اوبراین، نماینده آمریکا در نشست‌ آسه‌آن می‌شود

ایسنا نوشت: کاخ سفید اعلام کرد، مشاور امنیت ملی آمریکا قرار است نماینده این کشور در نشست‌های مجازی قریب‌الوقوع با کشورهای آسیایی باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی آمریکا قرار است ریاست هیاتی را برای گفتگو با ۱۰ کشور عضو آ.سه.آن برعهده بگیرد که از جمعه عصر به وقت آمریکا یا شنبه صبح در آسیا برگزار می‌شود.

وی در نشست اقتصادی شرق آسیا روز یکشنبه با حضور ۱۵ کشور آسیا-پاسیفیک حضور دارد که در آن قرار است توافق موسوم به "همکاری اقتصادی جامع منطقه‌ای" با حمایت چین امضا شود و به بزرگترین توافق تجارت آزاد جهان بدل خواهد شد.

کاخ سفید هنوز اعلام نکرده که در نشست رهبران موسوم به ملل "حاشیه اقیانوس آرام" یا همان نشست همکاری اقتصادی آسیا-پاسیفیک (اپک) که جمعه آتی برگزار می‌شود، چه کسی نماینده آمریکا خواهد بود.

این سومین سالی است که حضور آمریکا در نشست‌های شرق آسیا کمرنگ است، اگرچه دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده بود که آسیا پاسیفیک و همکاری با چین، اولویت سیاست خارجی دولت واشنگتن است.

ترامپ نتایج انتخابات سوم نوامبر ریاست جمهوری آمریکا را به چالش کشیده، آن را قبول ندارد و از اذعان به شکست امتناع می‌کند.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد:‌ اوبراین قرار است بار دیگر به تعهد آمریکا درباره شکوه، عظمت و امنیت در منطقه هند-پاسیفیک در جریان این نشست‌های مجازی تاکید کند.

در حالیکه ترامپ در ۲۰۱۷ در مانیل در نشست آمریکا-آ.سه.آن حضور داشت، هرگز در نشست کامل شرق آسیا شرکت نکرد. مایک پنس، معاون ترامپ در نشست ۲۰۱۸ سنگاپور نماینده آمریکا بود در حالیکه در نشست سال گذشته در تایلند، نماینده آمریکا،‌ اوبراین بود.

310 310

کد خبر 1455259

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =