آخرین خبرهای انتخابات آمریکا؛ پیشتازی بایدن در یک ایالت سرنوشت‌ساز/شکایت‌های تیم ترامپ به کجا ختم می‌شود؟

آخرین خبرهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را می خوانید:

به گزارش خبرآنلاین، شمارش آراء در چهار ایالت کلیدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حالی ادامه دارد که فاصله آرای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی این کشور و جو بایدن، رقیب دموکرات در پنسیلوانیا و جورجیا کاهش یافته است.

در حالی که جو بایدن با کسب ۱۰۹۶ رای بیشتر در ایالت جورجیا از دونالد ترامپ پیش افتاده است اما هنوز حدود ۱۰ هزار رای در این ایالت جنوبی شمارش نشده است. ایالت جورجیا ۱۶ رای الکترال دارد و جو بایدن در صورت پیروزی در این ایالت رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا خواهد بود. 

خبرنگاران در آمریکا و سایرین در شبکه‌های اجتماعی به این اشاره می‌کنند که دونالد ترامپ در جورجیا و آریزونا ممکن است با ضربه نهایی مواجه شود به خاطر انتقادهایی که پیش‌تر از دو قهرمان آمریکا کرده بود.

بایدن در حال حاضر در هر دو ایالت جلو است. دو ایالتی که اخیرا همیشه به جمهوری‌خواهان رای داده‌اند. البته همه رای‌ها شمرده نشده و این نتیجه ممکن است تغییر کند.

ترامپ بارها به سناتور درگذشته آریزونا، جان مک‌کین حمله کرده است. او ابراز تردید کرده بود که آقای مک‌کین به خاطر اسارتش در دوران جنگ ویتنام بتواند لقب قهرمان جنگی داشته باشد.

نامزد دموکرات ها که تاکنون ۲۶۴ رای الکترال به دست آورده است با پیروزی در هر کدام از ایالت های باقی مانده پیروز انتخابات خواهد شد. در مقابل دونالد ترامپ مسیر بسیار دشوارتری در پیش دارد و برای راهیابی مجدد به کاخ سفید باید بتواند با پیروزی در پنسیلوانیا ۲۰ رای الکترال این ایالت را کسب کند. هر چند پیروزی در پنسیلوانیا هم برای دونالد ترامپ کافی نخواهد بود. او علاوه بر پنسیلوانیا به پیروزی در دو ایالت دیگر نیز نیاز دارد تا بتواند تعداد آرای الکترال خود را به ۲۷۰ برساند.

همچنین خبر می رسد که جو بایدن  در پنسیلوانیا از دونالد ترامپ پیش افتاده است. پیروزی در پنسیلوانیا ورود بایدن به کاخ سفید را تضمین خواهد کرد.  تاکنون 98 درصد از آرا شمرده شده است.

سایت Decision Desk HQ معتقد است جوبایدن برنده پنسیلوانیا شده و با کسب 20 رای الکترال و کسب مجموع 273 رای چهل و ششمین رئیس جمهور آمریکا می‌شود.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق دونالد ترامپ نیز می ‌گوید جمهوریخواهان در برابر «آزمون شخصیتی» قرار دارند. به گفته وی نامزدها نباید «دروغ» بگویند اما اگر شواهدی مبنی بر تخلف در دست دارند باید از مجاری قانونی آن را پیگیری کنند. 

میچ مک‌کانل، رهبر جمهوریخواهان در مجلس سنای آمریکا هم در توئیتی تازه نوشته است که همه رای‌های قانونی باید شمارش شوند اما رای‌هایی که غیرقانونی به ثبت رسیده‌اند نباید شمرده شوند. 

دو پسر دونالد ترامپ جمهوری‌خواهان را مورد سرزنش قرار دادند که برای انتخاب مجدد دونالد ترامپ حمایت کافی را به عمل نیاورده‌اند.

دونالد ترامپ جونیور حزب جمهوری‌خواه را به ضعیف بودن متهم کرد. اریک برادر دیگر او هم نوشت که رای دهندگان ما هرگز شما را فراموش نمی‌کنند.

تا کنون چهره‌های ارشد حزب جمهوری‌خواه از جمله میت رامنی سناتور یوتا و لری هوگان فرماندار مریلند از کارزار  ترامپ به خاطر تضعیف روند دموکراتیک هشدار داده‌اند.

او در توییتی نوشت: "فقدان یک اقدام عملی از سوی تقریبا همه کسانی که می‌توانند امیدهای حزب جمهوری خواه برای[انتخابات ریاست جمهوری] سال ۲۰۲۴ باشند، خیلی جالب است."

پسر بزرگ ترامپ در توییت خود ادامه داد: "آنها یک موقعیت عالی دارند تا نشان دهند که می‌خواهند و می‌توانند مبارزه کنند اما آنها ترجیح می‌دهند در مقابل غوغاسالاری رسانه‌ها سر خم کنند. نگران نباشید! دونالد ترامپ مبارزه می‌کند و آنها هم مثل همیشه می‌توانند تماشا کنند."

او جمهوری‌خواهان را به همراهی با رسانه‌ها متهم کرد.

او پیشتر هم به هواداران در آتلانتلا و جورجیا که از ایالت‌هایی هستند که رقابت نزدیکی در آنها در جریان است گفته بود پدرش حق داشت که در خصوص چالش‌هاش قانونی روند شمارش آرا نگران بود.

طبق گزارشات رسانه های آمریکا برای اعلام نتایج نهایی انتخابات ۲۰۲۰ آماده می شوند. همچنین روزنامه واشنگتن پست فاش کرد اداره حفاظت ریاست جمهوری آمریکا تصمیم گرفت تدابیر امنیتی برای حفاظت از جو بایدن را تقویت کند.

در خبر دیگر خبرنگار شبکه ام اس ان بی سی در خارج از محل شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری در حومه فینکس در ایالت آریزونای آمریکا گزارش داد اعلام پیروزی بایدن در آریزونا در شبکه «فاکس نیوز» باعث شده است بسیاری از هواداران ترامپ عصبانی شوند و در برابر مرکز انتخاباتی علیه این شبکه شعار دهند.

خبرنگار افزود در حال حاضر ما بیرون ساختمانی هستیم که آرا در آن در حال شمارش است، عده زیادی در اینجا حضور دارند و ما نمی‌توانیم با روشن کردن چراغ‌های خود باعث جلب توجه شویم. فضا نیز بسیار احساسی است و ممکن است با روشن شدن چراغ یا جلب توجه، افرادی مقابل دوربین بیایند یا فریاد بکشند.

وی ادامه داد: در حال حاضر در این ساختمان ۴۰۰ هزار رأی باقیمانده در حال شمارش است که ممکن است باعث تغییر در مسیر کلی انتخابات ۲۰۲۰ شود. در حال حاضر نیز چند کلانتر و افسر پلیس در ورودی این ساختمان حضور دارند و یکی از صحنه‌هایی که می‌بینیم، افرادی است که با صدای بلند شعار می‌دهند «آرا را بشمارید!». بعد نیز کارکنان بخش شمارش آرا که شیفت آن‌ها تمام می‌شود و جای خود را به همکارانشان می‌دهند باید با همراهی معاونین مسلح کلانتر از محل خارج و با ون‌هایی که در اینجا مستقر هستند، از محل دور شوند. این صحنه‌هایی است که می‌بینیم،

جمعیت زیادی در اینجا حضور دارند که ماسک هم نزده اند، ولی فاصله گذاری را رعایت می‌کنند.

خبرنگار ام اس ان بی سی ادامه داد: عده‌ای نیز علیه شعار فاکس نیوز می دهند.
 

شکایت های کارزار انتخاباتی ترامپ به کجا ختم می شود؟

شکایت کارزار انتخاباتی ترامپ در میشیگان رد شد اما دادگاه پنسیلوانیا اعلام کرد که ناظران ستاد انتخاباتی ترامپ می توانند در شمارش آرا در فیلادلفیا شرکت کنند.این تشکیلات در ایالت جورجیا از قاضی دادگاه خواست که برای اطمینان از شمارش نشدن آرایی که در شهرستان چاتام دیر رسیده اند این آرا جدا شود اما دادگاه دیروز از پذیرش این شکایت و درخواست خودداری کرد.

رابرت یابلون - استاد دانشکده حقوق دانشگاه ویسکانسین - مدیسون گفت: این مانورحقوقی تاکتیکی است که ستاد انتخاباتی ترامپ برای طولانی کردن بازی به کارگرفته به این امید هرچند ضعیف که شاید تخلفات بسیار جدی پیدا شود. تاکنون هیچ دلیلی برای تخلف های سازماندهی شده در شمارش آرا مشاهده نشده است.

بیل استفان - رئیس کارزار انتخاباتی ترامپ  نیز گفت: هدف از این شکایت های قضایی اطمینان از شمارش صحیح آرا و براساس قانون است.

باب باوئر - یکی از اعضای تیم حقوقی بایدن هم اظهار داشت: شکایت های قضائی ترامپ هیچ سودی برای او ندارد، آنها تنها  قصد دارند به ستاد انتخاباتی ترامپ فرصت دهند تا خواستار توقف شمارش آرا شود اما بدانند شمارش آرا هرگز متوقف نخواهد شد.

براساس آنچه کارشناسان تاکید دارند، تاثیر شکایت های قضائی ستاد انتخاباتی ترامپ تنها این است که رقابت در یک یا دو ایالت که نتیجه آرای بایدن و ترامپ تنها چند هزار است، تعلیق شود.

 جسیکا لوینسون  - استاد دانشکده حقوق لویولا در لس آنجلس نیز گفت:هیچ استراتژی محکمی وجود ندارد. کارزار انتخاباتی ترامپ سعی دارد با طرح اتهامات بی اساس، آب را گل آلود کند.

 ادوارد فولی - متخصص حقوق انتخابات در دانشکده حقوق موریتز نیز تصریح کرد:این شکایت ها اگرهم درست باشند اما فقط بر تعداد محدودی از آرا و مسائل اجرائی تاثیر می گذارند.

311311
 

کد خبر 1452276

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =