وزیر بهداشت: شهادت در عرصه سلامت، آگاهانه‌ترین نوع شهادت است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اینکه فرد با علم و آگاهی تن به آتش زده و تا خط مقدم پیش رود، بسیار متفاوت است، اما شهادت در عرصه سلامت، آگاهانه‌ترین نوع شهادت است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از وزارت بهداشت، سعید نمکی در جلسه کمیته ملی شهید خدمت که روز دوشنبه و با حضور پوراصغری معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه و سعید اوحدی معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و سایر مدیران و معاونان در ساختمان مرکزی بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد، ضمن قدردانی برای پیگیری امور مربوط به شهدای خدمت عرصه سلامت، افزود: تکریم شهدا، تکریم ساختارهای قدرتمند و ارزشی یک نظام است و بی حرمتی نسبت به شهید و خانواده او، لرزان کردن پایه‌های حکومتی است که مبتنی بر خون شهدا ایستاده است. هرچند کسی که شهید شده، به جایگاهی رسیده که نیازی به تکریم بندگان خاکی خدا ندارد، آنها به پروردگار و اولیا الله بسیار نزدیک هستند و این ما هستیم که نیازمند شفاعت آنها در روز قیامت هستیم.

وی بیان کرد: شهدا در همه زمینه‌ها که برای آب، خاک، سرزمین، سلامت، حرمت، دین و آیین یک کشور جنگیده و به فیض رفیع شهادت نایل شوند، در اوج رستگاری هستند. شهدایی مانند دکتر زارع که چشم پزشک فوق تخصص قرنیه بود، چنانچه بخواهیم از بعد مسائل مادی به مساله بنگریم، اگر قرار بود از حرفه‌اش کسب درآمد کند، از هر جراحی می‌توانست چند برابر مبالغی که مجموعه‌های دیگر می‌خواهند از خانواده‌های‌شان حمایت کنند، درآمد کسب می‌کرد. ضمن اینکه سایه ارزشمند یک دانشمند و فرهیخته از مملکت کم شده است و با هیچ معیار مادی نمی توان آن را سنجید. بنابراین تکریم شهدا تکریم یک مملکت، نظام، دیدگاه و عزت و غرور ملی است که مایه سرافرازی و ماندگاری یک ملت در طول تاریخ می شود.

نباید از خانواده شهدا غافل شد

نمکی گفت: تکریم و احترام به شهدا بسیار مهم است. در سفرهای استانی، اولین کاری که می کنیم رفتن به گلزار شهدا و ادای احترام به مقام شامخ آنهاست و اولین دعایی که می کنم این است که خداوندا مرا شرمنده شهدا نکن.

وی افزود: نباید از خانواده مکرم شهدا غافل شد. در ایام انقلاب به طرق مختلف عزیزانی را قبل، حین و بعد از انقلاب و همچنین روزهای دفاع مقدس از دست دادیم و شهید شدند، اما عده‌ای مظلومانه و عده‌ای آگاهانه شهید شدند. شهدای سلامت با علم و آگاهی به خطرناک بودن این ویروس مهلک، در حالی‌که با کمبود ماسک و لباس محافظتی روبه‌رو بودیم، دل به آتش زدند و مانند پروانه به دور بیمار گشتند و سوختند.

نمکی بیان کرد: بر عکس آنچه در دفاع مقدس اتفاق افتاد، ما در عرصه شهدای سلامت، بیش از سرباز، ژنرال‌های‌مان از دست دادیم. زیرا می‌خواستند خط شکن باشند و سربازان پشت سر این فرماندهان حرکت می کردند و لذا هرچه آنها را عزیز بداریم، نظام جمهوری اسلامی را عزیز شمرده ایم. حرمت این عزیزان، حرمت نظامی است که در اوج تحریم ها توانست در کمتر از دو ماه میزان مرگ و میرها را در اوج مضایق مالی به کمتر از یک پنجم و میزان بستری ها را به ۲۰ درصد برساند و در شرایطی که هنوز کشورهای غربی با ویروس درگیر نشده بودند، رکوردی تاریخی را در کنترل و مدیریت بیماری ثبت کند.

وزیر بهداشت گفت: کادر بهداشت و درمان کشورمان در این ایام سخت توانستند با ۱.۶ تخت بیمارستانی به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت، از کشورهایی که حداقل هفت تخت به ازای هر ۱۰۰۰ نفر و سه برابر نیروی انسانی نسبت به تخت هایشان دارند، پیشی بگیرند.

تصویب ۲۰ پرونده شهدای سلامت

همچنین در ادامه این جلسه، سید کامل تقوی نژاد معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ ریزی وزارت بهداشت با اشاره به دستورالعمل تعیین مصادیق شهدای سلامت به توضیح اقدامات اجرایی به منظور تهیه چک لیست کاملی از مشخصات فردی شهدای مدافع سلامت پرداخت و گفت: تاکنون از بین ۱۳۹ پرونده که از دانشگاه های مختلف به دست ما رسیده، بر اساس مصادیق مورد نیاز، دستورالعمل ها و صحت و سقم اطلاعات و بررسی های همه جانبه، در نتیجه با رای کمیته ها، ۲۰ پرونده را نهایی کرده‌ایم.

۴۷۲۳۱
کد خبر 1453571

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =