مشخص شدن جهت توسعه آتی سازمان همکاری شانگهای با طرح ابتکار چهار جامعه مشترک

بدون شک نشست شورای سران سازمان همکاری شانگهای که به تازگی پایان یافت، به نتایج فراوان رسیده است که از میان آن ها می توان به یک بیانیه مشترک، شش بیانیه همکاری و دیگر توافق نامه های مربوط به همکاری میان اعضا اشاره کرد.

به گزارش خبرآنلاین، به نقل از رادیو بین المللی چین، پیشنهادات شی جین پینگ رئیس جمهور چین در نشست پیرامون «روحیه شانگهای» و «چهار جامعه مشترک» نیز یکی از نتایج مهم این نشست بود که نه تنها جهت توسعه آتی سازمان را مشخص کرده بلکه محتوای جامعه با سرنوشت مشترک بشر را غنی تر ساخته است. این پیشنهاد برای توسعه صلح آمیز جهان و منطقه دارای اهمیت دیرپایی است.

در شرایط جدید، چگونه می توان «روحیه شانگهای» را به اجرا گذاشت؟ در این جلسه، رئیس جمهور شی جین پینگ برای اولین بار در چارچوب سازمان همکاری شانگهای یک ابتکار مهمی مبنی بر ایجاد یک جامعه مشترک در زمینه های بهداشت و سلامت، امنیت، توسعه و فرهنگ و آموزش، مطرح کرد. این ابتکار به نوعی، راه حل چینی برای حل بحران های جهانی کنونی تلقی می شود. ولادیمیر پتروفسکی محقق ارشد موسسه خاور دور فرهنگستان علوم روسیه اظهار داشت که ابتکار «چهار جامعه مشترک» به کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در تعیین استراتژی مقابله با چالش ها کمک خواهد کرد.

همکاری ها در زمینه مقابله با اپیدمی را به عنوان مثال در نظر بگیریم. چین در این راستا پیشنهاداتی مانند حمایت از رهبری سازمان بهداشت جهانی در کنترل همه گیری کرونا، تقویت هماهنگی اقدامات میان کشورها و مخالفت با سیاسی سازی مساله را مطرح و اظهار کرده است نیازمندی های کشورهای عضو سازمان به واکسن کرونا را مد نظر قرار خواهد داد. این پیشنهادات و اظهارات نوعی پاسخ به چگونگی همکاری ها در زمینه مقابله با اپیدمی و نیازهای کشورهای عضو بوده و بدون شک اعتماد به نفس و توانایی اعضای سازمان برای غلبه بر اپیدمی را تقویت خواهد کرد.

علاوه بر این، همه اعضای سازمان به دنبال احیای اقتصاد ملی علی رغم همه گیری کرونا هستند. در سومین نمایشگاه بین المللی واردات چین که به تازگی به پایان رسید، نزدیک به 200 شرکت از کشورهای عضو و ناظر سازمان و کشورهای شریک سازمان به روش های آنلاین یا آفلاین در نمایشگاه شرکت کرده و تمایل زیاد خود به تعمیق همکاری ها با طرف های مختلف را نشان داده است. رهبر چین گفته است: توسعه مشترک توسعه واقعی و توسعه پایدار نیز نوع خوب توسعه است. توسعه چین از جهان جدایی ناپذیر است و رفاه جهانی نیز به چین احتیاج دارد. این اظهارات رهبر چین نشانگر صداقت چین برای توسعه مشترک با اعضای سازمان همکاری شانگهای است.

چین به عنوان یکی از موسسان سازمان در شرف ورود به مرحله جدیدی از توسعه خود است. چین نیز از همه اعضای سازمان دعوت می کند از فرصت های ناشی از توسعه چین استفاده کرده و با تعمیق وحدت و همکاری با طرف های مختلف، «روحیه شانگهای» را در عصر جدید درخشان تر کرده و به جهان اطمینان بیشتری ببخشند.

311311

کد خبر 1454435

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =