادامه بی‌رحمی‌های خونین سیاست خارجی آمریکا را به صراحت نشان می‌دهد.

به نوشته نویسنده این یادداشت، در اواخر ماه ژانویه ۲۰۱۷، یعنی چند هفته بعد از اینکه ترامپ به عنوان فرمانده کل قوا قسم یاد کرد، نیروهای آمریکایی به جنوب غرب روستای «الغیل» یمن حمله کردند.

این حمله که آغاز دوره ریاست‌جمهوری ترامپ را با قتل و آدمکشی همراه کرد به دست دوازده نیروی ویژه آمریکایی با پشتیبانی یک هلی‌کوپتر صورت گرفت.

گفته شده هدف از این حمله مختل کردن عملیات القاعده در این روستا بوده است.

ترامپ بعد از این حمله مدعی شد که این حمله «بسیار موفقیت‌آمیز» بود، اما در عمل یک فاجعه خونین در یمن بود.

در پی این حمله، ۱۲ غیرنظامی یمنی و همچنین چند تن از نیروهای آمریکایی در این روستا کشته شدند.

گزارش‌هایی که بعد از این حمله منتشر شدند، حاکی از آن بودند که یک دختر هشت ساله نیز در جریان این حمله کشته شده بود که شمار کشته شدگان را به ۱۳ نفر رساند.

نویسنده در یادداشت خود آورده است در اخیرترین گزارشی که روز چهارشنبه هفته گذشته منتشر شده تأثیر مخرب دولت ترامپ بر یمن را روشن‌تر ساخت.

این گزارش تصویر جنگ وحشیانه‌ای که ترامپ طی چهار سال گذشته بر یمن تحمیل کرده را به نمایش می‌گذارد که از توجه مردم جهان به دور بوده است.

بر اساس برآوردهای این گزارش، در حملات زمینی و هوایی که تحت نظارت ترامپ در یمن انجام شده، حداقل ۸۶ غیرنظامی در این کشور کشته شده‌اند که بیشتر آنان بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ گزارش شده‌اند.

نویسنده نوشته نیروهای نظامی آمریکا در یمن طی این دو سال فعال‌ترین عملیات‌های تهاجمی را انجام دادند که برای غیرنظامیان این کشور مرگبارترین عملیات‌ها بوده است.

نویسنده همچنین نوشته ترامپ در سال ۲۰۱۶ در تبلیغات انتخاباتی، خود را مخالف خونخواری و سیاست خارجی خارج از کنترل نشان داد، اما گزارش اخیر درباره پیامدهای اقدامات تهاجمی آمریکا در یمن نشان می‌دهد که واقعیت دوره ریاست‌جمهوری وی با تصویر خوبی که او از خود نشان می‌دهد مغایرت دارد.

در این یادداشت همچنین آمده است تلاش‌هایی که آمریکا برای به راه انداختن جنگ در یمن انجام داده شامل مؤلفه‌های مختلفی؛ از جمله انجام حملات زمینی و هوایی به دست ارتش این کشور است.

تلاش‌های مخفیانه نیز شامل کاربرد هواپیماهای بدون سرنشین و سایر اقدامات صورت گرفته از سوی سازمان سیا و سرانجام حمایت غیرمستقیم از ائتلاف تحت رهبری عربستان بوده‌اند. ائتلاف تحت رهبری عربستان یک جنگ جداگانه و مخرب را علیه نیروهای حوثی (انصارالله) به راه انداخته‌اند.

نویسنده نوشته، ترامپ این اقدامات را از باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، به ارث برده است، اما او این اقدامات را تشدید کرده است.

نویسنده همچنین نوشته هیچ شکی نیست که ترامپ موجب شده یمن به آنچه که سازمان دیده‌بان حقوق بشر «بزرگترین بحران انسانی» نامیده تبدیل شود.

311311

کد خبر 1450627

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =