زیباکلام: خاتمی هم کاندیدا شود، بدنه رأی اصلاحات پای صندوق نمی‌آید

صادق زیباکلام گفت: هربخشی از جریان اصلاح طلب، اعم از روحانیون مبارز و کارگزاران و دیگران که امیدی به انتخابات ۱۴۰۰ دارند به نظر من وقت خودشان را تلف می کنند و متاسفانه هیچ شناختی از جامعه ایران ندارند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هرچند اصولگرایان از کنار رفتن دونالد ترامپ از ریاست جمهوری آمریکا استقبال کردند، اما واکنش آن ها نسبت به روی کارآمدن جو بایدن دموکرات مانند گذشته محافظه کارانه بود. از سوی دیگر، اصلاح طلبان استقبال زیادی از آمدن دوباره دموکرات ها داشتند. با این وضع آمدن بایدن چه تغییری در سیاست ایران در قبال آمریکا ایجاد خواهد کرد و آیا روی کارآمدن بایدن می تواند امیدهای از دست رفته اصلاح طلبان را دوباره زنده کند؟ صادق زیباکلام، تحلیل گر سیاسی اصلاح طلب معتقد است که روی کارآمدن بایدن تنها باعث یک نرمش از سوی ایران خواهد شد و تغییری در روابط با آمریکا ایجاد نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید؛

‌مقایسه نظرسنجی‌های انتخابات ریاست جمهوری در ایران و آمریکا

او همچنین تاکید می کند که روی کارآمدن دوباره دموکرات ها در آمریکا هیچ دستاوردی برای اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ نخواهد داشت. 

مشروح گفتگوی خبرگزاری خبرآنلاین با صادق زیباکلام را بخوانید؛

***

آقای زیباکلام! با روی کارآمدن بایدن در کاخ سفید چه تغییری در سیاست ایران در قبال آمریکا ایجاد خواهد شد، آیا باید منتظر تغییراتی در آینده باشیم؟

من معتقدم اگر انتخاب آقای بایدن قطعی شود و در نهایت او از دوماه دیگر رئیس جمهور آمریکا شود، مساله ای در رابطه ایران و آمریکا تغییر پیدا نمی کند. مقصودم رویکرد آمریکا ستیزی است که ظرف ۴۰ سال گذشته جاری بوده است. آن چیزی که در نهایت اتفاق خواهد افتاد نرمشی است که می توان آن را برجام ۱۴۰۰ خواند که در گذشته هم شاهد آن بوده ایم که یک فضای نفس کشیدنی برای ایران بوجود خواهد آورد. اما در اصل دشمنی ایران و آمریکا تغییری ایجاد نمی کند. چون آمریکا ستیزی عمود خیمه جمهوری اسلامی است. 

مذاکرات با دولت بایدن توسط اصولگرایان پیش خواهد رفت

منظورتان تغییرات در همین دولت فعلی است یا ...

با روی کارآمدن جو بایدن در آمریکا، ممکن است مذاکرات در همین دولت آقای روحانی آغاز شود؛ اما برجام ۱۴۰۰ در دولت بعدی اتفاق خواهد افتاد. چون در انتخابات ۱۴۰۰ حامیان اصلاح طلبان پای صندوق های رای نخواهند رفت. بنابراین این اصولگرایان هستند که پیروز انتخابات خواهند بود و مذاکرات توسط اصولگرایان پیش خواهد رفت. 

برجام ۱۴۰۰ می تواند موفق تر از برجام قبلی باشد چون...

از سوی دیگر چون اصولگرایان دولت و مجلس را در اختیار خواهند داشت، مشکلی که در برجام قبلی شاهد آن بودیم را شاهد نخواهیم بود. چون در برجام قبلی مجلس اصولگرایان هر اقدامی را برای عدم موفقیت برجام انجام داد. اما برجام ۱۴۰۰ اصولگرایان می تواند موفقیت بیشتری نسبت به برجام قبلی داشته باشد.
 
اصلاح طلبان از آمدن بایدن استقبال کرده اند، آن ها منتظر چه تغییری هستند؟

برخی از اصلاح طلبان تصورشان این است که ترامپ هیچ ارزشی برای مسائل حقوق بشری و دموکراسی قائل نبود؛ درحالیکه سابقه دموکرات ها اینگونه است که مقداری برای جامعه مدنی ارزش قائل می شوند. از این زاویه برخی از اصلاح طلبان یک امیدواری مختصری به روی کارآمدن بایدن دارند. و روی کار آمدن بایدن و دموکرات ها هم باعث می شود تا اروپایی هم مقداری مساله حقوق بشر در ایران را جدی تر پیگیری کنند.

اصلاح طلبان وقت خود را تلف نکنند

آقای زیباکلام!طی هفته های گذشته شاهد بودیم که جلسات انتخاباتی اصلاح طلبان با محوریت مجمع روحانیون برگزار شده است. آیا این مجمع می تواند تغییری در عملکرد آن ها در انتخابات ریاست جمهوری ایجاد کند؟ می توان امیدوار به نقش آفرینی جدی تر اصلاح طلبان بود؟

به نظر من اصلاح طلبان وقت خود را تلف می کنند. هربخشی از جریان اصلاح طلب، اعم از روحانیون مبارز و کارگزاران و دیگران که امیدی به انتخابات ۱۴۰۰ دارند به نظر من وقت خودشان را تلف می کنند و متاسفانه هیچ شناختی از جامعه ایران ندارند.

خاتمی هم کاندیدا شود، بدنه رأی اصلاح طلبان پای صندوق نمی آید

چون حضور افرادی چون جهانگیری و محسن هاشمی که جای خود، حتی اگر خود خاتمی هم تایید صلاحیت شود آن ۲۴ میلیون پای صندوق های رای نخواهند آمد. 

یعنی فکر می کنید در صورت بهبود وضعیت اقتصادی تا فاصله باقیمانده تا انتخابات یا تغییر در سیاست خارجی ایران باز هم نباید انتظار مشارکت بدنه رای اصلاح طلبان را داشت؟

وضعیت اقتصادی پس از برجام ۱۴۰۰ بهتر خواهد شد. همینقدر که کمی از فشار تحریم ها کاسته شود و وضعیت اقتصادی کمی بهبود پیدا کند برای اقشار و لایه های کم درآمد جامعه قوت قلبی خواهد بود. اما این به نفع اصولگرایان خواهد بود.

2727

کد خبر 1455621

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 4
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  1 0
  خدایش برای ما مردم چه کای انجام دادید که باز ما بیاییم رای بدیم رای بدیم که چی بشه این وضعیت زندگیمون هست صبح تا شب کار می کنیم اینقدر پولمون بی ارزش شده که یک کیلو گوشت در ماه نمی توانیم بخریم رای بدیم که جیب یکسری از خدا بی خبر پر تر بشه ما بدبخت تر از این
 • ایران IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  2 1
  تو همونی نیستی که میگفتی ترامپ از برجام خارج نمیشه ، کدوم یک از تحلیل هات درست درمیاد چرا باید حرفتو باور کنیم اخه چه دلتم خوشه فک میکنی که اون 24 میلیون نفر علاقه شدید به اصلاحات دارن، حتی اگه اون 24 میلیون نفر هم بخوان رای بدن به تو امثال تو رای نمیدن
 • محمد رضا IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  0 1
  یعنی جهانگیری نمیخواهدکاندید شود پس مردم ایران دور ازجان بیچاره می شوند باید هر طور شده این شایسته هارا حفظ کنی هر جوری شده
 • IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  0 2
  آقای دکتر بی‌خود حرف توی دهان مردم نذارید. هر که از طرف اصلاح‌طلبان معرفی بشه ما بهش رای میدیم.
 • IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  0 3
  خاتمی تایید صلاحیت نمیشود و اصولگرایان یک مدیر اجرایی را به صحنه انتخابات خواهد فرستاد که مورد حمایت بی طرف های جامعه قرار خواهد گرفت ولی اگر خاتمی تایید صلاحیت را بگیرد باز با رای بالا انتخاب خواهد شد ولی کنش واکنش ها را بالا خواهد آورد
 • IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  1 0
  مردم دیگر توجهی به انتخابات ندارند
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  0 2
  خاتمی محبوب هست بود خواهد بود
 • IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  1 1
  اما این به نفع اصولگرایان خواهد بود( شايد به نفع هيچ جناحي نباشد)
 • علی IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  0 0
  مذاکره نخواهیم کرد، جنگ نخواهد شد، حالا هی خودتون رو بکشید
 • reza IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  1 1
  اشتباه میکنید آقای زیبا کلام ! درسته مردم به شدت نا امید شدن اما اگر همین چند ماه آقای روحانی حرکت رو شروع کنن و مردم ببینن امیدی هست مطمئن باشید حتی با کاندید شدن آقای ظریف هم به میدان میان چه برسه آقای خاتمی , هر چند من فک میکنم آقای خاتمی همون سنگین تره که نیاد چون مدت زیادی از وجود ایشون گذشته و نسل تغییر کرده و نسل بالای 18 سال جدید ما ایشون رو از وقتی 8-9 سال داشتن دیگه در میادین ندیدند و ذهنیتی ندارند ! مردم فقط دنبال پناهگاهی هستن تا از این شرایط فرار کنن اگر کور سوی امیدی ببینن دوباره دست به کار میشن بهتره کاندیدای اصلاح طلبان از همین مجموعه آقای روحانی باشه که بهترینش آقای ظریف هستند ، البته در شرایطی که بتونن برجام رو مجدد زنده کنن و الا همون حرف شما میشه و کسی در انتخابات شرکت نخواهد کرد
 • DE ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  0 1
  چرا فکر میکنی که خاتمی ، یک آس برنده است ؟؟؟؟؟ اصولگرا و شما اصلاح طلبها ، تمام شدید برای مردم ، مُردید ..
 • IR ۰۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۶
  1 0
  اصلاحات تمام شد و بس
 • امیر FR ۰۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۶
  1 0
  ....دیگه تمومه ماجرا
 • IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۶
  0 2
  رای ما آقای اخوندی
 • IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۶
  0 0
  هر کی نمیاد شاید به این معنی که هیچ کدومتونو قبول نداره.
 • بابک IR ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۶
  0 0
  درسته
 • AT ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۶
  0 1
  آقای زیبا کلام،لطفا از خودتان حرف بزنید نه از ملت ایران
 • IR ۲۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۶
  1 1
  زیباکلام چرا فکرمیکنه بیست و چهار میلیونی که به روحانی رای دادند اصلاح طلبند؟ مردم اونجوری که این آقا فکرمیکنه نیستند بااین حساب بیست وپنج میلیونی هم که در انتخابات مجلس شرکت کردند اصولگرا بودند
 • IR ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  1 1
  یکی از راههای پیروزی اصلاح طلبان فریب مردم با بهانه برجام ۲ می‌باشد
 • محمد IR ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  0 0
  دقیقا
 • IR ۲۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  1 0
  نظراتیکه به نفع تون نیست پخش نکنید چون جناب زیبا کلام ناراحت میشه
 • IR ۰۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
  0 1
  سید محمد خاتمی بیاید همه ما رای خواهیم داد.......زیباکلام بیشتر شوآف