دردسر مجوز حرفه‌ای

کسب مجوز حرفه‌ای یکی از دردسرهای باشگاه‌ها است. دردسری که ریشه در شیوه غلط باشگاه‌داری تیم‌های ایران دارد.

علیرضا جوادی: هر ساله در یک بازه مشخص باشگاه‌ها به تکاپو می‌افتند و تلاش می‌کنند تا به سرعت مجوز حرفه‌ای را کسب کنند. در این بازه زمانی که مجوز حرفه‌ای صادر می‌شود، باشگاه‌های لیگ برتری و مخصوصاً باشگاه‌هایی که توانستند سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را کسب کنند می‌خواهند ضعف‌های سال‌ها مدیریت غلط خود را بپوشانند. همراهی فدراسیون فوتبال با آن‌ها نیز در این مدت باعث شده تا راحت‌تر مجوزهای مورد نیاز خود را کسب کنند.
هزینه‌ سنگین برای همراهی‌
این همراهی بی‌هزینه نیز نبوده است و چندی پیش کنفدراسیون فوتبال آسیا، فدراسیون فوتبال ایران را به‌دلیل نقض مفاد آیین‌نامه مجوز باشگاه‌ها ۱۲۰ هزار دلار جریمه کرد. همچنین علاوه بر جریمه مالی، همراهی فدراسیون فوتبال با باشگاه‌ها باعث شد، امسال، اعضای کمیته صدور مجوز حرفه‌ای برای بررسی مدارک باشگاه‌ها مجبور شوند یک «تعهدنامه‌» امضا کنند. در همین راستا غلامرضا بهروان، رئیس کمیته صدور مجوز حرفه‌ای گفت: «همه ما تعهدنامه‌هایی را امضاء کردیم که نزدیک به ۱۵ صفحه بود و حالا از نظر اخلاقی و قانونی موظف هستیم در بررسی مدارک دقت عمل لازم را داشته باشیم و با باشگاه‌ها مماشات نکنیم.»

رئیس کمیته صدور مجوز حرفه‌ای همچنین اعلام کرد که درصورت تخلف و رعایت نکردن استانداردها «هر یک از اعضا ۲۰ هزار دلار جریمه خواهند شد و از سویی جریمه [سال گذشته] برای فدراسیون فوتبال هم تکرار خواهد شد». سهیل مهدی، مسئول کمیته مسابقات سازمان لیگ فوتبال ایران که پیش‌تر به‌عنوان رئیس کمیته صدور مجوز حرفه‌ای فعالیت می‌کرد در سال ۱۳۹۵ سال درمورد صدور مجوز حرفه‌ای اعلام کرد کنفدراسیون فوتبال آسیا طبق پنج معیار مجوز حرفه‌ای را صادر می‌کند. او درباره معیارهای کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت: اولین معیار ورزشی که شامل برگزاری مسابقات، دیدارهای تیم های پایه و مسائل دیگر است. دومین معیار مربوط به مسائل اداری و پرسنلی است. سومین معیار مربوط به معیار حقوقی که ثبت تجاری باشگاه، قراردادها و سیستم حقوقی را شامل می شود. معیار چهارم و پنجم نیز مربوط به مباحث مالی، زیرساخت‌ها و استادیوم است.

وضعیت فعلی باشگاه‌های ایرانی

استقلال، پرسپولیس، تراکتور و فولاد چهار نماینده ایران در دوره بعدی لیگ قهرمانان آسیا خواهند بود. هر یک از این تیم‌ها وضعیت متفاوتی با یکدیگر دارند. طبق اعلام رسانه‌ها پرسپولیس، قهرمان فصل گذشته لیگ برتر، مدارک خود را تحویل داده است، اما «نقص‌های جزئی» در این مدارک دیده می‌شود، اما مسئولان این باشگاه در جریان این نقص مدارک قرار گرفته‌اند.

همچنین طبق صحبت‌های مدیر حقوقی و ورزش قهرمانی باشگاه فولاد خوزستان، این باشگاه طلب تاکافومی آکاهشی را پرداخت کرده و «از نظر حقوقی منعی برای دریافت مجوز حرفه‌ای ندارد»، اما در باشگاه تراکتور شرایط دیگری حاکم است و طلب سینا عشوری که چندی پیش از فوتبال خداحافظی کرد مانع تراکتور در راه کسب مجوز حرفه‌ای است، اما به‌زودی جلسه میان این بازیکن و مسئولان باشگاه تراکتورسازی برگزار خواهد شد تا دو طرف به یک توافق دست یابند.

وضعیت باشگاه استقلال کمی با دیگر باشگاه‌ها متفاوت است. آن‌ها به تازگی توانستند پنجره نقل‌وانتقالاتی خود را باز کنند و شاید مجوز حرفه‌ای چالش‌های جدیدی مدیران آبی‌ها باشد. اما طبق اخبار مدارک استقلال در دست بررسی است و مسئولان این باشگاه تا اطلاع ثانوی باید منتظر بمانند.

بیشتر بخوانید: الگوی پیچیده‌ای به نام فوتبال قطر

۲۵۵ ۴۱

کد خبر 1453664

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =