دومین گروه ناظران بین‌المللی هم ادعای ترامپ را رد کردند

فارس نوشت: دومین گروه ناظران انتخاباتی از سازمان کشورهای آمریکایی هم ادعاهای ترامپ مبنی بر رخ دادن تقلب گسترده در انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا را رد کردند.

گزارش اولیه این گروه هفته گذشته منتشر شد که بر مبنای مشاهدات ۲۸ کارشناس از ۱۳ کشور بود که اقدامات انتخاباتی در واشنگتن، و چهار ایالت جورجیا، آیووا، مریلند و میشیگان را پیگیری کرده بودند.

به گزارش وبگاه خبری «هیل»، ناظران قبل از مشاهده روند رای‌گیری زودهنگام، فعالیت‌های انتخاباتی ستادها و روند نهایی رای‌گیری در روز انتخابات، با مقامات ایالتی و انتخاباتی، مقامات حزبی و سایر مقامات در ایالت‌ها و واشنگتن ملاقات کرده بودند.

به گفته آن‌ها، هیچ موردی از تقلب یا بی‌نظمی‌ در رای‌گیری در انتخابات مشاهده نشد. این ناظران همچنین اعلام کردند موردی از ارعاب مسئولان شمارش آرا بخصوص در میشیگان که در آن معترضان خواستار توقف روند شمارش آرا شده بودند، مشاهده نشد. سازمان کشورهای آمریکایی در پایان هم رای‌گیری پستی را ایمن توصیف کرد.

گروه ناظران ضمن اعلام حمایت از نامزدها برای احقاق حقوقشان، اعلام کرد مهم است که آن‌ها با طرح ادعاهای مشروع در دادگاه‌ها و نه گمانه‌زنی مضر و بی‌اساس در رسانه‌های عمومی، مسئولانه رفتار کنند.

 آن‌ها در پایان اعلام کردند: ماموریت سازمان کشورهای آمریکایی از همه احزاب سیاسی، نامزدها و شهروندان می‌خواهد اجازه دهند دموکراسی پیروز شود و باقی مراحل انتخابات در چارچوب قانون پیگیری شود.

پیشتر روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در مصاحبه با مقامات ۴۵ ایالت مختلف از جمله ایالت‌های کلیدی که ستاد ترامپ در آن‌ها شکایت وجود تقلب گسترده انتخاباتی را مطرح کرده، اعلام کردند هیچ موردی از چنین اقداماتی مشاهده نشده است. 

انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا روز سوم نوامبر برگزار شد و دونالد ترامپ با مطرح کردن ادعای تقلب در انتخابات، تاکنون نتایج آن را به رسمیت نشناخته است.

علی‌رغم ارزیابی رسانه‌های آمریکا مبنی بر پیروزی بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری (۲۷۹ رأی الکترال از نظر سی‌ان‌ان و ۲۹۰ رأی الکترال از نظر فاکس‌نیوز)، به دلیل مخالفت ترامپ با پذیرش شکست و تاکید وی به شکایت به دادگاه، اداره دولتی خدمات عمومی نیز هنوز پیروزی بایدن را به رسمیت نشناخته تا روند رسمی انتقال قدرت آغاز شود.

311311

کد خبر 1454449

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =