در دیدار ظریف با همتای ونزوئلایی چه گذشت؟

ایرنا نوشت: محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران گفت که دوره هژمونی غرب به پایان رسیده است و آمریکا و متحدانش نمی‌توانند آنچه را که در دنیا رخ می‌دهد، کنترل کنند.

 رویترز نوشت: ظریف پنجشنبه در نشستی مشترک با «خورخه آرئاسا» وزیر خارجه ونزوئلا در کاراکارس با تمجید از مقاومت «نیکولاس مادورو» رییس جمهوری ونزوئلا در مقابل کارزار آمریکا برای برکناری وی گفت که دوره «هژمونی غرب به پایان رسیده است».

ظریف افزود: امروز، آمریکا و متحدانش نمی‌توانند آنچه را که در دنیا رخ می‌دهد، کنترل کنند. آنها کنترل را از دست داده‌اند.

به نوشته رویترز، وزیر خارجه ایران تأکید کرد که آمریکا نمی‌تواند به کشورهای دیگر نشان دهد که چگونه از حقوق شهروندانشان دفاع کنند.

وزیر خارجه ونزوئلا نیز در این نشست، روابط کاراکاس و تهران را در «اوج» توصیف کرد و گفت که دولت مادورو اگر لازم بداند، می‌تواند در آینده از ایران سلاح تهیه کند.

ظریف در نخستین مقصد سفر به سه کشور آمریکای لاتین، کوبا، بولیوی و ونزوئلا، چهارشنبه وارد ونزوئلا شد و مورد استقبال همتای ونزوئلایی خود قرار گرفت.

بر اساس اظهارات سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه، قرار است ظریف در ادامه سفر به‌ آمریکای لاتین در مراسم تحلیف «لوئیس آرسه» رییس جمهوری جدید بولیوی شرکت کند.

آرسه پیش‌تر در مصاحبه‌ای با روزنامه اسپانیایی «افه» اعلام کرده بود به محض در دست گرفتن قدرت در نیمه دوم ماه نوامبر آینده (آبان ماه) روابط دیپلماتیک با کشورهای ایران، کوبا و ونزوئلا را از سر خواهد گرفت.

311311
کد خبر 1452032

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =