رگبار موشکی از قلب شهرهای زیرزمینی سپاه پاسداران /ابتکار بی نظیر هوافضای سپاه در غافلگیر کردن دشمن +تصاویر

تسنیم نوشت: نیروی هوافضای سپاه جدیدترین دستاورد خود را رونمایی کرد که طی آن، بجای پرتاب یک فروند موشک از زیر زمین، رگباری از موشک های بالستیک دوربرد را می‌تواند در کمترین فاصله ممکن از هم به سمت هدف شلیک کرد.

نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صبح امروز جدیدترین سامانه موشکی خود را رونمایی کرد که با بکارگیری آن، می توان تعداد زیادی از موشک ها را در فواصل بسیار کم و اصطلاحا به شکل رگباری و مداوم به سمت هدف شلیک کرد.

این سامانه با هدف پرتاب موشک های بالستیک دوربرد ساخته شده و در فیلم منتشر شده از آن نیز موشک های عماد با برد ۱۷۰۰ کیلومتر و مجهز به سرجنگی‌های هدایت پذیر نشان داده شده است.

در این گزارش، به بررسی دستاورد جدید موشکی امروز خواهیم پرداخت.

طی سه دهه گذشته قدرت موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یکی از مهمترین مؤلفه های قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران در برابر مهمترین دشمنان خود یعنی آمریکا و رژیم صهیونیستی بوده است.

موشک های سپاه از برد ۳۰۰ کیلومتر در کمتر از یک دهه به برد ۱۳۵۰ و کمی بعد به برد ۲۰۰۰ کیلومتر رسید. گسترش این توانایی با سرجنگی های متنوع و نیز در دو نوع موشک سوخت مایع و جامد کاری بود که تا اواخر دهه ۱۳۸۰ به سرانجام رسید.

با رسیدن به برد ۲هزار کیلومتر، از دهه ۱۳۹۰ تمرکز دانشمندان موشکی کشور روی افزایش حداکثری دقت موشک ها بود که اولین نتیجه آن موشک عماد با برد ۱۷۰۰ کیلومتر و قابلیت نقطه زنی و هدایت سرجنگی تا انتهای مسیر بود.

سپس این توانمندی روی سایر موشک‌ها از جمله قدر، سجیل و قیام و حتی موشک های قدیمی تر شهاب-۲ نیز پیاده سازی شد. موشک های سوخت جامد تاکتیکی از خانواده فاتح و سپس ذوالفقار و دزفول و موشک جدید حاج قاسم نیز همین مسیر نقطه زنی را از ابتدا در دستور کار داشتند.

اما در زمینه قدرت موشکی، یکی از مؤلفه‌های مهم، مخفی‌سازی موشک ها تا پیش از پرتاب، ضمن رعایت تمامی استانداردها در نگهداری و آماده سازی آنها و توانایی شلیک غافلگیرانه از مواضع ناشناخته بود.

در این زمینه، سیلوهای موشکی در اوایل دهه ۱۳۹۰ و پس از ۱۵ سال از عملیاتی بودن آنها رونمایی شد. چند سال بعد، شهرهای موشکی به عنوان مجموعه عظیمی از تونل ها، سیلوهای پرتاب، مراکز دپو و انبارداری موشک‌ها، سوخت و سرجنگی و سالن های مونتاژ پیش از پرتاب و نیز تونل‌های استقرار پرتابگرهای متحرک کامیونی رونمایی شد.

انبوه موشک های دوربرد ذخیره شده در تونل های زیرزمینی شهرهای موشکی؛ سمت راست موشک های سوخت جامد سجیل با برد ۲۰۰۰ کیلومتر روی پرتابگرهای متحرک و سمت چپ، موشک های دوربرد ذخیره روی پایه های نگهدارنده دو طبقه مشاهده می شوند

این شهرهای موشکی و کیفیت ساخت و ویژگی‌های آن با تحلیل های زیادی از سوی ناظران و تحلیلگران خارجی نسبت به عمق ناشناخته توانمندی‌های دفاعی و مهندسی و لجستیک نیروهای نظامی ایران خصوصاً نیروی هوفضای سپاه روبرو شد.

کلیه مراحل نگهداری، آماده سازی و شلیک موشک‌ها از سیلوهای پرتاب در عمق چند صد متری زیر کوه صورت پذیرفته و شهرهای موشکی متعددی در سراسر کشور وجود دارند که در شرایط جنگی به تناسب نیاز وارد عمل می شوند.

پس از عملیات موشکی سپاه علیه پایگاه عین‌الاسد آمریکا، سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضا نکته بسیار مهمی راجع به توان عملیات موشکی سپاه گفت.

وی تصریح کرد که: «آن روزی که ما عین الاسد را می زدیم فکر می کردیم که آنها بعد از ۲۰ دقیقه پاسخ دهند به همین دلیل ۴۰۰ نقطه را مشخص کرده بودیم که اگر پاسخ دهند این ۴۰۰ نقطه را هدف قرار دهیم و برنامه ما این بود که اگر آنها پاسخ دادند ۴۰۰ نقطه از اهداف آمریکا را بزنیم.» از این گفته ها پیداست که سپاه برای مقابله به مثل در صورت پاسخ آمریکا به عملیات سپاه آماده بود که در موج اول چند صد موشک را در فاصله زمانی کوتاه به پایگاه های مختلف آمریکا در منطقه شلیک کرده و در صورت گسترش درگیری، چند هزار موشک را برای فاصله زمانی چند روز تا چند هفته شلیک کند.

متخصصان موشکی سپاه در جدیدترین دستاورد فنی خود موفق به طراحی و ساخت سامانه ای شده اند که انواع موشک های عمود پرتاب سنگین سپاه از آن جمله موشک برد بلند عماد را روی یک واگن کوچک متحرک، آماده سازی و در داخل تونل های شهرهای موشکی به سمت مواضع سیلوی پرتاب منتقل کند. این امر به معنی افزایش جهشی سرعت شلیک یا به بیان دیگر، کاهش قابل توجه فواصل زمانی شلیک موشک از سیلوهای زیرزمینی است.

موشک های عماد روی واگن متحرک

این درحالیست که در گذشته باید مراحل آماده سازی برای شلیک هر موشک، به صورت متوالی و پشت سر هم انجام می شد تا از هر سیلو بتوان چندین موشک شلیک کرد. اما با این ابتکار جدید سپاه و قرار دادن موشک ها روی یک واگن، مراحل آماده سازی موشک ها در تعداد چند فروند انجام شده و تعدادی موشک آماده شلیک به صورت یکجا به نزدیک سیلوی پرتاب منتقل می شوند.

حامل متحرک چند فروندی یا واگن حمل موشک ها در تیربار موشکی سپاه

به بیان دیگر، سیلو دیگر منتظر طی شدن مراحل آماده سازی موشک های بعدی نشده و در کمترین زمان ممکن بعد از شلیک موشک اول، موشک دوم در جایگاه قرار گرفته و شلیک می شود و به همین ترتیب. در رونمایی امروز، هر حامل متحرک توانایی جابجایی ۵ موشک را دارد.

شیوه کار به این ترتیب است که حامل متحرک (واگن) رو به روی یک سالن توقف کرده به طوری که اولین جایگاه خالی موشک در مقابل سامانه عمود کننده موشک قرار بگیرد. در کنار این سامانه عمود کننده، فضای خالی قرار دارد که موشک ها از روی پایه ها یا استند نگهدارنده به روی سامانه عمود کننده منتقل می شوند. پس از بارگذاری اولین موشک روی حامل متحرک، حامل به اندازه یک موشک به سمت جلو رفته و کار بارگذاری موشک دوم شروع می شود.

موشک منتقل شده توسط پایه نگهدارنده از محل ذخیره به محل بارگذاری

عملاً این ابتکار جدید سپاه سبب ایجاد رگبار موشکی شده و سرعت عمل در اجرای عملیاتی موشکی گسترده علیه اهداف را به طور جهشی افزایش می دهد. هر موشک می تواند علیه هدف متفاوتی اقدام کند ولی همه موشک ها از یک پایگاه و یک سیلو پرتاب می شوند. سایر سیلوهای آن پایگاه نیز هر یک تیربار موشکی مختص خود را آماده شلیک دارد.

مرحله عمود سازی موشک روی حامل متحرک

مجموع این فرایند سبب می شود تا در موج اول حمله یا پاسخ موشکی به دشمن، تعداد موشک هایی که به سمت اهداف روانه می شود چند برابر شده و ضمن به نزدیک صفر رساندن امکان دفع حمله توسط دشمن، خطر قطع شلیک در صورت آسیب رساندن به سیلوهای پرتاب در صورت شناسایی شدن موقعیت آن توسط ماهواره ها پس از اولین شلیک ها را به حداقل می رساند.

علائم روی موشک ها که سه حرف اول نام موشک عماد به علاوه سریال سه حرفی دیگری را شامل می شود؛ سریال عددی موشک ها نیز پوشانده شده است؛ برخلاف برخی تحلیل‌ها، حروف مذکور ربطی به نام کشوری ندارد

به علاوه، افزایش حجم شلیک ها در اولین موج پاسخ موشکی سبب افزایش سطح آسیب به توان نظامی دشمن در پایگاه های هوایی، امکان استقرار نیروهای زمینی و پایگاه های دریایی و شناورهای دشمن شده و عملاً دشمن در فاصله زمانی کوتاهی حجم زیادی از توان خود را از دست می دهد. این امر سبب کاستن از بار فرسایشی جنگ و افزایش حداکثری شدت ضربه متقابل برای وادار کردن دشمن به پرهیز از ادامه مخاصمه دارد.

به بیان دیگر، افزایش توان ضربه متقابل، سبب تحمیل راهبرد مد نظر کشور در مدیریت تحولات درگیری خصوصاً در برابر دشمنی مانند آمریکا که تأسیسات و نیروهای نظامی گسترده ای دارد می شود.

27۲۳۲۱۵

کد خبر 1451851

برچسب‌ها