توانمندسازی نیروی انسانی ماهر و متخصص اولویت منطقه آزاد قشم است

رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: توانمدسازی و تربیت نیروی انسانی ماهر برای کار و ارائه خدمات در جزیره قشم در عرصه های مختلف اقتصادی، گردشگری، خدماتی و... از اولویت های اصلی این سازمان به شمار می رود.

به گزارش خبرآنلاین از قشم، حمیدرضا مومنی در دیدار با مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان هرمزگان با وی، اظهار کرد: نقش مراکز آموزشی و مهارت آموزی به ویژه فنی و حرفه ای جهت پیشبرد برنامه های توسعه ای جزیره، دارای اهمیت بالا و یکی از ضرورت هاست.
وی ادامه داد: طی سال های گذشته زیرساخت های متعددی در حوزه های مختلف اقتصادی و گردشگری در جزیره قشم ایجاد شده و یکی از چالش های امروز، نبود نیروی انسانی ماهر و متخصص به اندازه کافی جهت بهره برداری از این پروژه هاست که با استفاده از ظرفیت های سازمان فنی و حرفه ای می توان بخشی از این کمبودها را جبران کرد.
به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم؛ اقدامات خوبی در چارچوب تفاهم نامه میان این سازمان منطقه آزاد قشم و سازمان فنی و حرفه ای صورت گرفته، اما برای رسیدن به نتیجه مطلوب و تربیت نیروی کار ماهر و نیمه ماهر نیازمند حضور پرقدرت فنی و حرفه در حوزه های آموزشی هستیم.
مومنی تاکید کرد: تربیت نیروی انسانی در حوزه های خدماتی شامل واحدهای تجاری و گردشگری به عنوان محورهای توسعه جزیره قشم یکی از موضوعاتی است که توجه به آن می تواند، زمینه ساز رضایت گردشگران و مسافران را فراهم آورد.
وی تصریح کرد: در حوزه صنایع دستی پتانسیل های زیادی وجود دارد و با برنامه ریزی برای استانداردسازی آموزش های این حوزه و ساماندهی نیروهای کار بومی می توان به اقتصاد خانواده ها و همچنین ایجاد اشتغال کمک شایانی کرد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم افزود: محورهای توسعه و جذب سرمایه گذاری در جزیره قشم تا اندازه زیادی مشخص شده و سازمان فنی و حرفه ای باید براساس نیازهای واحدهای تولیدی، صنعتی، شیلاتی و خدماتی فعال در جزیره آموزش های لازم به نیروی انسانی را در دستور کار خود قرار دهد.
مومنی خاطرنشان کرد: از سال ها قبل ضرورت تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص در سازمان منطقه آزاد قشم احساس شده و تفاهم نامه با سازمان فنی و حرفه ای نیز در همین راستا اجرایی شده و آمادگی برای آماده سازی تفاهم نامه جدید در چارچوب مشخص و براساس نیاز واحدهای اقتصادی، صنعتی، گردشگری و خدماتی فعال در قشم نیز وجود دارد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی و تعیین محورهای اصلی توسعه جزیره قشم، نیروی انسانی مورد نیاز هر بخش مشخص خواهد شد و پس از آن سازمان فنی و حرفه ای می تواند جهت تربیت و تامین نیروی ماهر و نیمه ماهر اقدامات آموزشی خود را اجرایی کند.

*آموزش سفارش محور در  دستور کار فنی و حرفه ای
براساس این گزارش، مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان هرمزگان نیز در این جلسه گفت: با توجه به ظرفیت ها موجود و موقعیت استراتژیک قشم به یکی از قطب های اقتصادی کشور شده است.
سیده اسماء کریمی با اشاره به اقدامات آموزشی صورت گرفته در جزیره قشم، اظهار کرد: در زمینه تربیت نیروی کار بومی و همچنین ایجاد نیروی کار ماهر، فعالیت های خوبی در جزیره قشم صورت گرفته و با اجرایی شدن آن امکان ایجاد اشتغال پایدار فراهم می شود.
وی با اشاره به نقش تاثیرگذار مناطق آزاد در کمک به اقتصاد ملی در شرایط جنگ اقتصادی، تصریح کرد: بومی سازی آموزش های مورد نیاز محورهای توسعه در منطقه آزاد قشم یکی از اولویت های آموزش های فنی و حرفه ای در این منطقه است.
به گفته مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان هرمزگان؛ جهت استفاده از نیروی انسانی ماهر و نیمه ماهر در پروژه های بلندمدت، هماهنگی های خوبی میان این اداره و آموزش و پرورش و همچنین واحدهای آموزشی و دانشگاهی ایجاد شده است.
کریمی با اشاره به سیاست های جدید آموزشی در فنی و حرفه ای خاطرنشان کرد: سازمان فنی و حرفه ای مطابق سیاست گذاری جدید صورت گرفته آموزش سفارش محور را در نقاط مختلف در دستور کار قرار داده و به توانمندسازی و آموزش نیروی کار به صورت تخصصی و مطابق با نیازهای تولیدی، صنعتی و خدماتی مناطق ارائه می کند.
وی ادامه داد: ایجاد شهرک های مهارت آموزی و دپارتمان های تخصصی در حوزه های گردشگری و پرورش آبزیان در منطقه آزاد قشم یکی از ظرفیت های فنی و حرفه ای است که می توان برای اجرای آن پس از برنامه ریزی و تهیه نقشه راه، اقداماتی را انجام داد.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه استان هرمزگان تصریح کرد: برندسازی، افزایش مشارکت جوامع محلی در بحث های مهارت آموزی و استانداردسازی تولیدات و محصولات در منطقه آزاد قشم، مسائلی هستند که می تواند به تکمیل زنجیره اشتغال و همچنین توسعه صادرات کالا و خدمات کمک کند.

46

کد خبر 1453162

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =