دو نماینده حامی قالیباف به دنبال ناکام گذاشتن 3عضوجبهه پایداری

اعتماد نوشت:«هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا» این روزها به یکی از کلیدواژه‌های اصلی اختلاف میان اعضای جبهه پایداری‌ها و نواصولگرایان یا همان یاران محمدباقر قالیباف در مجلس تبدیل شده است.

 ماجرا از آنجا آغاز شد که محمدصالح جوکار در قامت رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس پس از رایزنی‌های بامدادی با محمدباقر قالیباف که ساعتی پیش از آغاز به ‌کار رسمی نشست علنی مجلس رقم خورد انتخاب اعضای این هیات را به تعویق انداخت.

همین اقدام سبب شد تا سیدنظام‌الدین موسوی و علی خضریان به عنوان دو نماینده تهران که یکی نزدیک به جبهه پایداری است و دیگری عضو رسمی این تشکیلات در تذکرهایی جداگانه به اقدام  غیرقانونی هیات رییسه مجلس اعتراض و به تندی از خودرایی‌های قالیباف و یارانش در هیات رییسه انتقاد کنند. اعتراض و انتقادی که کارساز واقع شد و روز بعد انتخاب اعضای این هیات در شرایطی به دستورکار مجلس برگشت که برنامه جوکار، اصلاح اعضای این هیات و تهیه کرسی‌هایی برای اعضای شورای نگهبان و سایر نهادهای امنیتی و قضایی  است.  برنامه‌ای که با  انتخاب اعضای این هیات عملا به بن‌بست رسید پس تنها راه باقی مانده برای قالیباف و جوکار،گرفتن اختیار این هیات به دست خودشان  بود.
 تذکری  نه  چندان  شفاف
«تمرکزگرایی و اینکه همه ‌چیز در ید آدم باشد، قرار است تا کجا  ادامه پیدا کند؟»  این پرسشی است که علی خضریان روز گذشته در قامت نماینده تهران و در تذکری مستند به مواد 22 و 216 آیین‌نامه داخلی مجلس پیش کشید. پرسشی که مخاطب آن قالیباف بود اما در زمانی بیان شد که کرسی ریاست مجلس در اختیار قاضی‌زاده هاشمی، نایب رییس اول پارلمان بود.  نکته ‌قابل توجه آنکه تذکر قبلی خضریان درباره اقدامات او بر سر هیات نظارت بر انتخابات شوراها نیز در شرایطی بیان شد که مخاطب پرسش قالیباف بود اما در مجلس حضور نداشت. شنیده‌های «اعتماد» حاکی از آن است که در زمان حضور قالیباف در مجلس اجازه بیان چنین تذکراتی به پایداری‌ها داده نمی‌شود ولی قاضی‌زاده‌هاشمی مقاومتی برابر این مهم از خود نشان نمی‌دهد.  خضریان درجریان اظهارات خود در صحن مجلس از عدم تشکیل جلسات هیات نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا انتقاد کرد و گفت:«این رویکرد این را نشان می‌دهد که چون آنچه هدف ما نبوده و محقق نشده و یا آن هدف نمی‌تواند در هیات نظارت محقق شود  باید اصل جلسات هیات نظارت تشکیل نشود؟»
 یک  هیات  و  دو  تیم
همزمان با این مساله سیدنظام‌الدین موسوی، مصطفی میرسلیم  و سیدحمیدرضا  کاظمی 3 عضو هیات نظارت بر انتخابات شوراها طی نامه‌ای به قالیباف از عدم حضور محمدصالح جوکار و محسن پیرهادی دیگر اعضای این هیات در جلسات هیات نظارت بر انتخابات شوراها انتقاد کردند. غیبتی که عملا اجازه تشکیل جلسات را به این هیات نداده و ترکیب آنان را از حدنصاب خارج می‌کند. پرسش آن است که چرا 2 عضو نزدیک به قالیباف از حضور در جلسات این هیات خودداری می‌کنند؛ پرسشی که «سیدحمیدرضا کاظمی» در جریان گفت‌وگوی خود با روزنامه «اعتماد» به تشریح آن پرداخت.

او که در دوره دهم و یازدهم مجلس نمایندگی مردم پلدختر در پارلمان را برعهده داشته این روزها به تیم مخالفان قالیباف پیوسته و درباره چرایی عدم تشکیل جلسات این هیات می‌گوید که «بیش از یک ماه است ما با 3 دعوتنامه رسمی از اعضای این هیات خواسته‌ایم که تشکیل جلسه دهند و ارکان هیات رییسه را مشخص کنند تا بتوانیم به سایر مباحث لازم بپردازیم ولی هر بار جوکار و پیرهادی از این مساله خودداری کردند و جلسات را از حدنصاب انداختند و ما نیز موضوع را طی نامه‌ای به اطلاع رییس مجلس رساندیم.»

کاظمی درباره چرایی عدم حضور آنان نیز می‌گوید: «مشکل‌شان ریاست هیات نظارت بر انتخابات شوراهاست. جوکار می‌خواهد ریاست هیات را برعهده داشته باشد و پیرهادی نیز از او حمایت می‌کند ولی نظر 3 نفر دیگر(میرسلیم، موسوی و کاظمی) آن است که ریاست این هیات به بنده واگذار شود. آنان نیز چون رای کمتری دارند در جلسات حاضر نمی‌شوند.» نکته قابل ‌توجه در این میان حمایت قالیباف از جوکار برای ریاست این هیات است و اتفاقا همین حمایت سبب شده تا خضریان تلویحا او را عامل اصلی عدم تشکیل جلسات این هیات معرفی کند.

23302

کد خبر 1456832

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =