چرا رسانه‌های آمریکا در چندروز گذشته نظرسنجی‌ها را نکوهش می‌کنند؟

یک بار دیگر مشخص شد که درصد خطای نظرسنجی های انتخاباتی در آمریکا نسبتا بالاست و همین موضوع می تواند به ابهامات و پیچیدگی های انتخابات آن کشور دامن بزند.

مهسا مژدهی: ترامپ عصبانی است و بایدن امیدوار است. برخلاف آمارهای ابتدایی که نشان می داد شانس بایدن برای ریاست جمهوری آمریکا بالا نیست اما با نزدیک شدن به ساعات پایانی رای گیری، اوضاع به نفع کاندیدای دموکرات ها چرخید. با این حال برخلاف پیشبینی نظرسنجی ها که از پیشتازی بی چون و چرای کاندیدای دموکرات ها خبر می داد، بایدن راه سختی را برای رقابت طی کرد و دونالد ترامپ حریف قدری از آب در آمد.

بایدن می گوید یک کمیته برای رسیدگی به موضوعات بعد از انتخابات راه انداخته و ترامپ از اینکه اوضاع ناگهان عوض شده، ناراضی است.

در خبرآنلاین با نصرت الله تاجیک در خصوص انتخابات آمریکا به گفتگو نشستیم:

نظر سنجی های انتخاباتی تا ساعتی قبل از تمام شدن رای گیری هم نشان از خوش شانسی بایدن و تفاوت زیاد بین ارای دو کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا داشتند. با این وجود رقابت بسیار پیچیده تر از آنچه که تصور می شد، پیش رفت. چرا در ایالات متحده نمی شود چندان به این نظرسنجی ها دل بست؟

هنوز رای شماری به طور کامل تمام نشده و نمی شود گفت که نظرسنجی ها اشتباه خیلی زیادی داشته اند. اگر نتایج قطعی شود و فاصله نظرسنجی با واقعیتی که اتفاق می افتد، زیاد باشد این بحث مطرح خواهد شد که چرا در سال های اخیر آنها نتوانسته اند به یک سیستم نظرسنجی برسند که اوضاع را نزدیک به واقعیت پیشبینی کند. اما به طور کلی نظرسنجی ها در ایالات متحده ممکن است چندان قابل اتکا نباشند. به عقیده من اتفاقاتی که در رابطه با این موضوع افتاده چند سرفصل را در مقابل ما قرار می دهند.

اولین موضوع این است که نظرسنجی ها معمولا باید در یک محیط ارام که فاقد بحران هستند انجام بگیرد تا نتیجه مشابهت بیشتری با واقعیات داشته باشد. در جامعه به شدت قطبی شده آمریکا که رفتارهای ترامپ در چهارسال اخیر آن را بیشتر هم قطبی کرده، نظرسنجی علمی عملا قابل وقوع نیست. معمولا نظرسنجیها نسبت به الگوی رفتاری پایدار نتایج قوی خواهند داشت. اما رفتار عادی در روند انتخابات آمریکا با حضور ترامپ به عنوان کاندیدا وجود نداشت. او رفتار پایداری ندارد  جامعه آمریکا و خارج از آن را هم دچار نوعی از بهم ریختگی کرده است.

>>> در این باره بیشتر بخوانید

انتخابات آمریکا ؛ سخت و غیرقابل پیشبینی

آیا پیشتازی ترامپ در چند ایالت‌ سرنوشت‌ساز ادامه می‌یابد؟

پاسخ کمپین بایدن به ادعای پیروزی ترامپ در چهار ایالت

مورد بعدی این است که بسیاری از نظرسنجی ها وابسته به یکی از اردوگاه های جمهوری خواه یا دموکرات بوده اند و همین امر باعث شد تا بی طرفی به اندازه کافی رعایت نشود. البته بودند نظرسنجی هایی که توسط مراکز علمی انجام گرفتند اما آنها هم به خاطر اینکه مورد قبلی در جامعه آمریکا حاکم بود، وضعیت ترامپ را بدتر از آنچه که واقعا بود نشان دادند.

یک نکته دیگر هم از نظر تکنیکال این است که در نظرسنجی ها علاوه بر بی طرفی سازمان ها، ناشناس بودن افراد هم باید رعایت شود. مثلا به دلیل بدنامی ترامپ ممکن است کسانی که قصد رای دادن به او را داشته اند، با گفتن آن راحت نبوده اند.

روند رای گیری در ایالت های آمریکا را چطور ارزیابی می کنید؟ 

هنوز رای های پستی به طور کامل شمرده نشده اند و ما باید منتظر خوانده شدن همه آرا باشیم. بحث الکترال کالج روش آمریکایی هاست که شهروندان به طور مستقیم به اعضا رای نمی دهند، بلکه 538 عضو این کالج را انتخاب می کنند که مجموعه سهمیه های ایالات 50 گانه آمریکاست که هر کدام به نسبت جمعیتی که دارند نماینده در کالج هستند. هر کدام از کاندیداها بتواند 270 رای را به خودش اختصاص دهد، کافی است و می تواند رئیس جمهور آمریکا شود.

در سال 2016 هم همین اتفاق افتاد و با وجود اینکه تعداد آرای هیلاری کلینتون بیشتر بود، ترامپ توانست آرای الکترال را به خود جلب کند و رئیس جمهور شود.

رقابت در ایالت های مهم بسیار تنگاتنگ پیش رفته است...

همینطور است. ایالاتی درآمریکا هستند که بهطور سنتی به جمهوری خواهان تعلق دارند  و در مقابل برخی ایالات هم در دست طرفداران دموکرات هاست. در دوره قبل بخشی از ایالت های شمالی که به دموکرات ها نزدیک بودند، به دلیل دلسردی از جبهه خود، تغییر موضع داده و به سمت جمهوری خواهان چرخیده بودند و همین باعث شد تا ترامپ انتخاب شود. این ایالت ها، میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانستین بوده اند. به همین خاطر هم رقابت اصلی بر سر همین سه ایالت مهم و بزرگ بود. پیش از این به این سه دیوار آبی دموکرات ها مقابل جمهوری خواهان می گفتند که با اتفاقات سال 2016، روند عوض شده بود و انتظار می رفت که آنها اینبار دوباره از دموکرات ها حمایت قاطعی داشته باشند.از سوی دیگر بایدن سعی داشت در ایالت های جنوبی هم رای چشمگیری به دست بیاورد اما موفق نشد.

باید به این موضوع هم توجه کرد که ارای پستی اهمیت زیادی دارند. به خاطر بیماری کرونا بخشی از رای دهندگان، به این شیوه روی آوردند و اغلب هم دموکرات بوده اند. چرا که ترامپ علاقه ای به این شیوه رای گیری نشان نمی داد.

ترامپ در مقابل این اتفاقات چه واکنشی نشان خواهد داد؟ او از دست رای گیری پستی عصبانی است و می گوید آرا جا به جا شده اند. 

هنوز مشخص نیست که نتیجه نهایی چه می شود اما دونالد ترامپ روی دیوان عالی در ایالات متحده حساب کرده تا پای این دیوان را به وسط دعوا بکشد و حتی مانع از شمارش آرای پستی شود.این موضوع نشان می دهد روند اوضاع در یک هفته پیش رو آسان نخواهد بود. ترامپ یکی از تلاش هایش این بوده که قوه قضائیه را به خود نزدیک کند. با توجه به اینکه در کنگره اکثریت با نمایندگان جمهوری خواه است، او توانست ترکیب دیوان عالی را به هم بزند و تعداد جمهوری خواهان طرفدار خود را افزایش دهد. 

اما درست است که این قاضی ها اغلب طرفداران جمهوری خواهان و حتی برخی به ترامپ نزدیک هستند اما به نظر من اگر کار به جایی برسد که ترامپ بخواهد از این بازوی قدرت استفاده کند، حرفه ای گری خود را حفظ خواهند کرد و به راحتی استقلال خود را زیر پا نمی گذارند.

یک نگرانی دیگر بابت ایجاد اختلاف بین طرفداران کاندیدای برنده با بازنده است. چنین چیزی تا چه اندازه ممکن است به واقعیت بپیوندد؟

آنچه که ما میبینیم نگرانی هایی در سطح جامعه آمریکاست که در پایتخت فروشگاه ها مغازه های خود را تخته می کنند و ترس از اغتشاش وجود دارد. این چند دستگی واقعیتی در جامعه آمریکا بود که با آمدن دونالد ترامپ بر سر کار، خودش را نشان داد و مشخص شد که این کشور تا چه اندازه دو قطبی است. به صورت قطعی نمی شود گفت که باخت یکی از آنها منجر به ایجاد خشونت در آمریکا شود. ممکن است که برنده و بازنده انتخابات وضعیت را بپذیرند و طرفداران هم دست به رفتارها هیجانی نزنند. اما برخی از کارشناسان می گویند که با توجه به اخبار و گفته هایی که به مردم تزریق می شود دلهره در آمریکا بابت اتفاقات بعد از انتخابات ریاست جمهوری و اعلام نتایج آن، وجود دارد.

23/ 312 310

کد خبر 1451674

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • کارن IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۵
    0 0
    نظر سنجی ها با حاشیه خطای 3 درصد هست ، و در مجموع پیش بینی ها درست است . ببینید قرار نیست تابع النعل بالنعل پیش بینی کنند . این نظر سنجی ها بر پیمایش مبتنی است و پیمایش survey چون مبتنی بر نمونه گیری است با حاشیه خطای 3 درصد روبروست . لذا هر قدر نمونه گیری میان باشد درصد خطایی همراه است . خود موسسات نمونه گیری نیز بارها بر این نکته تاکید کرده بودند . در ایالاتی که پیش بینی شده بود بایدن پیشتاز است بجز فلوریدا این اتفاق افتاد ... و میانگین نظرسنجی ها میگفت بایدن بین 7 تا 8 درصد در کل کشور از ترامپ جلوست کهتقریبا همین الان هم تقریبا 5 درصد جلوست ..و در ایالت های بنفش هم بین 1 تا 3 درصد جلو بود که الان هم جلوست . فقط پیش بینی فلوریدا خطا از آب درآمد که آنهم لاتین تبارها در روزهای آخر چرخش 180 درجه ای بسمت ترامپ داشتند که آنهم دلیلش هوچیگیری و دروغ پراکنی ترامپ بود...