«پیام برادری»؛ توصیف رسانه‌های اسپانیایی زبان از سفر ظریف به کوبا

ایرنا نوشت:سفر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به کشورهای آمریکای لاتین از جمله کوبا، بازتابی گسترده در رسانه‌های اسپانیایی زبان داشت و برخی رسانه‌ها این سفر را با عنوان «پیام برادری» توصیف کردند.

خبرگزاری  اِفِه رسانه رسمی اسپانیا در روایت خود از سفر «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران به کوبا و برقرای مجدد مناسبات بین تهران- هاوانا را به مثابه مهر تایید دوباره بر اتحاد دو کشور در برابر تحریم ها دانست و نوشت: وزیران خارجه دو کشور با تقویت روابط مشترک خود، تحریم های اعمال شده در برابر به هر دو ملت را مورد انتقاد شدید قرار دادند.

این رسانه همچنین با اشاره به تشدید تحریم های اقتصادی تجاری تحمیل شده بر سه ملت ایران، کوباو ونزوئلا از سوی دولت واشنگتن، ابراز امیدواری کرد که در دولت بعدی (به ریاست جمهوری «جو بایدن» ) این سیاست های سخت گیرانه تغییر کند.

خبرگزاری اسپانیا همچنین در گزارش مبسوط خود با برجسته کردن گفت و گوهای دو طرف نوشت: «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران با متهم کردن دولت آمریکا به "تروریسم اقتصادی" بر همراهی دو کشور در شرایط دشوار تاکید کرد.

از سوی دیگر، اِفه پس از بیان ابراز قدردانی «برونو رودریگز» وزیر امور خارجه کوبا از مواضع ایران در برابر تحریم های واشنگتن علیه هاوانا، به همکاری های مشترک تهران- هاوانا در بخش های مختلف اقتصادی، علمی و فناوری اشاره کرد.

خبرگزاری اسپانیایی زبان ائوروپاپرس در مادرید نیز سفر ظریف به آمریکای لاتین را «پیام برادری» توصیف کرد و نوشت: وزیران خارجه ایران و کوبا برای مقابله با تحریم های آمریکا حامل پیام برادری بودند.

این رسانه اسپانیایی با اشاره به حمایت هاوانا از انرژی صلح آمیز هسته ای ایران، نوشت: کوبا خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای ۲۰۱۵ با هدف محروم کردن تهران از این حق، محکوم کرد.

دیگر رسانه های اسپانیایی زبان همچون لاوانگواردیا، لا رازون، گرن ما، نشریه چهارده ونیم کوبا و ... نیز از تحکیم مناسبات تهران – هاوانا در برابر تحریم ها و گسترش مناسبات و همکاری های مشترک گزارش دادند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان از سه شنبه (۱۳ آبان) سفرهای خود به سه کشور آمریکای لاتین (ونزوئلا، کوبا و بولیوی) را آغاز کرد و به عنوان نخستین مقصد، چهارشنبه وارد ونزوئلا شد و مورد استقبال همتای ونزوئلایی خود قرار گرفت.

ظریف پس از استقبال گرم و صمیمانه «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا و دیدار با دیگر مقامات این کشور پنج شنبه از کاراکاس راهی کوبا شد.

مقام ارشد جمهوری اسلامی ایران در کوبا با «برونو رودریگز» وزیر امور خارجه این کشور و ریکاردو کابریساس معاون اول نخست وزیر کوبا دیدار کرد. همچنین به شکل ویدئو کنفرانس با «میگل دیاز کانل رییس جمهوری» کوبا گفت وگو و تبادل نظر کرد.

همچنین در جریان بازدید محمد جواد ظریف از دو مرکز بهداشتی هاوانا، روسا و مدیران این دو مرکز در ارتباط با پیشرفت های حاصله برای تولید انواع واکسن بخصوص واکسن کووید ۱۹  و همکاری مرکز  «بیو فارما» کوبا با انستیتو پاستور ایران توضیحاتی را ارائه دادند.

وی روز شنبه محور مذاکرات خود با مقام‌های کوبایی را برپایه همبستگی جهانی به‌ویژه در برابر تروریسم اقتصادی آمریکا و همکاری‌های دو جانبه عنوان کرد.

وزیر امور خارجه ایران در آخرین سفر خود، امروز یک شنبه ۱۸ آبان، در مراسم تحلیف «لوئیس آرسه» رئیس جمهور جدید بولیوی حضور یافت.

آرسه که پیش تر اعلام کرده بود به محض در دست گرفتن قدرت در نیمه دوم ماه نوامبر آینده (آبان ماه) روابط دیپلماتیک با کشورهای ایران، کوبا و ونزوئلا را از سر خواهد گرفت در دیدار با محمدجواد ظریف، تاکید کرد: کشورش درصدد است سطح روابط با جمهوری اسلامی ایران را ارتقا بخشد.

310 310

کد خبر 1453044

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =