چین در ساخت واکسن کرونا با کشورهای خلیج فارس همکاری می‌کند

ایرنا نوشت: وزیر خارجه چین اظهار کرد که پکن با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در مورد ساخت واکسن کرونا همکاری می کند.

«وانگ یی» دوشنبه شب در نشست ویدیویی وزرای خارجه چین و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس که از پکن سخن می گفت، افزود: اولین آزمایش بالینی فاز سه واکسن COVID-۱۹ که توسط چین با همکاری امارات متحده عربی و بحرین انجام شده، در حال پیشرفت است و تا کنون ۴۴ هزار نفر در قالب این آزمایش واکسینه شده اند.

 

وانگ یی اضافه کرد: چین برای نیازهای واقعی مردم منطقه به منظور دسترسی به واکسن کرونا اهمیت زیادی قائل است و تمایل دارد به این نیازها پاسخ دهد و اقدامات مشخصی را برای ارتقاء ساخت یک جامعه بهداشتی مناسب با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس انجام دهد.

وزیر خارجه چین در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه تعامل چین و شورای همکاری خلیج فارس به نیروی ثابت و مهمی برای منطقه خلیج فارس و حتی جهان تبدیل شده است، افزود: پکن همچنین از تلاش کشورهای شورا برای دفاع از امنیت سیاسی و ثبات اجتماعی خود و راه توسعه مستقل این کشورها پشتیبانی می کند.

او با اشاره به اینکه دو طرف باید بر چندجانبه گرایی پایبند باشند، اظهار کرد: چین مایل است با عملکرد واقعی به همراه شورای همکاری خلیج فارس به ایجاد جامعه بشری برخوردار از بهداشت و سلامت مشترک یاری کند.

وانگ یی اظهار کرد: دو طرف باید با پیش شرط پیشگیری و کنترل موثر همه گیری کرونا، به بازسازی اقتصادی پس از همه گیری بپردازند و مذاکرات منطقه تجارت آزاد چین و شورای همکاری خلیج فارس را از سر گیرند و ضمن تقویت همکاری امنیت داده ها و پیشبرد اجرای طرح های مهم کمربند و جاده، مبادلات انسانی و فرهنگی را نزدیک تر سازند.

در نشست ویدیویی وزرای خارجه چین و شورای همکاری کشورهای خلیج فارس، وزرای امور خارجه امارات متحده عربی، بحرین، کویت، عربستان سعودی، قطر، عمان و دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس شرکت داشتند.

اعضای شورای همکاری خلیج فارس هم در این نشست تاکید کردند که پکن شریک راهبردی بسیار مهم کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است و چین به بزرگ ترین کشور واردکننده و صادرکننده کشورهای شورا تبدیل شده است.

آنها تاکید کردند شورای همکاری خلیج فارس قاطعانه پایبند اصل چین واحد است و تمایل دارد که به اتفاق پکن به طور مشترک در ساخت و ساز کمربند و جاده همکاری کند و هر چه سریع تر مذاکرات درباره منطقه تجارت آزاد را از سر گیرد. این شورا نقش سازنده و مثبت چین در مسایل مهم منطقه را ستایش می کند و مایل است به اتفاق طرف ها از طریق گفت و گو مناقشات را حل و فصل کند.

310 310

کد خبر 1453809

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =