ترامپ حکم دادگاه درباره رای‌گیری پنسیلوانیا را "تحریک خشونت" دانست

ایسنا نوشت: رئیس جمهور آمریکا مدعی شد، حکم دیوان عالی که اجازه می‌دهد ایالت پنسیلوانیا آرای پستی را تا سه روز بعد از روز انتخابات بپذیرد، خشونت را تحریک می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری هیل، توییت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درخصوص این موضوع تازه‌ترین تلاشش برای ایجاد شک و تردید نسبت به آرایی است که پس از امروز (سه‌شنبه) شمارش می‌شوند، اگرچه ایالت‌های آمریکا دهه‌هاست که این کار را انجام می‌دهند.

ترامپ در توییتی نوشت: حکم دادگاه عالی درخصوص رای‌گیری در پنسیلوانیا یک تصمیم بسیار خطرناک است. این حکم دادگاه عالی اجازه تقلب گسترده و کنترل نشده را خواهد داد و کل سیستم قوانین ما را متزلزل خواهد کرد. این حکم همچنین خشونت در خیابان‌ها را تحریک خواهد کرد. کاری باید در این خصوص انجام شود.

توییتر فوراً برچسبی را به این توییت اضافه کرد و هشدار داد که "ممکن است محتوای آن در مورد انتخابات یا روندهای مدنی دیگر گمراه کننده باشد".

ترامپ کمی پس از انتشار این توییت در جمع خبرنگاران در ویسکانسین گفت: امیدوارم دادگاه عالی آنقدر خرد داشته باشد که این حکم را تغییر دهد. تنها کافی است دادگاه عالی به مفسران تلویزیون گوش دهد.

وی افزود: مطمئنم مردم می‌گویند که شما نباید اینگونه درباره دادگاه عالی صحبت کنید. ما شاهد احکام بسیار بد متعددی از سوی دادگاه عالی بوده‌ایم و به همین خاطر من اینگونه درباره دادگاه عالی صحبت می‌کنم.

قضات دادگاه عالی هفته گذشته یکی از درخواست‌های حزب جمهوری‌خواه برای تجدیدنظر سریع درباره حکمی از دادگاه را که تاریخ تمدید رای‌گیری پستی در ایالت پنسیلوانیا را تایید می‌کرد، رد کردند.

تاکنون ده‌ها میلیون آمریکایی در رای‌گیری پیش از موعد در انتخابات سه نوامبر به صورت پستی و حضوری شرکت کرده‌اند. به خاطر پاندمی کرونا رای‌گیری پستی شدیدا محبوبیت پیدا کرده اما برخی ایالت‌ها همچون پنسیلوانیا قانونا نمی‌توانند تا روز انتخابات شمارش آن آرا را آغاز کنند.

کارشناسان هشدار داده‌اند که به همین خاطر شمارش نهایی آرا در برخی ایالت‌ها احتمالا چند روز طول می‌کشد.

ترامپ چند روز است که بر این حکم دادگاه عالی متمرکز شده و به شدت تاکید دارد که آرا نباید پس از سه نوامبر (13 آبان) شمارش شوند. وی مدعی است که این کار باعث تقلب در انتخابات می‌شود. لفاظی‌های ترامپ هشداری برای دیدبان‌ها، قانون‌گذاران و مقامات ایالتی بوده که تاکید دارند شمارش نهایی آرا هرگز تا پیش از روز انتخابات رسمی نیستند.

ترامپ روز دوشنبه در یک کارزار انتخاباتی در پنسیلوانیا گفت: قضات دادگاه عالی کار بدی در حق این ایالت انجام دادند. آنها کار بدی در حق این ملت انجام دادند. شما باید یک تاریخ مشخص داشته باشید. شما نمی‌توانید تاریخ‌ها را تمدید کنید.

ترامپ روز یکشنبه اعلام کرد تیمش چالش حقوقی را درخصوص هر رایی که پس از روز انتخابات شمارش شود، آغاز خواهد کرد.

310 310

کد خبر 1450932

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =