ولایت فقیه به عنوان رکن اساسی حکومت اسلامی است که هیچ یک از کشورها و ملل اسلامی نیز نظیر آن را ندارند و این امر باعث علاقه و جلب توجه بسیاری ملت‌های دنیا به کشور اسلامی ما شده است.

به گزارش رجانیوز، آیت‌الله "محمدتقی مصباح یزدی" گفت: جریانات اخیرکه در کشور رخ داد، ولایت فقیه را هدف قرار داده بود.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم  روز چهارشنبه در جمع گروهی از هنرمندان بسیجی از سراسر کشور در موسسه آموزشی امام خمینی(ره) در قم  ولایت فقیه را روح انقلاب و مشخصه این حکومت ذکر کرد و گفت: دشمنان می خواستند یا این رکن اساسی را حذف و یا تضعیف و کمرنگ کنند که در این جریان برخی آگاهانه و برخی فریب خورده اقدام به این امر نمودند.

وی ادامه داد: ولایت فقیه به دلیل آنکه دارای پرتویی از انوار امام زمان(عج) است و مردم نیز بدلیل این که او را جانشین به حق ولیعصر(عج) می دانند اطاعت از او را همچون اطاعت از امام عصر بر خود لازم می دانند.

آیت الله مصباح یزدی بر اساس خطبه ای از حضرت علی(ع) حقوق والی و سرپرست جامعه بر مردم را بزرگترین حق مردم بر مردم ذکر کرد و گفت: رهبر وقتی قانون را تایید می کند بنابراین همه مصوبات قانونی همچون نماز و روزه بر مردم واجب می شود که این از حقوق والی بر مردم است.

وی اظهار داشت: عموم مردم لزوم و اهمیت ولایت فقیه را درک می کنند ولی برخی خواص مسوولیت پذیری رهبری را مانند رییس جمهوری یک شخصیت سیاسی و نفر اول در کشور می دانند در حالی که این دو تعریف تفاوت ماهوی با یکدیگر دارد.

وی بااشاره به این که ولی فقیه جانشین امام زمان(عج) بوده ولی رییس جمهوری را مردم انتخاب می کنند، یادآور شد: وقتی رییس جمهوری از جانب رهبری نصب و تایید می شود به عامل او تبدیل شده و از این پرتو نور بر او نیز تابیده می شود.

وی افزود: وقتی ریاست جمهوری حکم ولی فقیه را دریافت کرد اطاعت از او نیز چون اطاعت از خداست.

آیت الله مصباح یزدی خاطر نشان کرد: قبل از انقلاب به دلیل جدایی دین از سیاست علما در این عرصه وارد نمی شدند در حالی که دیانت عین سیاست است که این شعار از سوی شهید مدرس مطرح و توسط امام به آن جامه عمل پوشانده شد.

وی افزود: اکنون در فرهنگ دینی ما هر که دیندارتر است از ولایت فقیه حمایت می کند ولی هنوز بعد از 30 سال این اصل آنچنان که باید جا نیافتاده است.

وی ادامه داد: هنر نیز همچون علوم دیگر که می تواند هم مفید و هم مضر باشد که در این صورت و به دام لغزش ها افتادن هنرمند ضرر آن بیش از منفعت آن می کند

کد خبر 14553

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۸۸/۰۵/۲۱
  4 0
  وقتی ریاست جمهوری حکم ولی فقیه را دریافت کرد اطاعت از او نیز چون اطاعت از خداست. از استاد علامه مصباح بسيار سپاسگزارم به عنوان فتوايي كه فرمودند لكن موضوعي را متوجه نشده ام . ايا اين فتوا عطف به دوازده سال قبل نيز ميشود يا خير ؟ يعني زماني كه آقاي خاتمي رييس جمهور ايران شدند و حكم ولي فقيه عادل زمان را دريافت كردند . پس چگونه بود كه استاد علامه جناب مصباح به هيچ روي از ايشان اطاعت نفرمودند و همواره فتواي عدم پيروي از رياست جمهوري قبلي صادر ميفرمودند
 • بی نام IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۸۸/۰۵/۲۱
  3 0
  يعني هيچ كس حق كوچك‌ترين انتقادي از آقاي احمدي‌نژاد را ندارد، چون بر اساس اين تصور هر انتقادي از ايشان انتقاد از خدا است. واقعاً از آزاديِ «استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي» چه چيزي به جاي مانده است؟