بازگشایی دانشگاه‌های بین‌المللی در روزگار کرونا ممکن است؟

مهر نوشت: تازه ترین نظرسنجی از دانشجویان بین المللی نشان می دهد دانشجویان نگرش تازه ای به پاندمی کرونا پیدا کرده اند و برای بازگشایی دانشگاه ها امیدوارتر شده اند.

سایت کیواس در تازه ترین نظرسنجی اکتبر از دانشجویان فعلی و دانشجویانی که قرار است در آینده تحصیل خود را شروع کنند پرسیده است که دانشجویان بین المللی چگونه با بحران کرونا ویروس انطباق پیدا کرده اند.

کیواس در طول سال ۲۰۲۰ به طور مداوم گزارش هایی مربوط به بحران کرونا و آموزش عالی منتشر کرده است.

در تازه ترین نظرسنجی، نظر دانشجویان بین المللی فعلی و دانشجویان بین المللی احتمالی از دوره ۴ سپتامبر تا ۱۹ اکتبر بررسی شده است. در این نظرسنجی ۷۸۱ دانشجوی فعلی از ۱۲۵ کشور و ۶۹۵۸ دانشجوی آینده از ۱۷۳ کشور پاسخ داده اند.

از میان ۷۸۱ دانشجوی بین المللی فعلی، ۱۲ درصد از هند، ۴ درصد از ایالات متحده، ۴ درصد از نیجریه، ۴ درصد از چین، ۳ درصد از انگلیس، ۳ درصد از پاکستان و سایر نقاط دنیا بودند. این دانشجویان در دانشگاه های سراسر جهان از جمله انگلستان، استرالیا، ایالات متحده، چین، کانادا، هند و سایر نقاط در حال تحصیل هستند.

۵۳ درصد این دانشجویان در مقطع کارشناسی تحصیل می کنند، ۲۳ درصد در دوره کارشناسی ارشد و ۱۵ درصد در حال انجام تحصیلات تکمیلی هستند. ۳۰ درصد این پاسخ دهندگان در سال ۲۰۱۹ و ۴۲ درصد در سال ۲۰۲۰ در دانشگاه ثبت نام کرده اند.

۲۱ درصد از آنها در رشته های بازرگانی و مدیریت در حال تحصیل هستند، ۱۸ درصد در رشته مهندسی و فناوری، ۸ درصد در رشته علوم اجتماعی و ۶ درصد در رشته های پزشکی و دندانپزشکی تحصیل می کنند. ۵ درصد در سایر رشته ها در حال تحصیل هستند. ۶۰ درصد این افراد در کشوری که دانشگاه آنها در آن مستقر است و ۳۵ درصد از راه دور از کشور خود تحصیل می کنند.

اکثریت اظهار داشتند که یادگیری آنلاین را تجربه می کنند و برخی آموزش ترکیبی و حضوری را طی می کنند. تنها ۶ درصد از دانشجویان از آموزش حضوری بهره می برند. این تغییر نشان می دهد که دانشگاه ها بیشتر به سمت تجربه یادگیری آنلاین حرکت می کنند.

از بین پاسخ دهندگانی که از راه دور و در کشور خود تحصیل می کنند ۸ درصد انتظار دارند که بتوانند به کشور محل دانشگاه خود سفر کنند اما ۳۰ درصد از آنها ژانویه ۲۰۲۱ را انتخاب کرده اند که نشان می دهد دانشجویان در مورد امکان تحصیل در دانشگاه خود در سال جدید، احساس خوش بینی بیشتری پیدا کرده اند.

از پاسخ دهندگانی که در همان کشوری که دانشگاه شان مستقر است تحصیل می کنند، پرسیده شد که برای ادامه تحصیل در دوران کرونا با چه موانعی روبرو شده اند و ۵۶ درصد گفته اند که اقدامات بیشتری برای رعایت سلامتی انجام شود.

از آنها خواسته شده است که فاصله گذاری اجتماعی را بیشتر رعایت کنند و همچنین از ۵۶ درصد خواسته شده است که تحصیلات خود را بصورت آنلاین آغاز کنند، در واقع از دانشجویان خواسته شده است تا با پیشرفت ترم، دامنه وسیع تری از اقدامات را رعایت کنند تا تأثیر ویروس کرونا در دانشگاه ها محدود شود.

جالب اینجاست که در میان اقدامات کنترل کننده دانشگاه ها، فقط ۱۳ درصد از دانشجویان گفته اند که از آنها خواسته شده که آزمایشات منظم COVID-۱۹ را انجام دهند.

اما دانشگاه ها برای انطباق با بحران کروناویروس و  اطمینان از ایمنی دانشجویان چه کرده اند. مهمترین اقدام دانشگاهها برگزاری هرچه بیشتر کلاس های آنلاین بوده (۶۶ درصد). اما در عین حال ۵۷ درصد دانشجویان گفته اند دانشگاه ها سعی کرده اند ژل ضدعفونی به طور گسترده در دسترس باشد و ۵۵ درصد استفاده از شیلد صورت را ضروری اعلام کرده اند.

وقتی از دانشجویان سئوال شد که اقدامات دانشگاه شان در حمایت از دانشجویان بین المللی در طی بحران کرونا تا چه حد تأثیرگذار بوده است، اکثریت اظهار داشتند که حمایت دانشگاه آنها تأثیرگذار بوده است. البته ۱۱ درصد هم گفته اند که حمایت دانشگاه آنها به هیچ وجه تأثیرگذار نبوده است.

بسیاری از دانشگاه ها حمایت مالی را مدنظر قرار داده اند و برخی نیز حمایت تغذیه ای هنگام قرنطینه را اجرا کردند و برخی از دانشگاه ها مشوق هایی از جمله بورسیه تحصیلی، تخفیف در شهریه و تخفیف در خوابگاه دوران قرنطینه ارائه داده اند.

با این حال، دو سوم پاسخ دهندگان اظهار داشتند که هیچ مشوقی از دانشگاه خود دریافت نکرده اند. این پاسخ ها نشان می دهد که دانشگاه ها برای جذب دانشجویان بین المللی باید مشوق های خود را ارتقا دهند.

میزان نگرانی دانشجویان از بحران کرونا بار دیگر از آنها پرسیده شد. ۱۶ درصد از پاسخ دهندگان اظهار داشتند که به شدت نگران ابتلا به ویروس کرونا هستند که این میزان نسبت به نظرسنجی های گذشته کاهش یافته و جالب اینجاست که ۱۹ درصد پاسخ دهندگان گفته اند که اصلاً نگران نیستند.

از دانشجویان خواسته شد تا زمان بازگشت به زندگی عادی را پیش بینی کنند و بگویند تا چه اندازه نسبت به پایان بحران کرونا احساس خوش بینی دارند. ۱۵ درصد معتقدند که طی سه ماه آینده زندگی به حالت عادی برمی گردد، ۱۹ درصد معتقدند که سه تا شش ماه، ۱۲ درصد معتقدند که شش تا ۱۲ ماه و ۲۶ درصد طی یک تا دو سال آینده را مدنظر قرار دارند.

با توجه به اینکه بیش از ۶۰ درصد دانشجویان انتظار دارند تا ژانویه ۲۰۲۱ بتوانند به کشور مقصد خود سفر کنند، این نشان می دهد که اکثر آنها قبل از اینکه فکر کنند همه چیز به حالت عادی باز می گردد، از سفر به کشور انتخابی خود بسیار خوشحال هستند.

اما نظرات دانشجویانی که می خواهند در آینده تحصیل خود را در سایر کشورها آغاز کنند کمی با دانشجویان فعلی متفاوت است.

این دانشجویان بیشتر از کشورهایی مانند هند، ایالات متحده، پاکستان، نیجریه، بنگلادش، کانادا، اندونزی و انگلیس هستند و می خواهند در کشورهایی مانند ایالات متحده، انگلیس، کانادا، آلمان، استرالیا، فرانسه و هلند تحصیل کنند.

۴۲ درصد این دانشجویان قصد دارند در کارشناسی تحصیل کنند. ۳۵ درصد قصد تحصیلات تکمیلی دارند. سایر دانشجویان در سایر دوره ها قصد تحصیل دارند. ۲۳ درصد این دانشجویان علاقمند به تحصیل در رشته های بازرگانی و مدیریت هستند. ۲۳ درصد در رشته های مهندسی و فناوری، ۱۹ درصد در رشته های پزشکی و دندانپزشکی، ۷ درصد در رشته های آماری و ۵ درصد در رشته علوم اجتماعی می خواهند تحصیل کنند.

دانشجویان آینده در سراسر جهان مجبور شده اند به دنبال بحران کرونا برنامه های آموزشی و انتظارات خود را کاملاً تغییر دهند.

۷۳ درصد از دانشجویان آینده هنوز در مرحله تحقیق در مورد دانشگاه ها و دوره های مختلف هستند و جالب است که ۳۵ درصد دانشجویان در ابتدا قصد داشتند که تحصیلات خود را در سال ۲۰۲۰ آغاز کنند و ۵۵ درصد دیگر قصد ندارند ادامه تحصیل دهند.

مهمترین دلیل برای این دانشجویان در عدم شروع تحصیل، ممنوعیت های سفر از جمله عدم صدور ویزا، نبود پرواز و محدودیت های ورود به کشور جدید در دوران کرونا بوده است.

۶۹ درصد از دانشجویان آینده گفته اند که کرونا برنامه آنها را برای تحصیل در خارج از کشور تحت تأثیر قرار داده است و ۵۷ درصد قصد دارند تحصیل خود را تا سال آینده به تعویق بیاندازند.

برای درک آرزوهای دانشجویان از آنها پرسیده شد که به طور ایده آل دوست دارند چه سالی تحصیل خود را شروع کنند ۷۲ درصد اکنون امیدوارند که تحصیلات خود را در سال ۲۰۲۱ شروع کنند ، در حالی که ۱۶ درصد می خواهند از سال ۲۰۲۲ شروع به تحصیل کنند.

موسسات آموزش عالی نقش اساسی در کاهش اضطراب و استرس دانشجویان در این دوره پیچیده دارند و برای انجام این کار ، مهمترین اقدامی که می توانند انجام دهند، برقراری ارتباط مستمر و موثر با دانشجویان فعلی و متقاضیان آینده است.

بودجه و بورس تحصیلی به عنوان مهمترین اولویتی که دانشجویان آینده  به دلیل بحران کرونا به اطلاعات در مورد آن نیاز دارند همچنان جایگاه نخست خود را حفظ کرده است (خواسته ۷۰ درصد دانشجویان آینده). در این میان ۳۹ درصد خواستار اطلاعات در مورد نحوه آماده شدن برای امتحانات پذیرش شده اند.

فراتر از ارتباطات مداوم و به روز ، دانشگاه ها همچنین می توانند امتیازاتی را برای دانشجویان متقاضی تحصیل در این شرایط، ارائه دهند. جای تعجب نیست که بورس تحصیلی و با  ۵۲ درصد گزینه برتر و محبوب ترین مشوق بود. گزینه آخر دانشجویان نیز تقبل هزینه پروازهای بین المللی از سوی دانشگاهها بود.

دانشگاه ها در آستانه سال ۲۰۲۱ باید میزان حمایت خود را از متقاضیان تعیین کنند چرا که این حمایت در انتخاب آن دانشگاه ها از سوی دانشجویان بین المللی تأثیرگذار است و نقشی اساسی در تصمیم گیری آنها دارد.

از دانشجویان آینده هم همچون دانشجویان فعلی خواسته شد پیش بینی کنند که تصور کنند چه زمانی به زندگی روزمره و عادی باز می گردند و ۳۰ درصد گفتند در یک تا دو سال آینده زندگی روزمره به  حالت عادی باز می گردد.

به نظر می رسد احساسات دانشجویان در مقایسه با گزارش سپتامبر کمی تغییر کرده است و کمی از خوش بینی این دسته از دانشجویان کاسته شده است.

۴۳ درصد دانشجویان برنامه خود را انتخاب آزادانه دانشگاه و آموزش حضوری را به عنوان گزینه اول بعد از پایان پاندمی اعلام کرده اند. این موضوع اهمیت آموزش حضوری را می رساند و دانشگاهها را برای ایجاد شیوه های ایمن که امکان آموزش حضوری را فراهم کند ترغیب می کند.

بسیاری از پاسخ دهندگان همچنان نشان می دهند که انتخاب مقصد تحصیلی آنها تحت تأثیر نحوه مدیریت بحران ویروس کرونا از سوی دولت های مختلف بوده است. در واقع اهمیت این موضوع در میان دانشجویان بیشتر شده است.

از نظر پاسخ دهندگان ۵۱ درصد تصور می کنند که کشور نیوزلند بهتر کرونا را کنترل کرده است و ۴۸ درصد معتقدند که آمریکا بدترین کنترل بیماری کرونا را داشته است.

به نظر می رسد راهکار دانشگاه ها در ارائه راه حل های ابتکاری برای غلبه بر چالش های بحران کرونا می تواند در انتخاب دانشجویان تاثیر گذار باشد.

47231
کد خبر 1451769

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =