اجرای طرح رایگان واکسیناسیون بروسلوز جمعیت گاو و گوساله در کهگیلویه وبویراحمد

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان از اجرای طرح واکسیناسیون رایگان بروسلوز(تب مالت) در جمعیت گاو و گوساله استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از یاسوج؛ به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان ، دکتر 'امید جمشیدی'  معاون سلامت دامپزشکی کهگیلویه وبویراحمد در این باره گفت : طرح رایگان واکسیناسیون تب مالت از ابتدای آبان ماه سالجاری  آغاز شده و تا ابتدای بهمن ماه  به مدت دو ماه ادامه خواهد داشت و در طول اجرای آن، تعداد ده هزار راس گوساله و ۱۶ هزار و ۵۰۰  راس گاو  با اولویت مراکز صنعتی دامپروری استان توسط اکیپ های بخش خصوصی و دولتی واکسینه خواهند شد.
وی  با بیان اینکه مهمترین عامل پیشگیری از بروز این بیماری در میان جمعیت دامی واکسیناسیون است، اظهار داشت: علاوه بر واکسیناسیون، این اداره خونگیری از جمعیت گاو و گوساله را برای تشخیص سرمی بروسلوز به صورت دوره‌ای و زمان‌بندی شده در دامداری‌های صنعتی در دستور کار خود قرار داده است که در صورت شناسایی، دام‌های راکتور (بیمار) را روانه کشتارگاه می‌کند.
دکتر جمشیدی  گفت : ، تب مالت یک بیماری واگیردار مشترک بین انسان و دام است که همواره از دو بعد اقتصادی و بهداشتی مورد توجه قرار می گیرد و شیوع این بیماری به دلیل افزایش مصرف مواد لبنی غیر پاستوریزه نیز بیشتر می‌شود و علائم این بیماری در انسان تب مواج، عرق شدید، سردرد، ضعف، کاهش وزن، افسردگی، درد کمر، پشت و مفاصل است.
وی با توجه به این که انتقال عامل بیماری بروسلوز به واحدهای دامداری به طور عمده از طریق خرید دام‌های جدید صورت می‌گیرد، به دامداران توصیه کرد که از خرید دام‌های بدون سوابق بهداشتی مشخص و مطلوب که واکسینه نشده‌اند خودداری کنند و با اکیپ‌های واکسیناسیون همکاری مناسب جهت مایه کوبی دام ها داشته باشند، تا این مهم به نحو مطلوب میسر شود.
دکتر امید جمشیدی در پایان نیز به همشهریان توصیه کرد که حتی‌الامکان از شیر و محصولات لبنی پاستوریزه استفاده کنند و در صورت استفاده از شیر خام، آن را قبل از مصرف به طور کامل جوشانده و سپس مصرف نمایند.

48

کد خبر 1453930

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =