زنگنه:تحریم‌های ترامپ کینه‌جویی علیه ایران است

وزیر نفت با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه مدیران صنعت نفت ایران در روزهای پایانی حضور ترامپ در کاخ سفید، گفت: تحریم‌های آمریکا انتقام‌جویی و کینه‌جویی علیه ایران است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، «بیژن زنگنه» در مراسم افتتاح ۱۸۱ طرح گازرسانی در استان فارس که به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد، ادامه داد: استان فارس دومین استان گاز خیز کشور است و میادین مختلف گازی دارد.  

وی به توسعه میادین گازی در استان فارس اشاره کرد و افزود: این استان تا ۳ سال پیش در زمینه گازرسانی عقب بود،  اما در این مدت به سرعت پیشرفت کرد.  

زنگنه تاکید کرد: استان های کرمانشاه، آذربایجان غربی و کرمان از برنامه گازرسانی کشوری عقب تر هستند.  وزیر نفت گفت: مساله گازرسانی به صنایع در اولویت قرار دارد زیرا به تولید و اشتغال باز می گردد.

وی با بیان اینکه نباید صنعتی وجود داشته باشد که برای تولید معطل گاز بماند، افزود: توسعه یکپارچه صنعت گاز مورد توجه است.  زنگنه با اشاره به افزایش ۲.۵ برابری تولید از پارس جنوبی، ادامه داد: ظرفیت تولید گاز ایران از پارس جنوبی از ۲۸۰ میلیون متر مکعب در سال ۹۲ به ۷۰۰ میلیون متر مکعب در شرایط فعلی رسیده است.

وی تاکید کرد: ۱۷ پالایشگاه و ۳۰ سکو، صدها چاه، هزاران کیلومتر لوله کشی و ... را نصب و بهره برداری کردیم.  در حالی که در اکثر این سال ها در تحریم بودیم اما به تولید یک‌هزار میلیون متر مکعب تولید گاز رسیدیم.  

به گفته وزیر نفت تمام بخش های کشور از تولیدکننده تا مصرف کننده از توسعه گازرسانی راضی بودند و تمام تجهیزات گازرسانی داخلی بود.

وی گفت: دولت نیز راضی است زیرا زمانی که گاز مصرف می شود، سوخت مایع معادل آن صادر می شود. افزایش ۴ برابری صادرات فرآورده های نفتی با توسعه پارس جنوبی و رشد گازرسانی که مانع از حبس گاز شد،  محقق شد.  

زنگنه با تاکید بر اینکه این اقدامات باید تقویت شود تا صنعت کشور فعال شود، افزود: از این تجربه در بند ق قانون بودجه باید استفاده شود.  وی با بیان اینکه مصرف سوخت مایع در کشور با شبکه های اصلی و فرعی گاز کاهش داشت، ادامه داد: همچنین افت فشار در زمستان نیز مرتفع شد.  

وزیر نفت تاکید کرد: در کنار این کارها تقاضای مصرف بهینه دارم. بدون اینکه به رفاه مردم آسیب برسد، می توان مصرف گاز را کاهش داد تا تامین گاز برای صنایع در زمستان امکان پذیر باشد.  

به گفته زنگنه روش های تشویقی مانند تخفیف بهای گاز به مشترکان کم مصرف آغاز شده است.  وی گفت: طرح های توسعه میادین گازی استان فارس دیده شده و برنامه های فشارافزایی نیز انجام می شود. طرح توسعه پالایشگاه پارسیان نیز فعال خواهد شد.  

زنگنه به احداث خط پروپیلن برای انتقال ۱.۵ میلیون تن از عسلویه تا شمال شیراز اشاره کرد و افزود: زنجیره ارزش در صنایع پتروشیمی محقق خواهد شد. در این طرح تنها ساخت خط لوله بر عهده دولت خواهد بود.  

وی یادآور شد: زادگاه پتروشیمی ایران فارس است.

وزیر نفت با اشاره به انتخابات آمریکا گفت: در روزهای پایانی حضور ترامپ در کاخ سفید مدیران صنعت نفت را به بهانه حمایت از تروریسم تحریم کرد. ما قربانی تروریسم هستیم و این تحریم‌ها انتقام‌جویی و کینه‌جویی است.وی به شایعاتی مبنی بر سیل جدید تحریم ها علیه ایران اشاره کرد و افزود: تحریمی باقی نمانده است اما این تحریم ها تاثیری نداشته،  ما نه از تحریم نمی ترسیم و نه خللی در کار ایجاد کرده است بلکه تنها عزم ما را راسخ کرده است.

زنگنه تصریح کرد: جان، مال و آبرویمان را فدای ملت ایران می کنیم و تا آخرین نفس امیدواریم همینطور باشیم.  

 

223223

کد خبر 1453459

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =