دانشگاه آزاد شهریه‌ها را در رشته‌های علوم پزشکی افزایش داد

مهر نوشت: سرپرست دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران ضمن اشاره به میانگین افزایش شهریه در دانشگاه آزاد، جزییات تسهیلات شهریه ای برای دانشجویان علوم پزشکی را تشریح کرد.

علیرضا خوشدل در خصوص نحوه برگزاری کلاسهای مجازی و عملی گفت: ما از قبل شرایطی را ایجاد کرده ایم تا دانشجویان کاروز؛ یعنی افرادی که عملا پزشک یا پرستار بوده و زیر نظر اساتید کار می کنند، در کادر درمان، بصورت جهادی مشغول خدمت رسانی به مردم هستند.

وی درباره دانشجویان کارآموز اظهار داشت: آموزش های تئوری این گروه از دانشجویان بصورت مجازی صورت می گیرد و آموزشهای عملی شان نیز در محیط های آزمایشگاهی و مراکز بالینی، بر پا شده است. به عبارت ساده؛ برنامه کارآموزی بصورت مجازی انجام می شود و آن دسته از دانشجویان که نیاز به انجام میزان مشخصی کار عملی دارند، به منظور جلوگیری از ازدحام زیاد و ممانعت از قرار گرفتن در معرض بیماری، با ظرفیت یک چهارم در محیط های بالینی بیمارستان های سفید، مشغول شده اند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران ادامه داد: تمام کادر بیمارستان ها، همکاران بالینی ترم آخر پزشکی و اعضای هیات علمی بالینی دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران، بصورت تمام وقت و بدون تعطیلی مشغول کار بوده و طی این ۹ ماه، حتی از مرخص عادی خود نیز استفاده نکرده اند. 

وی درباره میزان افزایش شهریه های رشته های علوم پزشکی نیز توضیح داد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران عملا مجری ابلاغیه های سازمان مرکزی است. سازمان مرکزی تنها مرجع تصمیم گیر در خصوص تعیین شهریه هاست، با این وجود اما مشخصا شهریه دانشگاه آزاد بطور متوسط در ترم جاری بین ۱۵ تا ۲۰ درصد (در کل مجموعه دانشگاه آزاد برخی رشته ها بدون افزایش یا حداقل افزایش را داشته و بعضی از رشته ها، کمی بیشتر از ۲۵ درصد)  افزایش پیدا کرده و شهریه دانشجویان پزشکی ها نیز بسته به رشته، متفاوت است. 

خوشدل با اشاره به اینکه به علت هزینه تمام شده بالا در رشته های پزشکی و دندانپزشکی، عملا افزایش شهریه در این رشته ها در مقایسه با سایر رشته ها بیشتر بوده است، افزود: ما این ترم و هنگام ثبت نام جدید، حس کردیم که بعضی دانشجویان با مشکلاتی مواجه هستند، لذا برای جلوگیری از آسیب آموزشی آنها، درخواست هایی از سازمان مرکزی کردیم که الحمد الله با مساعدت روبرو شد؛ مثلا توانستیم در رشته روانشناسی، تخفیف ۲۵ درصدی بگیریم و در برخی رشته های دیگر، حتی با تخفیف تا ۵۰ درصدی برای دانشجویانی که بصورت همزمان تحصیل می کنند، موافقت شد. یکی دو رشته دیگر هم شامل این تخفیف ۵۰ درصدی شده اند.

وی همچنین به تسهیلات ارائه شده به دانشجویان اشاره کرد و ادامه داد: خوشبختانه اکنون امکانی بوجود آمده که تمامی دانشجویان می توانند به میزان ۱۰۰ درصد شهریه خود، از تسهیلات وام برخوردار شوند؛ یعنی اگر فردی توان پرداخت شهریه را نداشته باشد، می تواند ۱۰۰ درصد شهریه را وام بگیرد و در بازپرداخت آن و تقسیط نیز مشکل چندانی نخواهد داشت.

وی افزود: در حال حاضر دانشجویانی هستند که با مبلغ بسیار جزئی ثبت نام کرده اند و در واقع دانشجویی وجود ندارد که به دلیل کمبود شهریه دچار محرومیت یا تعلیق شده باشد.

47231
کد خبر 1456401

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =