اقدام شیطانی ترکیه برای ایران خطرناک است؟؛روایتی از یک خیانت تاریخی

در بحبوحه درگیریهای نظامی میان نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان با اشغالگران ارمنی و رفع اشغال از مناطق پیرامونی قره باغ که با ایران هم مرز است، ابراهیم کاراگول سردبیر روزنامه ینی‌شفق ارگان غیررسمی «آک پارتی» حزب حاکم ترکیه، در این روزنامه نوشت: «ایران دیگر هیچ مرزی با قره باغ ندارد و نباید اجازه داد با ارمنستان نیز، مرزی داشته باشد؛ باید نخجوان به آذربایجان متصل گردد و راه آسیای میانه باز شود. باید به دکترین تغییرناپذیر ایران و روسیه مبنی بر، جلوگیری از یکپارچگی دنیای ترک، پایان داد.»

دخالت پررنگ ترکیه در درگیریهای نظامی اخیر از شاخصهای مهمی است که نشان از توطئه در منطقه دارد و به حق موجب نگرانی جمهوری اسلامی ایران است، توطئه ای که به بهانه اختلافات سرزمینی و یا حتی قومی با بوق و کرنا نمایش داده می‌شود. رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری، چاووش اوغلو وزیرامور خارجه و حلوصی آکار رئیس ستاد کل ارتش ترکیه بعضا از مقامات رسمی جمهوری آذربایجان در تاکید به ادامه جنگ و خروج نیروهای ارمنی از مناطق اشغالی و قره باغ، سبقت می گیرند. این اظهارات رسمی در کنار حضور نظامیان مستشاری یا عملیاتی ترکیه در ستاد عملیات جنگ باکو و مشارکت افسران پهپادی ترکیه در عملیات نظامی علیه نیروهای ارمنی، ترکیه را بعنوان طرف اصلی این دعوا و آتش افروزی، معرفی می کند. انتقال مزدوران تکفیری از سوریه و لیبی به مناطق درگیری و تلاش برای پیشبرد سیاست فریبکارانه به منظور تحریک احساسات قومی در منطقه، از خطرناکترین اقدامات ترکیه است. انتقال بحران از شمال سوریه به مرزهای شمال غربی ایران و ایجاد کانون دائمی جنگ، پروژه بسیار خطرناک و شیطانی است که ایران باید آن را بسیار جدی گرفته و برای مقابله با ابعاد گوناگون آن آمادگی کامل و برنامه های پیش دستانه ای داشته باشد. باید گفت مقطع کنونی، دوره بازگشت ژئوپلتیک است و ترکیه همچون برخی از کشورهای جاه طلب دیگر، بدنبال گسترش نفوذ خود در مناطق پیرامونی بوده و نگاههای تاریخی را دنبال می کند.

بی دلیل نیست که کاراگول لبه تیز مقاله خود را متوجه ایران کرده و کینه‌جویانه روی مسائل داخلی ایران دست گذاشته و بدنبال ایجاد اختلاف و شرارت در منطقه در راستای سیاست توسعه طلبانه ترکیه در منطقه است. ترکیه بدنبال عملی کردن دکترین «حرکت به سوی شرق» است. اردوغان سال‌ها پیش همزمان بر آتش افروزی در جنگ سوریه در مذاکرات با الهام علی اف عنوان کرده بود که پس از سوریه نوبت قره باغ است و به او قول داده بود که پس از فراغت از سوریه متوجه جبهه قفقاز جنوبی خواهد شد. نقشه‌هایی که گاه و بیگاه ترکیه منتشر می‌کند و در مطبوعات رسمی مطرح می‌شود و سیاست ادعای ارضی بر پایه میثاق ملی مصوب ژانویه ۱۹۲۰ حاکی از خوابی است که آنکارا برای منطقه دیده است. بر این اساس است که کاراگول نوشت: «جنگ قره باغ تازه شروع شده و گام اول به حساب می آید.»

ترکیه بدنبال احیای امپراتوری عثمانی است، امپراتوری ای که همیشه به منطقه قفقاز و شمال غرب ایران چشم داشته و بارها طی تهاجمات نظامی علیه ایران و با کشتار شهروندان مناطق شمال غربی کشورمان، در دوره هایی هر چند موقت علاوه بر قره باغ و سرزمینهای شمال رود ارس، بخشی از خاک کشورمان را نیز اشغال کرده است. آنچه امروز موجب رویا پردازی و خوابهای شوم سردمداران ترکیه در منطقه شده و در مقاله کارگول تجلی یافته است، نتیجه ی بی کفایتی سران ایران در دوره های قاجار و حتی پهلویها بوده است. در دوره قاجار ایران پس از دو دوره جنگ با روسیه تزاری و انعقاد قراردادهای گلستان و ترکمنچای، سرزمینهای شمال ارس را از دست داد و در دوره ی پهلوی اول، خیانتی شد که زمینه ساز تهدیدات امروز علیه کشورمان است. اگر امروز ترکیه با نخجوان هم مرز است و خواب اتصال ترکیه از طریق نخجوان و ... به آسیای میانه را می بیند، بخاطر همین خیانتی است که در دوره ی پهلوی اول، شکل گرفت. البته برای اتصال به آسیای میانه همانطوریکه کاراگول توضیح داده، نیاز به اشغال بخشی از خاک ارمنستان است که ارتباط زمینی آن کشور را با ایران قطع کرده و پس از اتصال به باکو، «راه آسیای میانه باز می شود».

چگونگی خیانت در دوره پهلوی اول:

براساس عهدنامه ترکمنچای، رودخانه ارس به‌عنوان مبنا و ملاک اصلی برای تشخیص مرز ایران و روسیه تزاری تعیین شده بود. اما از آنجا که در هنگام انعقاد عهدنامه ترکمنچای، روسیه تزاری بر کوه آرارات بزرگ و منطقه موسوم به ایگدیر (در غرب قلمرو ایران در منطقه آرارات کوچک) نیز حاکمیت داشت و در این منطقه هم رود ارس جاری نبود، نهر قره‌سو از سرچشمه تا اتصال به رود ارس به‌عنوان ابتدای خط مرزی ایران و روس تعیین شد. پس از التقای قره‌سو به ارس، در مابقی مرز، رود ارس به‌عنوان خط مرزی تعیین شد. یک سال پس از انعقاد عهدنامه ترکمنچای، پروتکل مرزی این عهدنامه نیز تنظیم شد و براساس این پروتکل، علائم مرزی نصب شد. در هنگام نصب علائم مرزی، ماموران ایرانی از پست مرزی (پاسگاه) بورآلان بالاتر نمی‌روند و در اثر این کوتاهی، ماموران روسیه سوءاستفاده کرده و بخش مهمی از منطقه قره‌سو در حد فاصل میان آرالیق تا محل اتصال قره‌سو به ارس در محل «شرور» را به تصرف درمی‌آورند. به هر روی، تصرفات روس‌های تزاری در منطقه قره‌سو از هنگام انعقاد عهدنامه ترکمنچای در تاریخ ۱۸۲۸ تا فروپاشی امپراتوری روسیه تزاری در ۱۹۱۷ ادامه یافت.

در ۲۲ شهریور ۱۳۰۰ دولتهای شوروی و ترکیه، عهدنامه ی قارص را امضا کردند که بر اساس آن در کنار برخی از مناطق دیگر منطقه قره سو نیز به ترکیه واگذار شد. این واگذاری در حالی صورت گرفت که منطقه مورد نظر بلحاظ قانونی و مطابق با توافق با روسیه تزاری، متعلق به ایران بود. اقبال‌السلطنه، فرماندار ماکو که بعد از سقوط تزارها مناطق اشغالی قره سو را تصرف کرده بود در تاریخ ۴ اردیبهشت ۱۳۰۲، گزارش مفصلی درباره دلایل مالکیت ایران بر قره‌سو، به معتمدالوزاره ارائه کرد و به سابقه اشغال آن توسط روسها، حضور عشایر ایرانی در قره‌سو، مساله مالکیت منطقه و مالکان آن، اشاره کرد. هر چند رضاخان هم می‌خواست قره‌سو را نگه دارد، اما بخاطر رقابت با اقبال‌السلطنه، او را عزل کرد و از ادعای ایران عقب نشست.

در زمان نخست وزیری رضاخان (پهلوی اول)، موضوع تثبیت مالکیت قره‌سو پیگیری شد و او به امیر لشکر عبداا...‌خان امیرطهماسبی تاکید کرد که: «قره‌سو را از دست ندهید»، ولی در پایان سال ۱۳۰۲، نظر او تغییر کرد. وی در نامه‌ای، در تاریخ هفتم اسفند ۱۳۰۲ به امیر طهماسبی، دستور مختومه شدن پیگیری موضوع مالکیت ایران بر قره‌سو را صادر کرد. رضاخان در این نامه نوشت که روستاهای قره‌سو از هنگام عهدنامه ترکمنچای، متعلق به روسیه بوده است. با این دستور موضوع مالکیت ایران بر منطقه شمالی قره‌سو پیگیری نشد و به ‌دنبال آن ترکیه این منطقه را اشغال کرد و در قرارداد مرزی سال۱۳۱۰ ایران و ترکیه، مالکیت ترکیه بر منطقه یاد شده به‌طور رسمی مورد تایید دولت ایران قرار گرفت. با هر دلیل و توجیهی که بود، آرارات کوچک از خاک ایران جدا شد و خط مرزی جدید ایران و ترکیه ترسیم شد. در این زمینه خاطرات سرلشکر ارفع که در سفر رضاشاه به ترکیه عضو هیأت همراه وی بود، خواندنی است. او می نویسد: «من عضو هیأت تحدید حدود و حل اختلافات بودم. یک روز که من و یک سرهنگ ترک بر سر موضوعی مورد اختلاف با حرارت بسیار بحث می ‌کردیم رشدی آراس گفت که ما ترک‌ها به نظر اعلیحضرت شاهنشاه اطمینان و اعتقاد کامل داریم، سرهنگ ارفع پرونده‌ها و نقشه‌ها را به حضور ایشان ببرد هرچه فرمودند ما قبول داریم! من نقشه‌ها و کاغذها را جمع کرده به پیش شاه رفتم ... همین که نقشه‌ها را دیدند فرمودند: موضوع چیست؟ من شروع کردم به توضیح دادن که فلان تپه چنین است فلان منطقه چنان است، آن‌جا سخت مورد نیاز ماست، و از این حرف‌ها ... پس از مدتی که با حرارت عرایضی کردم با کمال تعجب دیدم اعلیحضرت چیزی نمی ‌فرمایند. وقتی سرم را بلند کردم دیدم شاه با حالت مخصوصی به من نگاه می‌کند گویی به حرف‌هایم چندان توجهی ندارد و تنها چشم به چشم من دوخته است تا ببیند من چه می ‌گویم. لذا من سکوت کردم. فرمودند: معلوم است منظور مرا نفهمیدی… بگو ببینم این تپه این جا از آن‌ تپه که می‌گویی بلندتر نیست؟ عرض کردم: بله قربان، فرمودند: آن را چرا نمی‌خواهی؟ این یکی چطور؟ عرض کردم بلی.
فرمودند: منظور این تپه و آن تپه نیست. منظور من این است که دو دستگی و جدایی که بین ایران و ترکیه از چندین صد سال وجود دارد و همیشه به زیان هر دو کشور و به سود دشمنان مشترک ما بوده است از میان برود. مهم نیست که این تپه از آن که باشد. آنچه مهم است این است که ما با هم دوست باشیم!»

به این ترتیب زمینه برای تجزیه نزدیک به 800 کیلومترمربع از خاک ایران فراهم شد. بخشی از خاک ایران که دارای ارزش استراتژیک بالایی بوده و اهمیت تاریخی زیادی هم داشت، شامل قله آرارات کوچک به ارتفاع 4000 متر و دامنه‌های آن، از دست رفت. شاید این واگذاری از مسخره ترین واگذاریهای خاک ایران به اجانب است که صورت گرفت. نواری استراتژیک به ترکیه واگذار شد و به تغییر ژئوپلتیک منطقه منجر گردید. خط‌کشی‌های مرزی با دهانه ی 3 و نیم کیلومتری و زائده‌ی عجیب و غریب در امتداد ارس ترسیم شد تا ترکیه به نخجوان راه پیدا کند و برای نفوذ در قفقاز با مانع زمینی روبرو نباشد. از کوههای آرارات به این طرف انگار خط‌کش گذاشتند و مرز تعیین کرده‌اند اما خط را ادامه نداده‌اند تا راه خیالبافی و شرارت بسته نشود.

البته هر دو دولت ایران و ترکیه تلاش کردند موضوع تجزیه خاک ایران را نادیده گرفته و وانمودکنند که مبادله ارضی با «قطور» صورت گرفته است، اما مبادله ارضی در کار نبود. قطور یا سرو و ساردیک جزئی از خاک ایران بودند، بخشی تثبیت شده و بلامنازع از خاک ایران که صرفا ترکیه، ادعاهایی غیرمستند و مردود نسبت به آن داشت و حالا ترکیه می‌خواست چشم‌ پوشی ‌اش از ادعاهای مطرود خـــود بر قطور و سرو و ساردیک یا واگذاری مناطقی کم‌ارزش از دره بارژگه را معادل جدایی 800 کیلومتر مربع از خاک ایران قرار داده و مساله را نه الحاق خاک، بلکه یک مبادله ارضی عنوان کند. دولت ایران نیز که می‌خواست از ننگ تجزیه خاک کشور رهایی یابد، تلاش کرد در تبلیغات خود، موضوع را مبادله ارضی قلمداد کند، اما این‌ گونه تبلیغات، اصل موضوع را تغییر نمی‌دهد و افرادی مانند معتمدی یا مهندس مخبر که از دست‌اندرکاران تحدید حدود ایران و ترکیه بودند، با اشاره به از دست رفتن آرارات کوچک، موضوع تجزیه خاک ایران را مطرح کرده و جای هیچگونه شک و شبهه ای نگذاشتند.

حتی اگر هم بپذیریم که مبادله ای صورت گرفته، باز با توجه به این‌که چنین مبادله‌ای به هیچ‌روی دارای ارزش برابر نبوده و دره بارژگه به هیچ‌روی تناسبی با آرارات کوچک و سایر مناطق استراتژیک جدا شده از خاک ایران نداشت، چنین استدلالی از اساس نادرست است. از سوی دیگر هر چند حل اختلافات ارضی ایران و ترکیه ضروری بود، ولی تمامی هزینه های این حل اختلاف متوجه ایران شد که به هیچ وجه توجیه پذیر نیست.
البته واگذاریهای پهلوی اول تنها به این منطقه محدود نبوده و بخشهایی از خاک کشورمان به افغانستان، ترکمنستان (در زمان شوروی) و عراق هم واگذار شده است. پهلوی دوم نیز در مسیر پدرش حرکت کرده و با واگذاری بحرین اقدامات پدرش را تکمیل کرد. امروز با این خیانتهای پدر و پسر، مشکلات و نگرانیهای زیادی بوجود آمده است. واگذاریهای پدر موجب خوابهای شوم ترکیه، آمریکا و رژیم صهیونیستی در مرزهای شمال غرب ایران علیه مردم کشورمان شده و واگذاریهای پسر، بحرین را به مثابه ی استخوانی در گلو تبدیل کرده که هم داستانی آن با آمریکا، رژیم صهیونیستی، ریاض و ابوظبی، علیه کشورمان بر کسی پوشیده نیست.

*کارشناس روابط بین الملل

310 310

کد خبر 1452416

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 141
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 53
 • IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  خیلی وقت پیش نسبت به این تهدیدات هشدار داده شد ولی به نظر می‌رسد مسئولین قادر به تحلیل اوضاع نیستند.
  • قاصد IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
   قابل توجه سرکار جناب محسن خان رضایی، در مورد احیاء حقوق سرزمینی ایران ارائه طریق و ارشاد فرمایند
  • IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
   51 17
   همان یکبار یادگاری نویسی روی دیوار محسن خان برای همه تاریخ مان بس است. بذارین محسن خان به همان نمایش سیاسی بی مایه و بی مشتری اش ادامه دهد و خوش باشد تا بیش از این دچار خسران نشویم
  • RO ۲۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
   69 23
   چقدر خائن به مملکت وجود داره با این خیانت کار هایی که در داخل مملکت وجود دارند باید همچین خیال بافی هم بکنند عثمانی ها
  • دشمن‌تراشی کافیه IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
   85 17
   تحت عناوین مختلف دشمن‌تراشی میشه!! دشمنان ترکیه هم می‌خواهند با هزینه ملت ایران با ترکیه دشمنی کنند و این کار را قبلا بارها کرده‌اند. ما نیاز‌به دوستی با همه همسایگان از جمله ترکیه داریم. دشمن کافی قبلا برای ما تراشیده شده. حالاحالاها دشمن داریم!!
  • ناشناس IR ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
   2 23
   با آمدن بایدن گور ترکیه واردوغان کنده است این حرف را به یاد داشته باشید
 • US ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  اردوغان همان توهم هیتلر را دارد و همان بلا را سر کشور خودش میاره
 • IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  ترکیه پاشو خیلی وقته از گلیمش درازتر کرده و توهم ابرقدرتی داره.همین روزاست که از ناتو بندازنش بیرون و اونوقت خواهید دید که دیگه از این کاراش نمیکنه.
  • IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
   اصل ناتو بر اساس حضور ترکیه هست ترکیه وقتی از ناتو خارج میشه که امریکا تصمیم به انحلال ناتو بگیره
  • آرین IR ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
   ناتو یعنی ترکیه ناتو بدون ترکیه قدرتی نداره
  • IR ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
   51 17
   یعنی ترکیه از ارتش های فرانسه انگلیس آلمان و آمریکا قوی تره
 • FI ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  اردوغان و دار دسته فاشیستش خوب دارن از منزوی بودن ایران و خصومت بی فایده ایران با غرب استفاده میکنند و با بودن چندین میلیون ترک زبان متعصب در ایران و وابسته بودن ایران به اقتصاد ترکیه و اینکه می بینند که هر چه ایران منزوی تر و مفلوک تر می شود مجبور است کاسه به طرف ترکیه دراز کند ،حالا با اوردن نیروهای داعش و محاصره ایران در نظر دارد که بخش بزرگی از خاک ایران را ضمصمه خودش بکند و این در حالی است که مسولین در خواب خرگوشی به سر می برند
  • IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
   چند میلیون ترک زبان متعصب در ایران؟! ما اینقدر متعصب نداریم اکثرا دنبال منافع کشور خودمون هستن نه ارزوهای اردوغان ضمن اینکه طیف گسترده ای از مردم ترکیه موافق اردوغان نیستند.
  • IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
   49 63
   در تحلیل و ارزیابی احساسی نگاه نکنید .... اگر لباس های ترکیه رو ایرانی ها نمی خریدند اقتصاد ترکیه خیلی وقت بود که آثار رشد رو در خودش تجربه نمی کرد ....هیچ وقت کشورمان کاسه گدایی طرف هیچ کس منجمله ترکیه نکرده ... ضمنا ترکیه از منزوی بودن ایران استفاده نکره به زبان عامیانه خیلی زرنگ تشریف دارند این حضرات ترک
  • IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
   49 12
   تو چرا خودتو میکشی نگفته که به ایران حمله می کنم اگر حمله ایی باشه تو خاک ارمنستانه
 • حمیدی IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  رضا شاه چون خودش ترک خالص بود (مادرش از عشایر شاهسون اردبیل و پدرش داداش بیک قره داغی از فراشان آذربایجانی قاجارها) بنابراین علاقه و ارادت خاصی به ترکیه و آتاترک داشت و حق هم نژادی را کاملا به جا آورد. تمام اصلاحات اجتماعی او را اگر دقت کنید مو به مو تقلید از ترکیه و شخص آتاترک بود. واگذاری کوه آرارات به ترکیه یکی از نمودهای کوچک این تعلق خاطر وی به ترکیه بود.
  • ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
   این همه چرند رو از کجا ن.وشتی جیگر ؟
  • عمار IR ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
   15 47
   عجب بیوگرافی ...رضا خان قلدر یهودیه
  • ستار IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
   35 25
   رضا خان اهل سوادکوه مازندران بود ، اساسا آذری نبود ، حتی اگر از هموطنان آذری ما که (ترک زبان هستند) هم می بود ، نژاد تُرک نداشت . نژاد تُرک مربوط به ازبکستان و قرقیزستان و تا حدودی قزاقستان هست . خود مردم ترکیه (مردم ترک زبان ترکیه) هم ادعا ندارند نژاد تُرک دارند . مردم ترکیه ترکیبی از نژاد ایرانی ، یونانی ، ارمنی ، آشوری هستند .البته یک سری قبایل ترک که در سده 4 هجری آناتولی را تصرف کردند (سلاجقه روم) ترک نژاد بودند که با آنها ترکیب شدند ..لذا این صحبتهای شما کاملا غلط و عجیب و غریب است .
  • IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
   41 6
   خدا بیامرزدش . ایرانی بود
 • IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  در این دنیایی که دوستان بسیار انگشت شماری برای ایران مانده است باید هشیار بود و به دام کسانی که دارند به بهانه های مختلف دوستان ما را به دشمن تبدیل می کنند نیفتاد اگر برای ما عمق استراتژیک و حوزه نفوذ مطرح است برای ترکیه چرا نباشد؟ ب
  • IR ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
   31 17
   هدف و نیت واقعیت از نوشتن این نظر در این قسمت چی بود؟آیا به نظرت اگر ترکیه هر اقدامی علیه منافع ایران انجام بده،ایران باید کاملا ساکت باشه؟اصلا برای تو منافع ایران مهمه یا منافع ترکیه؟منظورت از کشورهای دوست در این نظرت دقیقا چه کشورهایی هستند؟هدف و نیت واقعیت از نوشتن این نظرت در این قسمت چی بود؟
  • من‌آذزی‌هستم IR ۲۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
   11 19
   قابل‌توجه‌عزیزان.ما.آذری‌هستیم.وانها‌عثمانی.... ترکیه‌روزی‌جز‌ی‌از‌ایران‌بود‌اردوغان‌یا‌هر‌ کسی دیگه‌به‌فکر‌مردم‌آذری‌ایران‌نیست‌‌‌.. .ایران‌ناموس‌ماست...مگه‌میشه‌از‌ناموس‌گذشت‌.
 • IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  گرفتن بخشی از خاک ارمنستان خواب ترکیه است! مگر روسیه میگذارد! توجه شود در این مورد کل اروپا و امریکا پشت سر روسیه خواهند بود کشورهای به اصطلاح مسیحی.
  • IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
   43 94
   اینو نو خواب ببینی تو جنگ کریمه هم کل اروپا و انگلستان و فرانسه در کنار ترکیه و در برابر روسیه قرار گرفتند ترکیه هیچوقت تنها نمیمونه اگر دوستی را از دست بده دوست دیگری بدست میاره
  • ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
   38 39
   جناب بی نام دوم تو اصلا میدونی الان کریمه به روسیه الحاق شد ؟ اصلا کریمه چه ربطی به ترکیه داره ؟ اردوغان اینها رو بهت گفته ؟ راستی ارزش لیر ترکیهچقدر افت کرده جیگر جان !
  • GB ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
   34 5
   بی نام ۱۲:۱۷ در جنگ جهانی اول هم همان قدرت ها با روسیه متحد شدند و با عثمانی جنگیدند که مرز های مروزی ترکیه به وجود آمد
 • ایرانی IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  شوربختانه به علت تهدیدهای مختلف امنیتی گاهی دولت مردان ما چشم خود را بر روی رفتارهای ترکیه و جمهوری آدربایجان می بندند.ترکیه در خوش بینانه ترین حالت رقیب ایران است و در هرحال دوست نیست.نمونه آن در سوریه و عراق و حمایت آشکار از گروه های تکفیری است. جمهوری آذربایجان نیز آشکار و پنهان پای اسرائیل را به منطقه شمال غرب ایران باز کرده و چشم به استان های آذری زبان ما دارد.نمونه آن هم اظهار نظر چند روز پیش یکی از نمایندگان پان ترک در مجلس این کشور است.
 • IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  86 71
  تحلیل با واقعیت سازگاری نداشت و آبکی بود
  • IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
   49 23
   شما بفرمایید واقعیت رو بگید
 • حسینی دولت آبادی از قزوین IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  «ایران دیگر هیچ مرزی با قره باغ ندارد و نباید اجازه داد با ارمنستان نیز، مرزی داشته باشد؛ باید نخجوان به آذربایجان متصل گردد و راه آسیای میانه باز شود.» این جمله اساسا مشکل دارد. صرف نظر از اینکه قره باغ در اختیار آذربایجان یا ارمنستان باشد تغییری در مرزها به وجود نمی آید. ولی اینکه نخجوان را به آدربایجان متصل کنیم به معنای اشغال جنوب ارمنستان است. مسلما ایران اجازه نخواهد داد ترکیه و آذربایجان در مناطق وسیعی از نیمه شمالی کشور حضور پررنگ داشته باشد. تضعیف ارمنستان و تقویت آذربایجان و به طبع آن مورد تایید ایران و روسیه نخواهد بود و مسلما چنانچه آذربایجان (شما بخوانید ترکیه) بخواهد نقشه منطقه را تغییر دهند با واکنش ایران مواجه خواهند شد. برای همین است که یگانهای زرهی و توپخانه ما مدتهاست در مرز مستقر شده اند.
 • IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  55 65
  ایران نگران چیزی نیست و نخواهد بود، همه حرف میزنند اینم نظرشو گفته، دلیلی نداره هر حرفی عملی بشه، برخی هامون هم میگیم سلجوقیان جزیی از ایران بوده اند و باید به ایران برگردند پس جدی نگیرین؛ مانعی برای آزادسازی خاک اسلام نباید ایجاد شود
 • IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  82 22
  ایران باید با دو نگاه در رابطه با قره باغ عمل کند از یک نگاه از ارمنستان بخواهد مناطق اشغالی اذر بایجان را خالی کند و از نگاه دیگر نگذارد هیچ گونه تعغیری در مرز ایران با ارمنستان ایجاد شود محکم باید بایستد
 • IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  107 9
  البته که از قضیه تقسیم عجیب و مضحک دریای خزر که همین چند سال اخیر انجام شده و سهم بسیار ناچیز نصیب ایران شده نیز نباید غافل شد!
 • الی IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  92 12
  لطفا کری خوندن واسه آمریکا رو بس کنید مرزها رو دریابید ... وقت عمل که میشه همه ساکت میشین
 • سپهر IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  سالها می شود می نویسم دشمن اصلی ایران در منطقه ترکیه است. ولی مصلحت بازی خطر ناک داریم.
  • IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
   73 33
   اشتباه مینویسید، مرز ایران و ترکیه 500 سال بدون تغییر بوده!!، این را بدونین کافیه؛ 500 سال!!!
  • IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
   35 14
   اشتباه می نویسید. سالهاست که با ترکیه رابطه خوبی داریم.
  • IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
   36 11
   مرز ایران و ترکیه در زمان رضاشاه تغییر کرده دوست عزیز. چرا وقتی اطلاع نداری نظر میدی؟ عثمانیها آرارات کوچک رو گرفتن و به جاش با روستای قطور معاوضه شد. دلیلش هم این بود که میخواستن به نخجوان مرز زمینی داشته باشن.
  • IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
   56 56
   بینام دوم کدام ترکیه چ کدام پانصد سال! ترکیه کلا هشتاد سال هست که درست شده آنچه ایران با آن مرز داشته و دارد کردستان بوده که مدتی عثمانی و اکنون ترکیه است در عثمانی هم کردها نقش پر رنگ و مدیریتی و خودمختاری داشته اند
  • ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
   13 5
   واضح هست ک کاملا در اشتباه هستید
  • حسینی دولت آبادی از قزوین IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
   12 10
   منبع شما برای عدد 500 سال چیست؟
 • IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  30 21
  ترامپ هم روياي گرفتن كويت داشت ار منستان جهيزيه پوتينه اردوغ با ان شوخي نكن
  • IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
   6 2
   نکنع منظورت صدامه....ترامپ چشمش دنبال کویت نبود...
 • IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  59 81
  یکی جلوی اردوغان رو بگیره
 • رضا IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  79 67
  لعنت بر این پدر و پسر نالایق که که با کودتا سرکار آمدن در بخشندگی به دیگران از حاتم طایی پیشی گرفتند بذر نفاق و نژاد پرستی را در کشور کاشتند .
  • علی IR ۲۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
   46 58
   لعنت به خودت. پشت مرده حرف نزن بی خاصیت
  • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
   27 17
   اگراون پدروپسر نبودن الان شما معلوم نبود به چه زبانی حرف میزدی؟۷
  • IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
   13 15
   احسنت و درود
 • IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  40 33
  می خواستم نظر بدم دیدم دقیقا نظر منو دادی این نتیجه دشمنی بی حاصل با آمریکا و غرب است
  • منبع IR ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
   7 6
   لعنت بر پهلوی های بی خاصیت که باعث نابودی ایران شدن
 • IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  59 67
  یکی دیگر از خیانت های خاندان منحوس پهلوی
  • IR ۲۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
   36 23
   جان پدرت برو کمی تاریخ بخون اینهمه خودت رو پخمه نشون نده.
 • IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  31 65
  این گروهای تندرو و پان ترک برای دولت ترکیه ارزشی ندارند،اردوغان مطمئنا خواهان تنش با ایران نیست چون بواسطه ایران 40 درصد از خاکش که کردستان هست رو حفظ کرده،مسایل بین الملل خاله بازی نیست
  • US ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
   21 52
   و البته بین کردها و ایرانی ها دشمنی انداخته که دامنش ایران را خواهد گرفت
  • IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
   42 89
   قطعا کردها ترجیح میدهند جزیی از خاک ایران باشند تا ترکیه و یا عراق
 • IR ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  21 44
  به اردوغان بگویید..بیخووی دستو پا نزن که فرو میروی..دراین چند ساله..تنها کشوری که نعلومیخ است..
 • مجید فرخی IR ۲۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  36 58
  اردوغان بسیار فرصت طلب است دزدی نفت شمال عراق و سوریه را از یاد نبرید بسیار دودوزه باز است فرصت هایی که به داعش داد نیز همچنین و از طرفی در مقابل اسراییل با دست پس میزنه با پا پیش میکشه ،هوچی گریش هم در مورد قتل خاشقچی باج گیری از عربستان بود ..اصلا قابل اعتماد نیستند حالا باید مواظب حقه های پنهان مسئله قره باغ بود انهم با وجود مزدورهای داعش که آورده
 • IR ۲۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  اگر دقت کرده باشید تحریک کنندگان ایران بر علیه ترکها یا ارمنیند یا کرد، عجب نیست، ،
 • IR ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  43 53
  بر اساس ملاحظات قومی نادرست، ایران نتوانست در موضوع قره باغ فعالانه عمل کند و به نفع ترکیه کنار کشید. آزادسازی قره باغ فرصت طلایی تعمیق روابط با آذربایجان بود. با عربها دشمن هستیم با ترکیه و آذربایجان هم درگیر شویم که چی بشه؟
  • ایمان IR ۰۶:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۹
   1 11
   عزیزبرعکس میگی. روسیه پشت ارمنستانه اگه بخوایم بخاطر آذربایجان که تقریبا هموطن خودمون محسوب میشن موضع گیری کنیم . قدرت بزرگی مثل روسیه رو از دست میدیم.ولی ایران باید یه گوشمالی ب ترکیه بده که احساس قدرت برتر منطقه رو زیاد خیال نبافه
 • الف IR ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  37 5
  اگر ما بخواهیم مسئله اختلاف ارضی دوره رضاشاه را مطرح کنیم به طریق اولی آذربایجان حق ادعای ارضی زنگه زور را خواهد داشت که در دوره استالین به ارمنستان واگذار شده است.
 • سامان IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  31 21
  پهلویها چون با کمک استعمار به حاکمیت رسیدند برایشان مهم نبود که چه خون دلی برای حفظ این آب و خاک کشیده شده است. باز قاجارها 25 سال بر سر قفقاز با روسها جنگیدند اما پهلویها چی؟!
 • رحیم IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  24 17
  تحلیل های تفرقه افکن بین ایران که خودش به نوعی کشور ترک ها و فارس ها و سایر اقوام است سبب کینه خواهد شد.وحدت در دفاع از خاک آذربایجان بین سه کشور برقرار است .
 • IR ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  14 23
  اردوغان‌اینجا‌ایرانه‌
 • علی IR ۲۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  31 12
  نویسنده اکس تاریخی ترکانده و هنوز در عوالم قاجاری پهلوی سیر و ادعاهایی مطرح میکند که ارزش حقوقی ندارد و مانند ادعای پنجاه درصد خزری فقط به ادعاهای بی پایه دامن میزند.
 • رضا بایرامی IR ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  15 19
  باید مواظب باش نانش از ایران هست ولی همیشه خنچر از ترکیه خوردیم
 • حمید RO ۲۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  21 73
  ایران که جای خود داره حتی به ارمنستانم چپ نگاه کنه ایران و اروپا و روسیه تحمل ندارن
 • IR ۲۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  49 9
  خوب اصلا به ایران چه ربطی دارد
 • ناشناس IR ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  28 70
  سران مملکت بیدار باشید ترکیه در کمین است میخاهد با پنبه سر ایران رراببرد این همان مزدور و دست نشانده است وجنگ راه انداخته تا تکفیری ها رو از شمال وارد ایران کنه و سر مردم رو در این ناحیه گرم کنه تا از جایی دیگر بتوانند به ایران حمله ور شوند ومراقب مرزهای دیگر هم باشیم اردوعان شریک دزد و رفیق قافله است شک نکنید کک زیر کلاهشه داعش رو دوپینگ کرده به همه جا دست درازی میکنه مگه خدا ریشه اش رو در بیاره انشعلاه
 • IR ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  81 15
  منطقه رنگه زور و مهری متعلق به آذربایجان هست که استالین این منطقه حدود سی و پنج کیلومتری که ارمنستان با ایران هم مرز شده به ارمنستان واگذار کرده است .اگر آذربایجان از طریق جنگ هم برنگرداند در دادگاههای بین المللی پیگیر برگرداندن این منطقه به آذربایجان خواهند شد .مطمئن باشید این کار صورت خواهد گرفت .
 • IR ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  29 27
  اگه ایران کمک کند ارمنستان سرزمین های اشغالی آذربایجان را تخلیه کند ترکیه هم از آذربایجان خواهد رفت
 • IR ۲۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  14 2
  نظرات عزیزان محترم ولی متاسفانه خیلی مبتدی و ساده انگارانه
 • حبیبی IR ۲۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  29 34
  دشمنان خارجی به دنبال اختلاف افکنی بین مسلمانان هستند و ایران و ترکیه دوست و برادر هم هستند ، اجازه ندهیم دشمنان با کشیدن کاریکاتور و سوزاندن قران ما رو به تمسخر بگیرند
 • BE ۲۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  24 51
  کاملا مشخص است که جنگ قره باق را ترکیه راه انداخته و پیروزی ترکیه و دولت جعلی باکو بر این مناطق یعنی تهدید ایران.حالا جای اردوغان که در این مناطق محکم شود و سامانه اس ۴۰۰مستقر کند تهدید ها علیه ایران استارت خواهند خورد با حمایت نیروی هوایی با اف ۱۶
 • محمد IR ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  57 14
  متاسفانه آقای اکبری که خودشون رو کارشناس امور بین الملل هم میدونن از واقعیات تاریخی و احتمالا با غرض ورزی دور شدند. چون مرزهای ایران و عثمانی در سال 1913 ترسیم شده و نواحی که ترکیه کنونی از مناطق آرارات کوچک و اطراف اون رو در دست داره طی جنگ سال 1299 روسیه و عثمانی از روسیه تصرف کرده و این مناطق در عهدنامه ترکمنچای از ایران جدا شده بود و عملا جز خاک ایران نبوده و هیچ ارتباطی به رضا شاه و یا بخشش از طرف ایشان نداره و نیازی نیست که بخاطر تخریب پهلوی ها در تاریخ هم دست ببریم. ثانیا اگر جناب آقای اکبری دغدغه مرز و خاک کشور رو دارند چرا هیچ حرفی در خصوص 50 درصد سهم ایران از دریای خزر و مالکیت اون طبق عهدنامه ترکمنچای و گلستان ندارند که در طی 20 سال اخیر حاتم بخشی شد و تنها 11 درصد برای ایران باقیماند.؟؟ تاریخ را وارونه جلوه ندهیم مردم ما خودشان خوب می‌فهمند که چه بر سر ایران آمده است.
 • علی IR ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  36 18
  با قصه های ننه کلثومی نه میشه برای کشور ژئوپلیتیک درستی تعریف کرد و نه ادعای حقوقی محکمه پسندی دست و پا کرد. جای شکرش باقیه که لااقل به جنگ چالدران و نادرشاه و غیره گیر نداده است جناب کارشناس!
 • ا IR ۲۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  19 47
  رضاشاه تو روحت!
 • ناشناس IR ۲۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  39 21
  ایران و ترکیه در کنترل جریانهای واگرای قومی و مهار تروریستهای پژاک و پ.ک.ک و آسالا همکاری موفقی داشته اند. روابط ایران و ترکیه به قدری عمیق است که به سادگی دستخوش اختلافات نخواهد شد.
  • IR ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۹
   6 3
   فقط چندتا موشک میخواد تا نابود بشن
 • آسو IR ۲۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  10 31
  ایران نباید با ارمنستان مرز داشته باشه؟؟؟؟؟؟؟؟یعنی حمله به تمامیت ارمنستان در نتیجه ترکیه هماورد روس میشه و قیمه قیمه میشه،عین جنگ جهانی اول، ترکیه توهم داره، ترکیه فکر کرده روسیه هم لیبی و سوریه است،عاقبت پر رویی گرجستان و اکراین رو ببینن، بهتر بگذارین توهمشون رو به پیش ببرن،در هم کوبیده شدن ترکیه توسط دیگران بهترین نتیجه برای ماست،مثل خرد شدن مصر توسط اسرائیل،
  • ناشناس FR ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
   15 2
   ترکیه تبدیل به یکی از ابرقدرتها شده ...کی میخواد تیکه تیکش کنه .خخخخ حرفت خنده داره ...حتی روسیه از ترس ترکیه جرات دخالت در ارمنستان رو نکرد .درحالی که یه زمانی مدافع سرسخت ارمنستان بود ...الان اوضاع فرق کرده ....
 • علیرضا سلیمانی IR ۰۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  6 21
  ترکیه قصدداردازطریق قره سوورودارس قسمتی ازشمال غربی ایران راتصرف کندوازجنگآذربایجان وارمنستان سواستفاده کرده وبهره ای ببرد.ارتش وسپاه بایدبااقتدارکامل مقابل ترکیه ایستاده واجازه هیچگونه شرارتی رابه ترکیه ندهند.
 • محمد احمدی IR ۰۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  9 4
  سلام این مقاله،بسیار جای تأسف داره از بابت این گنده کاریا،و برای نویسنده و ناشر جای تشویق که به این موضوع پرداختن. باید به دنبال ایجاد شرایط مناسب بود،تا طی یک بازه زمانی و فرایند چیده شده طبق برنامه، تمام این مناطق گرفت. من خیلی به این موارد که شما فرمودین فک کردم و دیدم واقعا شدن موی دماغ مون،و هیچ چاره یی جز یسره کردن داستانشون نیست؛چون آدماییم این جاها اومدن در رأس کشور،که افکار و برنامه هاشون یکسره شده شر،و از طرفین ارزش وقت گذاشتن ندارن... به امید روزی که این اتفاقا افتاده باشه...
 • IR ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  5 1
  شما که ایقدر بلدی لالایی بخوانی واسترس ایجاد کنی لطفا راه حل هم بده کارشناس امور بین الخلل
 • علیرضا GB ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  9 20
  سلام اولا آذربایجان را با ترکیه خیلی مقایسه نکنید آذری ها اغلب عاشق ایرانم در تاریخ هم ثابت شد ه دوم برخی هست مسایل نژادی و قومی و زبانی و غیره رو با هم هم ترکیب می کنند و یک نتیجه نادرست و غیر ملی می گیرند هرچند خوب این مسائل زبان و غیره یک احساسی رو پیش می آورد و این احساس نباید به خیانت منتهی شود سوم ترکیه بلکه بهتر است بگوییم اسمانی ها در تاریخ چشم به کشور ما داشته اند همچون غزنوی ها الان هم دولت عثمانی اردوغان قصد دارد مرز شمالی ایران تا تاجیکستان را تحت تسلط خودش در بیاورد و بعد از اون وارد افغانستان و تحت کنترل درآوردن هند و سپس تقابل با چین چهارم ارمنستان پل ارتباطی دائم روسیه به خلیج فارس است هر کشوری با ایران مشکلی در این پل به وجود آورد در طول تاریخ روسیه سرکوب کرده است پنجم روسیه هرگز اجازه خواب اینکه ترکی مرزهای شمالی ایران به ویژه ارمنستان از بین رود رو به هیچکس نمیدهد ارزش حیاتی برای روسیه دارد اگر هم خدای ناکرده مرزهای شمالی اشکال ایجاد شود موقتی است و روسیه این راه و پل را هرگز نمی گذارد بسته شود نکته آخر جمهوری اسلامی با همه مشکلاتی که وجود دارد اگر ببیند آذربایجان
 • علیرضا GB ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  11 21
  ریشه همه این بدبختی ها قاجار بود در عهدنامه گلستان و ترکمانچای البته خیانت هایی که در شمال ایران به عباس میرزا شد
 • شهاب IR ۰۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  4 1
  بیشتر مطالعه کن بابام جان
 • سیفی CA ۰۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  26 26
  من خودم ترکم درسته ترکیه بامن هم زبانه ولی غلط کرده به خاک ایران حالا هرجا بخواد چشم داشته باشه صحبت همون حرف اقایه علی داییه درسته ترکیم ولی قبلش ایرانی هستیم
  • عباس IR ۲۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
   3 9
   احسنت بردوست عزیز سیفی. در دنیایی که علم حرف اول را می زند بحثهای بیهوده فقط اتلاف وقت است.در بررسیهای علمی که اگر لازم باشد برخی از آنها را دراختیار بینندگان عزیز می گذارم آریایی ایرانی بودن آذری ها اثبات شده است. درصد نفوذ ژنتیکی نژاد زرد ترکی درجمعیت اذربایجان کمتر از یک درصد است این درصد نفوذ ژنتیکی در ترکیه کمتر از2.7 درصد است.این بدین معنی است که ترکهایی که در صده های 5 تا 7 هجری وارد آذربایجان شدند کمتر از یک درصد مردم آذربایجان را تشکیل می دهندودر ترکیه کمتر از 2.7 درصد جمعیت ترکیه را .زبان عنصری است که حتی دریک نسل هم تغییر می کند.بدلیل حاکمیت سلسله های ترک زبان که گاها خود نیز ترک نبودند مانند صفویه زبان مردم آذربایجان به ترکی تغییر یافت واین تغییر در اطراف مراکز حکومتی ترکان مانندری،زنجان وتبریز بیشتربود.آذریها از اصیل ترین مردم آریایی ایرانی هستند که اصالت آریایی وایرانی بودن آنها از نطر علمی وتاریخی اثبات شده است.صحبت در مورد ترک بودن وآریایی نبودن آذری ها مانند صحبت درموردکروی نبودن کره زمین یا عدم وجود نیروی جاذبه است.
 • IR ۰۶:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  15 14
  قطره قطره خونم فدای کشور عزیزم ایران، واقعاً موقع این هست هرگونه خطایی رو برای دشمنان ایران زمین به یک درس براشون تبدیل کنیم،درسی ابدی،که برای اجدادشون هم درس باشه
 • IR ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  13 2
  ببخشید شماها چرا جوش میزنید بالامجانان
 • رضا IR ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  11 0
  خب دریای خزر رو هم از دست دادیم!!!!!!!!
 • IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  11 7
  اقایون مسئول این چند سال که مرتب به روح و روان فشار اوردن یادشان باشه اگه اعتماد مردم رو از دست بدن ترکیه و آمریکا و اسرائیل که سهله نخجوان و جیبوتی هم طمع حمله به خاک ایران رو میکنن اینو همیشه یادتون باشه تنها قدرت هر دولتی ملتش هست نه موشک و بمب و پهباد و اینکه آذری ها مردترین اقوام هستن و به همراه کردها که غیورترین نژاد هستند هیچوقت اجازه به ترکیه نخواهند داد که فکر تعرض به خاک ایران رو بکنن
 • IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  11 1
  در حد حرف است . امکان ندارد اینچنین شود . ولی بهتر بود بیطرف بمانیم.
 • محمد IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  11 19
  ایران نمیزاره چون اونجا اسرائیل و میزنه از ارومیه بعد اگه گازو ایران ببنده ترکیه از سرما یخ میزنه بعد روسیه پشت ایران نمیزاره چون همه ی کالاهاش از ایران رد میشه ترکا با روسیه دشمنن
 • ۲۰ IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  7 4
  خیلی خوب و کامل بود ممنونم
 • سید مجید میر تاج الدینی IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  12 7
  اقای اردوغان اگر دنبال امپراطوری ترک وعثمانی هستید،ابتدا کمی مطالعه وبعد به تجزیه وتحلیل دلائل فروپاشی عثمانی بپردازید....جنگهای نیابتی دردی از شما دوا نمیکند.
 • ارش GB ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  21 11
  تالرهست بنی وبشر جرات نمی کنه به ایران حمله کنه
 • مظهری IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  21 24
  ایران باید قاطعانه جلوی رژیم فاشیست ترکیه را بگیرد و کوچکترین اجازه ای به ترکیه برای تجاوز ندهد " هر گونه مسامحه عواقب سهمگینی برای ما دارد "
 • عباس RU ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  13 8
  چرند بافی و توهم ها را از خود دور کنید
 • کمال IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  17 14
  مشکل این است .خاک ایران طوری که هرکشوری میتواند ادعای ارضی بکند .هر گوشه ایران یک قومی ساکن هستند معادل مردمان کشور مجاور.اگر هند کشور 72 ملت باشد ایران 12 ملته است .الان ترکیه در کتب درسی خود امپراطوری های ترک ایرانی ازغرنویان وسلوجقیان خوازمشاهیان گرفته تاصفویه وقاجار از ان خود میداند.ودر بحثهای خود سرزمینهای اشغالی(اذربایجان ایران و..)نام میبرند.متاسفانه الان خرید یک اپارتمان بساز وبفروشی در ترکیه جز ارزوهای ایرانیان شده.الان ترکیه مقصد ارزوهای ایرانیان شده ومتاسفانه ایرانی نبودن ارزوی همگان شده
 • مهدی IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  15 21
  دقیقا اردوغان داره رفتارای صدامو انجام میده الان که کرونا صنعت توریسم ترکیه رو نابود کرده با راه انداختن جنگ باید سر مردمشو گرم کنه ولی جرعت یا جنگ با کشور قوی رو نداره کشوری مثل ارمنستان و کشورای مشگل دارو هدف قرار میده مطمعنا با یه تشر روسیه یا امریکا ماستشو کیسه میکنه جون ذاتا بی وجودن
  • IR ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
   16 5
   ترکیه درآمد اصلیش از خودروسازی است تروریسم مقام دهم درامد را در ترکیه داره نود درصد فندق جهان را ترکیه تامین میکنه، ترکیه جزو بیست کشور توسعه یافته صنعتی در جهان و روی تحولات جهانی نفش برجسته آیی دارد زنده باد اردوغان
  • ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۹
   2 15
   شما که داری درود میفرستی بر یک تروریست و طرفدار نسل کشی ( نسل کشی ارمنی ها ) میدونم پان ترک هستی ولی شمشیر در سنگ این ابر قدرا صنعتیت ارزش پولش رو کنترل کردی ؟ کدام برند ماشین ترکیه داره در اروپا و آمریکا فروش میره ؟ به تولید ماشین باشه ایران هم داره تولید میکنه !
 • Hamid66 IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  12 5
  سلام دوستان به نظرمن سیاست پدر مادر نداره وهیچ وقت مردم درجریان نخواهندبوداین سیاست مداران هستند که بازی رویا میبرن یامی بازن که متاسفانه مااز زمان نادرشاه سیاست مداران ضعیفی داشتیم که منجر به جدایی خاک های وسیعی ازایران شدوهنوز هم چوب ضعف مدیران رامیخوریم این هم ازبیکاری گرانی تورم خدافقطکمک کنه
 • IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  19 4
  قاجاروپهلوی خیانت کردندوجمهوری اسلامی بامشغول شدن به فرعیات مانندحجاب.شکستن سنگ قبرزنان واختلاس ورشوه خواری مردم راازدوروبرخودپراکنده ونمی داندکه ازاین وضعیت چشم طمع دارندگان به خاک مااستفاده می کنند.بدترآنکه حکومت مابه خودنیامده وبازبرهمان امورتاکیددارد.طوری ازاصلیات دورشده اند که درکشورنزدیک به چهارقدرت حکومت می کند.دراینصورت نیروی نظامی قوی هم داشته باشی بدون پشتوانه مردمی دردی رادوانخواهدکرد.
 • مقدمیان فر NL ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  28 14
  رضا شاه انقدر به ایران خدمت کرد که در مقابلش یک کوهی را هم به ترکیه دادن اصلا به حساب نمیاد. انفدر آرارات آرارات نکنید.
  • لیسانس تاریخ US ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
   2 3
   رضاشاه ترک فقیری بود که در ایران به سلطنت رسید. خدمات بزرگی به ایران کرد و خدمت کوچکی هم به ترکیه که همین کوه آرارات باشد. چنان جنجالی به پا کرده اند گویا نصف خاک ایران را به ترکیه داده!
 • IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  16 2
  ارمنستان خودش خاک آزربایجانه . حالا چ برسه ب زنگزور
 • احمد IR ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  15 2
  اتاتورک سیاستمدار بزرگی بود صدتا امثال رضاخان را میزاشت تو جیبش
 • IR ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  12 0
  چرنده بزارید آذربایجان خاکشو از ارمنی ها بگیره و خوکها رو از مسجدها بندازه بیرون دعوای خودتون و قاطی طرف مسلمان نکنید
 • حسن IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  2 5
  برای مقابله با ترکیه یاهرکشوری باید مردم راازنظر رفاهی و اقتصادی تقویت کرد وگرنه با این وضعیت مملکت وفشاراقتصادی مردم ازحکومت بیزارشده اند ودرصورت جنگ حمایت لازم صورت نخواهدگرفت.ایران با داشتن دشمنان منطقه ای وفرامنطقه ای باید هرچه زودتر به سلاحهای اتمی وپیشرفته دست پیداکندو به نیروی نظامی فعلی خود مغرور و اکتفا نکند.شماکه مردم راگرفتارتحریم وفشارکمرشکن کرده ایدو زمینه رابرای تجزیه واستقلال طلبی شهرهای مرزی ایران فراهم کرده اید باید هرچه زودترازخواب غفلت بیدارشوید.
 • IR ۱۹:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  6 6
  باید بحرین را پس گرفت
 • IR ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  5 0
  سلام به اندازه ده کرور تومان که خزانه ایران راخالی.روانه روسیه کرد .وبه اندازه خسا رتهای جنگ بین ایران وعثمانی .خسارت 8سال جنگ با عراق یادزدی شده یابدست مقامات بی کفایت هدر رفته. ترکیه با کمک اروپا زندگی میکرد الان اقتصادش صد سال از ما پییشی گرفته یک نفر من را از جهل ونادانی نجات بده ممنون
 • IR ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  2 11
  ترحم برپلنگ تیز دندان ستمکاری بود برگوسفندان اشتباه درنجات اردوغان از کودتا بود.
 • IR ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  3 7
  خطر ترکیه برای ایران سالهاست که وجود داره. اما متاسفانه بیان نمی شه. از سیاسیون انتظاری نداریم ولی اینکه رسانه ها توجهی به این خطر نمیکنن و مردم رو در جریان نمی ذارن جای تاسف داره. حتی بدتر از اون رسانه های پر بیننده و حتی صدا و سیما گاها تصویر جذاب و دوستانه ای از ترکیه به مردم نشون میدن. ترکیه به خاک ایران طمع داره حتی گاهی واضح و شفاف توسط سیاستمداراش گفته می شه‌. دیگه باید چکار کنه. ترکیه یه دشمنه در لباس دوست.
 • عباس IR ۲۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  5 17
  بایدبه ابراهیم گاگول گفت که آذری هاترک نیستندبلکه فقط نیمه ترک زبان هستند.آذری هابرخلاف تصورتئوریسینهای پانترک ترکیه که اگربررسی ژنتیکی درموردخودشان هم صورت گیردترک نیستندریشه آریایی وایرانی دارندوسفید پوست هندو اروپایی هستند.آذری هااگرترک بودندبایدفنوتیپ یابهتربگوییم قیافه شان شبیه اقوام نژادزردمی بودچراکه ترکهاازنژادزردهستندوبایدچشم بادامی،قدکوتاه،ریش وسبیل کم پشت ،موهای سرسیخ،بینی کوچک وکوتاه وگونه های برجسته می داشتنددرحالیکه آذریها تمام مشخصات نژادآریایی سفیدهندو اروپایی رادارند.تحقیقات علمی ژنتیکی بسیارکه یکی ازاین تحقیقات اخیرا توسط دکتر اشرفیان بناب که خود آذری هستند انجام شدنشان داده است که ژنتیک آذری ها با سایراقوام ایرانی مانند کردها ولر ها وبلوچها وگیلک ها وتالشی هاو...یکسان است وهیچ شباهتی با ژنتیک اقوام ترک ونژاد زرد ندارند.سلسله صفوی که ترک زبان بودند خود یک سلسله اصیل ایرانی است واجداد شاه اسماعیل صفوی به زبان آذری صحبت می کردندکه یک لهجه بسیارنزدیک زبان فارسی است.شیخ صفی الدین اردبیلی که جد شاه اسماعیل است به آذری سخن می گفت وبه آذری شعرمی سرودکه اشعارایشان موجود است.
 • IR ۲۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  3 1
  رئیس جمهورترکیه فکر آینده رو بکن به هرجا که دستت میرسه دست اندازی میکنی اینقدر برای خودت و مردم کشور خودت دشمن تراشی نکن.
 • FR ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  3 9
  چرا آذربایجان ترکیه‌ وداعش اول نوارمرزی ایران درقره باغ اشغال کردهاند ،
 • امیرحسین IR ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  3 6
  اینجا چند نکته وجود داره، اول اینکه منظقه ای وجود داشته به نام اران که بعد از اشغال توسط روسیه اسمش آذربایجان گذاشته شد(توسط استالین) و امروزه جمهوری آذربایجان نامیده میشه. تا بتونن شکافی که می خواستند در جبهه ایران درست کنند. این تغییر نام مخصوص اینجا نیست. اونها اسم خراسان رو هم گذاشتند آسیای میانه(در هیج کتاب جغرافیای تاریخی اسمی به نام آسیای میانه وجود نداره) و در یونسکو ثبت کردند. اقدامی که پرویز ورجاوند هشدار داده بود. اونها خواستند که ارتباط سرزمین مادری یعنی ایران رو با اونطرف قطع کنند و در شمال غرب ایران هم با تبدیل اسم اران به آذربایجان کار رو دنبال کردند. ما هم که اینجا خوابیم. به جای توجه به همه ابعاد مفهوم ایران کتاب های تاریخ گذشتگان رو حذف می کنیم و توجه نمی کنیم با گم شدن مفهوم ایران چه تهدید هایی ممکنه متوجه کشورمون بشه.
 • ناشناس IR ۲۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۸
  2 7
  با آمدن بایدن گور ترکیه واردوغان کنده است
 • IR ۰۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۹
  4 1
  این چه حرف هایی هست شاه پرست ها ناراحت می شن
 • ایرانی IE ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۹
  3 4
  ترکیه داره با این کارش میگه منم هستم تا کسی کاریش نداشته باشه وگرنه میکشنش پایین
 • IR ۰۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۹
  2 10
  ترکیه اخه در قواره ابن حرفا نیست. کافیه دست از پا خطا کنند تا چنان درس عبرتی بهشون بدیم که هیچوقت فراموش نکنند. منی که این متن رو مینویسم نه بسیجی هستم نه چیزی ولی این رو‌ خوب گوش کنید که مرز ایران یه سانتیمترش هم دست نخواهد خورد و کل ملت از هر قشر و طرزفکری اینطور فکر میکنند. پس زهی خیال باطل. شما هم زیاد بهشون بها ندید. کوچولوتر از این حرفها هستند
 • مجید IR ۰۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۹
  0 10
  مطمعن باشید سپاه ایران جز چند قدرت برتر جهان هست به همیشه این اتفاقات نطارت کامل دارد گذشت زمانی براحتی از گوشه گوشه خاک ایران جدا میشد الان سپاه با هشیاری کامل بر همچی نطارت دارد الان ایران تو شرایطی نیست خیلی بخواهد هر نطری که دارد رسانه ای کند
 • مهدی IR ۰۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۹
  3 2
  تا امروز رضا ساه رو به حاتم بخشی ایران متهم نکرده بودند که با تلاش و روشنگری تاریخدانان.!!!! جدید فراهم شد. بابا دست مریزاد
 • .... IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۹
  2 10
  چرا نوشتین اشغالگران ارمنی؟؟؟؟؟؟؟ ارمنی ها حتی نمیتونن از بیمارستان هاشون محافظت کنن،چه برسه به این که بخوان حمله کنن جایی. اشغالگر آذربایجانه،آذربایجان.
  • ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۹
   11 2
   27سال پیش مگر ارمنستان کافر با همدستی روسیه وحامیانش ،سرزمین آذربایجان را اشغال نکرده ، و چرا ارمنستان چهار قطع نامه سازمان ملل برای خروج انجام نداده، دشمن آذربایجان و اشغالگران سرزمین مسلمین باید بیرون رانده شوند
  • IR ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
   2 6
   اذربایجان کشور مذهبی نیست. دولت اذربایجان یک دولت سکولار هست.
 • شاه آبادی IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۹
  3 4
  رضاشاه قزاق ترک بیسوادی بود که انگلیسها او را بر تخت سلطنت ایران نشاندند. خدماتی به ایران کرد یک خدمتی هم به ترکیه. چهل پنجاه کیلومتر از خاک ایران بعلاوه قله آرارات را هم رویش به ترکیه داد در عوض تمام اندیشه های تجدد را از آتاترک اخذ کرد. این در عوض آن.
  • US ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۹
   11 0
   قبل از رضا شاه ایرانی وجود نداشت
  • US ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۹
   10 0
   قبل از رضا شاه ایران وجود نداشت ممالک محروسه قاجار بود کشور ایران بدست انگلیسها و نماینده شان رضا میر پنج قزاق درست شد
  • بهمن US ۰۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
   1 1
   کشوری که حتی يک درصدش هم نمک نشناس های بی خردی مثل تو باشن به خدا همون بهتر که تجزيه ميشد ميرفت پی کارش. همين که رضا شاه برای امثال تو زحمت کشيد و کشور رو از تجزيه حتمی نجات داد ثابت ميکنه ايران و ايرانی رو نميفهميد!
 • کمال IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۹
  3 6
  به نظر من رفع این مشکل فقط با اتحاد مردم مسولین کشور انجام میشه و شناسایی عوامل خود فروخته که در چند استان برای کشور ترکیه کار می کنند مردم تبریز واستانهای دیگر باید در تاریخ بخوانند جنایات عثمانی ها رو
 • Amir IR ۲۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۹
  2 4
  نرکیه همیشه یک ضعف بزرگ داشته اونم کردها هستن مطمئن بلشید هروقت ترکیه بخواد کاری بر علیه منافع ایران و روسیه انجام بده کردها را تا یه مدت قوی می کنند و ترکیه رو تنبیه می کنند
 • علی خدایی IR ۲۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
  2 3
  ترکیه آشکارا از گروهک های تروریستی ضد ایران حمایت و پشتیبانی مالی سیاسی و سازماندهی با سرویس های جاسوسی میت ترکیه و باکو بر علیه ایران استفاده میکنند و حتا جلب و جذب در سرویس های میت هم میکنند ترکیه بیشتر هم با حزب AKP اردوغان و حزب MHP بر علیه ایران و منطقه دارن نو عثمانی را بازی میکنند که این باعث واقعا خطرات جدی برای امنیت تامامیت اراضی ایران و اتحاد ملی کشور میشود. به عنوان مثال این شخص ابراهیم کاراگل IBRAHIM KARAGL مشاور خیلی نزدیک اردوغان است در سیاست خارجی و داخلی اردوغان بی دلیل نیستش که همچین گستاخی های را میکنند واقعا زنگ خطری برای موجودیت ایران است. حتا ترکیه و باکو در صدد نفوذ در داخل ایران هستند تا برای منافع منفعت خودشان پله ای برای گسترش عثمانی گری ایجا کنند ترکیه و باکو بازی خیلی کثیفی میکنند تا از ترکیه به نخجوان و تا باکو کریدور را با اشغال و یا با نقشه های شوم شان ایجاد کنند که گذرگاهی برای عثمانی ها باشد این امنیت و تمامیت خاک مرز های ما و ارمنستان را مورد هدف و نشانه رفته اند باید قاطعانه برخورد شود
 • IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۱
  4 3
  با دوستی و جذب کردن آذربایجان منافع دو ملت بیشتر تامین می‌شد حالا با سیاست یک بام و دو هوای آذربایجان که می‌توانست بسیار بسیار به ایران نزدیک باشد به اسراییل و ترکیه واگذار کردیم . معلوم بود که ارمنستان بازنده خواهد بود چون روسیه طرف پاشینیان غربگرا نبود و مردم ارمنستان را بابت رأی به پاشینیان تنبیه میکند . ایران می توجه به این مسایل می‌توانست عوض اینکه بگوید ما بی طرف هستیم در ظاهر هم شده طرف آذربایجان را می‌گرفت و در این پیروزی شریک می‌شد . ارمنستان چیزی جز هزینه برای هیچ کشور دیگری ندارد عقل و منطق هم می‌گفت طرف آذربایجان را بگیریم . در ضمن در این جنگ شیعه در مقابل مسیحی می‌جنگید
 • IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۲
  7 3
  بحث آوردن تکفیری‌ها را پاشینیان برای جنگ روانی و کشاندن کشورهای دیگر به جنگ به آذربایجان پیش کشید و چند ویدیو نشان دادند بعد معلوم شد که خود نیروهای ارمنی مخصوصا آنهایی که از سوریه برای جنگ علیه آذربایجان آورده شده بودند فیلم بازی میکردند . خود پاشینیان هم باور نداشت که تکفیری ها برای آذربایجان میجنگند . خلاصه نه توان نظامی و نه اقتصادی و نه نیرنگ و مگر ارامنه جواب نداد و با خفت و خواری تسلیم شدند . نخست وزیر فراری و رییس مجلس در حالت اغما قرار دارد . ولی مغرضانی و یا ساده لوحان زود باور همچنان بحث تکفیری را پیش میکشند . تکفیری ها یک دشمن داشتند و دارند فقط شیعه . نه با یهودی و نه با مسیحی و نه با بی دین کاری ندارند تنها دشمن آنها شیعه بود و هست . حالا چطور میشود که تکفیری و یا داعشی به نفع یک کشور شیعه وارد جنگ شود . خنده دار و غیر قابل باور هست. خنده دار جهت اندازه عقل کسانی که این مسأله پیش می‌کشیدند . اگر هم از شیعه کشی دست برداشتند و در کنار شیعه ها علیه مسیحیان میجنگند که دیگه تکفیری نیستند
 • ناشناس IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۳
  5 1
  مادر مشکلات ما روسیه هست نه ترکیه و آذربایجان.ما زورمان به روسیه نمی رسه نمی تونیم کشورهای دیگر را شیطان بنامیم.اگر جنگ آذربایجان را نگاه بکنید ، زمانی که روسیه و فرانسه دیدن که آذربایجان در حال واپس گیری قره باغ هستند زود آمدند و این توافقناه را درست کردند.ترکیه هم در این موضوع کارگردان اصلی نیست بلکه روسیه و فرانسه هست
 • آرمان IR ۰۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
  3 1
  چرا ایران با یکه تازیهای انکار و باکو تماشاچی شده ؟؟ یعنی عربها برای مسئولین ما مهم تر از خطر پانترکی و از دست دادن مرز با ارمنستان هست خدااااااااااااااااااااااااااااااااااا